Кои се универзитетските дипломи

 

мисли на студенти на колеџ

Многу луѓе не се свесни за тоа, но дипломираната диплома веќе не постои како таква, давајќи им можност на универзитетските дипломи. Новиот образовен систем го кова овој нов поим кој има голем број предности во универзитетското опкружување. До пред неколку години диплома се состоеше од четири до пет години на диплома. Откако овој степен е завршен, лицето може да избере да студира конкурентен испит, магистратура или да влезе на пазарот на трудот.

Пристигнување на Болоњскиот процес, тоа предизвика различните универзитетски дипломи да им отстапат на дипломите. Големата новина на ваквите степени е што кариерите траат четири години. Благодарение на овој процес, дипломите се насочени кон подобар излез на пазарот на трудот. За да го направат ова, тие се фокусираат на практиките и постигнуваат поголема склоност на студентот во времето на завршување на предметниот степен. Во следната статија ќе зборуваме за тоа што се подразбира под универзитетска диплома и за различните видови на дипломи што постојат и што можат да се земат.

Видови на факултетски дипломи

Како што веќе споменавме претходно, Универзитетските дипломи ќе им понудат квалификувана обука на студентите за да можат да практикуваат одредени професии во иднина. Теоријата и практиката одат рака под рака и ова има позитивно влијание врз студентите. Во случај на додипломски студии, теоријата играше многу поважна улога отколку практичните часови. Тоа е одлично задолжително за студентите кои беа во можност да го завршат предметниот степен.

Денес на различните степени може да се пристапи преку тестот за селективност или преку ЕБАУ. Како општо правило, повеќето степени имаат оптоварување на студијата од околу 200 или 240 кредити. Постојат и други универзитетски дипломи како што се медицина или стоматологија што можат да достигнат 300 кредити.

Како да одлучите која кариера да ја студирате

Различните универзитетски дипломи содржат три класи на предмети:

 • Основните се задолжителни и во секое одделение, мора да се полагаат најмалку 60 кредити од вакви предмети.
 • Задолжителните предмети содржат специфични предмети од избраниот степен и Тие се задолжителни за сите студенти.
 • По изборни предмети се оние слободно избрани од учениците од предметната оценка и специфични за гранката што тие одлучија да ја изучуваат.

Различните гранки на знаење кои ги сочинуваат универзитетските дипломи се следниве:

 • Уметност и хуманистички науки
 • Науки
 • Здравствени науки
 • Општествени и правни науки
 • Инженерство и архитектура

Како знаете што да студирате? Четири совети

Кои се придобивките од студирањето универзитетска диплома

Добрата работа при изучување на диплома е фактот дека можете да работите каде било во Европа. Благодарение на самиот степен, хомологацијата на студиите во Европа е многу полесна и лицето може да работи без проблем на изучениот.

Лицето кое се стекнува со диплома, има можност да специјализира во различни области од неговата кариера, или преку магистерски или докторат. Универзитетската диплома затоа нуди многу повеќе предности отколку доживотната диплома. Овој степен бара студентите да бидат многу пообучени и поквалификувани, со цел да се влезе во комплицираниот свет на работа со многу повеќе можности.

Експертите и професионалците советуваат дека откако ќе заврши одреден степен, лицето избира да направи магистратура или докторат и на овој начин заврши целата мудрост стекната до тогаш.

Колку време треба да студирате во текот на летото?

Каде што можете да студирате универзитетска диплома

Ако планирате да започнете одредена диплома за кратко време, Можете да го направите тоа на Универзитетот што го претпочитате и кој најмногу ви се допаѓа. Министерството за образование дава многу можности кога започнува да студира универзитетска диплома. На овој начин, ако некое лице има стара диплома, тој или таа може да го добие хомологирано и да ги има истите можности како лице кое има моментална диплома за еден степен.

Како заклучок, Треба да се напомене дека денес универзитетската диплома нуди многу повеќе предности отколку старата. Ако завршите одреден степен, имате големи шанси да можете да влезете во светот на работата. Покрај тоа, новиот план во Болоња им овозможува на оние студенти кои успешно завршиле одреден степен да работат во Европа и остатокот од светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.