Што е тоа да се биде државен службеник?

службено лице во болницата

Да се ​​биде државен службеник е сон на многу луѓе и затоа тие одлучуваат да започнат да учат опозиција. Спротивставувањата не се лесен пат, многу луѓе се откажуваат од степенот на стрес и вклученост што им се потребни. Иако е точно дека секој знае луѓе што ги положиле испитите скоро без да учат, па дури и малку „среќа“, ние исто така сите ги познаваме оние луѓе кои со години студираат за истата опозиција и кои немаат толку среќа.

Опозициите не се нешто што се постигнува без напор и издржливостАко сакате да бидете јавен службеник, ќе мора да жртвувате (барем на одредено време) дел од вашиот социјален, семеен и економски живот за да можете темелно да се подготвите за конкурентските испити со цел да пристапите до профилот на јавни вработувања што ги интересира ти Звучи лесно, но реалноста е дека не е така. Иако исто така треба да знаете дека најголемата награда се постигнува по многу жртва, иако ќе мора лично да процените дали да се биде државен службеник оди со вашата личност или не.

Постојат луѓе кои бараат традиционален начин на живот, каде што не треба многу да се грижат за нештата и каде спокојството и удобноста се протагонисти на нивниот живот (особено финансиски). Но, има и други луѓе кои претпочитаат да имаат поинаков живот, борете се на друг начин да ги остварите своите соништа и дека нема никаква врска со тоа да се биде државен службеник, и ова е исто така многу добро. Секој е слободен да одлучи што сака за својата иднина! Сè додека борбата и упорноста ве придружуваат.

службено лице

Но, што е тоа да се биде државен службеник? Што се случува кога веќе сте ги поминале сите опозиции и имате поени и се што ви треба за да можете да бидете службеник без дополнителни грижи?

Да речеме службеното лице е работник како и секој друг, но има привилегии и нема заеднички договор за вработување каков што би можеле да имате во компанија за супермаркети.

Покрај тоа, официјалното лице има серија од предност дека работникот ангажиран во приватна компанија обично го нема, на пример:

 • Поголема безбедност и поддршка против приватните компании. Државниот службеник не мора да стравува за неговото вработување бидејќи е трајно. Службеник може да работи на иста работа сè додека не наполни возраста за пензионирање.
 • Тие имаат повеќе бенефиции за вработување, кои се движат од флексибилни часови до повеќе одмори, дозволи, дополнителни плати, економски додатоци, отсуство ... и повеќе работи за кои еден нормален или самовработен работник не може ни да сонува.
 • Приватен разум.

среќни службеници

Но, да се биде јавен службеник може да има и своја негативна страна, па сега ќе разговараме за некои недостатоци:

 • Се чини дека да се биде државен службеник е најдоброто нешто на светот, но реалноста е дека можеби не е толку убава. Потребно е многу обука и конфликти на компетенции помеѓу персоналот.
 • Ако имате проблеми во работата со друг државен службеник, може да биде доста досадно да одите на работа на вашата работа „доживотно“. Кога тоа ќе се случи, многу луѓе мора да земат боледување поради депресии.
 • Постојат многу строги ограничувања во однос на тоа да имате второ работно место или да извршите некој вид приватно претпријатие што може да се коси со активноста што ја извршувате на вашата работа како државен службеник.
 • Пристапот до позиција на државен службеник бара многу жртва, напор и надвор од волја нешто што кога сè ќе се случи можеби не ви било од голема корист, бидејќи тоа ќе зависи од вашата скала на вредности, можеби работа за цел живот и добра плата оди со вашиот животен стил.
 • За да пристапите до работа на државен службеник, на конкурсните прегледи мора да покажете дека сте најспособната личност за позицијата, иако нервите во моментот можат да ви предизвикаат лоши трикови, па дури и ако сте тотално соодветна личност (и уште подобра од многу други) остануваат надвор поради недостаток на можности.

За пристап до опозицискиот систем ќе мора положи серија тестови и испити што ќе има врска со видот на работата за која станува збор. Знаењето и заслугите стекнати во претходните години на секој од кандидатите ќе бидат ценети.

Како што можете да видите, да се биде државен службеник има многу предности, но може да има и недостатоци и ќе зависи од вашите лични вредности дали ќе одлучите да бидете јавен службеник или не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.