што е сомелиер

работа сомелиер

Ако сте љубител и страстни за се што е поврзано со виното, сигурно ќе знаете што прави еден сомелиер и важноста што ја има во областа на вината. Сепак, има многу луѓе кои не се свесни за главните функции на сомелиерот и каква улога има тој во светот на гастрономијата.

Во следната статија ви помагаме да ги расчистите сите сомнежи што можеби ги имате на фигурата на сомелиерот.

што е сомелиер

Фигурата на сомелиерот потекнува од средниот век, што е спротивно на она што многумина мислат Тоа не е модерен занает или професија. Денес, сомелиерот е одговорен за следење на винската визба на еден ресторан. Работата на сомелиерот има директна врска со кујната на местото, бидејќи во зависност од јадењата вината ќе бидат едно или друго.

Треба да се напомене дека со текот на годините, Сомелиерот добива на значење во областа на угостителството и гастрономијата. Во моментов, тој е посветен да им служи на различни клиенти за да им биде јасно какво вино да пијат додека ги вкусуваат различните јадења од храната.

Какви функции има сомелието?

Во однос на различните функции на сомелиерот, мора да се наведе следново:

 • Мора да бидете во тек со се што се однесува на светот на вината, бидејќи е задолжен за залихата што ја има магацинот на ресторанот.
 • спарување на вино во однос на јадењата што ќе се послужат во ресторанот.
 • Помогнете им на различни клиенти да го избереме најдоброто можно вино да се зема со оброците.
 • Свеќа за добра конзервација од вината во визбата.

Како што видовте, тој е основна фигура во светот на гостопримството и виното. Благодарение на неговата обука и знаење клиентите можат да ги знаат различните карактеристики на вината и уживајте во нив.

функции на сомелиер

Што треба да учите за да бидете сомелиер?

Кога станува збор за извршување на вашата работа на најдобар можен начин, Добриот сомелиер треба да го има следново знаење:

 • Знајте сè поврзано со спарување на вино.
 • Добро релативно знаење на полето на енологијата.
 • Да се ​​биде во тек во сè што се однесува на светот на вината.
 • Знаење за дегустација на вино.
 • Дознајте повеќе за различните винарии во областа во која работи.
 • Знајте како да служите вина да извлече максимум од нив.

Освен таквото знаење, Добриот сомелиер мора да има низа вештини или способности:

 • бидете комуникативна личност и со подарок на луѓе.
 • хоби и страст низ светот на вината.
 • Социјални вештини кога се работи со клиенти.

Во случај на студии, мора да се наведе дека да работи како сомелиер Не треба да имате високо образование. Во огромното мнозинство на случаи, идните сомелиери обично се обучуваат во училишта за хостелирање или на специјализирани курсеви за професионална обука. Денеска понудата за работа е доста разновидна, па нема да имате никаков проблем кога станува збор за обука и стекнување на потребното знаење за да бидете добар сомелиер.

Што е-сомелиер

Кои се можностите за работа на сомелиерот

Има многу можности за работа во врска со работата на сомелиер. На овој начин фигурата на сомелиерот Присутен е на многу места и установи во светот на гостопримството:

 • Ресторани
 • Гастробари.
 • вински барови
 • Во специјализирани медиуми како критичар на храна.
 • специјализирани претпријатија во вината.

Колкава е платата на еден сомелиер

Платата на сомелиер ќе варира според низа фактори кои мора да се земат предвид. Кога би требало да зборуваме за просечната плата на еден сомелиер Тоа би било околу 1.500 евра бруто месечно. Стажот на професионалецот заедно со типот на ресторан во кој ги нуди своите услуги, може да ја направи платата малку повисока. Во секој случај, може да се каже дека сомелиерот заработува нешто повеќе од другите вработени во ресторанот, како што е случајот со келнерите.

Накратко, како што ја видовте фигурата на сомелиерот Тоа е многу важно во светот на гостопримството. Кога станува збор да се посветите на оваа убава професија, важно е да укажете дека мора да бидете личност со големо знаење за различни вина, бидејќи тие обично советуваат различни клиенти од ресторани. Обуката на сомелиерот е континуирана бидејќи тој мора да биде во тек со сето она што го опкружува светот на виното. Освен ова, добро е да запомните дека за да бидете добар сомелиер, мора да бидете личност која чувствува голема страст за вината.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.