5 позитивни цели за студентите во 2018 година

5 здрави цели за студентите во 2018 година

Почетокот на новата година е особено значаен за студентите, бидејќи самиот академски календар е дефиниран со временски рамки што му овозможуваат на студентот да ја структурира својата агенда со набудување на училишниот календар, датумите на испитот и периодот на одмор. Здравите цели на Нова Година ќе ви овозможи да ја зголемите личната благосостојба за време на вашиот академски живот. Кои здрави цели можете да ги примените во пракса?

1. Дваесет минути дневно читање

Студентите се навикнати да читаат секој ден поради нивната рутина на студии. Сепак, читањето за задоволство е поинакво искуство. Обидете се да ве обележат цели за читање. На пример Прочитај книга еден месец. Најдете дваесет минути на ден за читање. Посетувајте литературна работилница. Одете во библиотеката секој петок. Која опција ја претпочитате?

2. Вежбајте внимание

Умовите на студентите честопати се нурнати во многу лични и професионални цели. Во ваква важна фаза од животот, кога ученикот има толку многу проекти за во иднина, важно е умот да се исклучи од утре и да обрне внимание на сега. И mindfulness, техниката на внимателност, е особено терапевтска за да се постигне оваа цел да се замолчи тој ментален шум, да се даде истакнување, единствено, на битието и чувството во овој момент.

3. Културен туризам

Преку културни патувања можете да откриете нешто многу важно: учењето е надвор од училницата. Благодарение на оние патувања во кои ги посетувате спомениците, уметничките галерии, ја дознавате историјата на најамблематските згради на ова место, ги откривате curубопитноста и традициите на една земја, срцето и умот стекнуваат визија за реалноста што ја надминува вообичаената зона на удобност . Затоа, во текот на 2018 година, можете да си поставите предизвик да организирате културно патување.

Оваа форма на културен туризам можете да ја практикувате редовно кога организирате екскурзии до дестинации близу до вашиот град.

4. Пронајдете други стимули

Вашиот академски живот е многу важен, но не е сè во вашиот живот. Кога работите, треба да запомните дека иако вработувањето е многу позитивно, животот на човекот не е ограничен на неговите професионални функции. Поаѓајќи од оваа премиса, тој го истражува животот од други различни перспективи. Немојте само да се затворите во студиите. Сигурно ако добро го организирате вашето време, можете да истражите други можности. На пример, однесете курс што ви се допаѓа. Вие сте во фантастично време да уживате во понуда за курс од Младинската куќа на вашето место на живеење.

Вршење волонтерска активност, спортување или пишување блог се други идеи што можат да ве мотивираат.

Часовите во 2018 година

5. Работете како тим

Постојаната соработка е добра цел да се промовира учењето во студиите. Можете да работите како тим дури и кога не сте дел од одредена динамика во одредена тема. На пример, работите како тим кога ќе му објасните на партнерот нешто што тој не го разбираше. Оваа интеграција во училницата, ова барање за постојана соработка, ви помага да се чувствувате интегрирани и ценети во околината во која сте дел и на која можете да ја додадете вашата најдобра верзија. За возврат, другите се исто така инспиративен мотор за вас. Започнете да работите како тим во академската фаза за да ги научите овие вештини што се толку неопходни во професионалната област.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ана dijo

  Здраво, добро гледате, јас сум малку заситен од средно училиште и по стапка што одам, не го соблекувам, затоа размислувам да влезам во модул, видов техничар за тело и тогаш ќе видам дали ќе продолжам со дипломиран степен, но она што не го сакам е да направам нешто што е бескорисно, овој модул ми изгледа доста добар.

  Добро е да ми дадете мислења од некаков вид.

  Благодарам и поздрав!