Çfarë funksionesh kryen një agjent i mbikëqyrjes doganore

vigilante

Pak njerëz e dinë që një agjent i mbikëqyrjes doganore është një zyrtar publik që i përket Shtetit. Prandaj, kur hyni në këtë pozicion, Duhet të ofrohen një sërë vendesh dhe të miratohen konkurset përkatëse.

Në artikullin vijues do të flasim për funksionet që do të kryejë një roje doganore dhe cilat kërkesa duhet të përmbushen kur aplikoni për një pozicion të njëjtë.

Çfarë është një agjent i mbikëqyrjes doganore

Një roje doganore është e integruar në atë që njihet si Agjencia Shtetërore e Administrimit të Taksave dhe funksionet e saj kryesore janë të luftojnë krimet e kontrabandës, të luftojnë trafikun e drogës dhe krimet e tjera tatimore, siç është pastrimi i parave. Një roje doganore ka qëllimin kryesor të lufta kundër trafikut të drogës që ndodh kryesisht në brigjet spanjolle. Kjo është arsyeja pse një nga specialitetet e këtij organi zyrtarësh është deti.

Detyrat e agjentit të mbikëqyrjes doganore

Funksionet e një agjenti të mbikëqyrjes doganore përfshijnë nevojën për të mbajtur armë rregullatore, prandaj puna e agjentit në fjalë është mjaft serioze dhe e rëndësishme:

 • Ai është përgjegjës për ndjekjen dhe shtypjen në të gjithë territorin spanjoll të çdo veprimi ose aktiviteti që lidhet me aktivitetet e kontrabandës.
 • Ai kryen funksione në lidhje me mbrojtjen fiskale dhe doganore.
 • Kontrolloni dhe hetoni misionet e ndryshme që ata mund të kryejnë fushat e ndryshme të AEAT.
 • Një roje doganore ka gjithashtu fuqinë për të vepruar në aktivitete që përfshijnë pastrim parash ose evazion fiskal. Këto aktivitete duhet të kryhen gjithmonë në koordinim me organet kompetente.
 • Ofrimi i shërbimeve të komunikimit të trupit.

Dogana

Kërkesat për të hyrë në pozicionin e agjentit të mbikëqyrjes doganore

Nuk është e lehtë apo e thjeshtë të hysh në postin e rojes doganore. Aplikanti duhet të punojë mjaft dhe është e nevojshme që një gjendje fizike mjaft e rëndësishme. Roja nuk punon në zyrë dhe kryen shumicën dërrmuese të veprimtarisë së tij në rrugë.

Përveç nevojës për të kaluar një sërë testesh fizike, personi që kundërshton duhet të sigurohet që ai të mos vuajë nga asnjë lloj sëmundje që mund ta kufizojnë atë në ushtrimin e funksioneve të tij.

Ekzistojnë një numër aftësish që duhet të përmbushen kur bëhet fjalë për të qenë një përshtatje perfekte për këtë punë:

 • Kundërshtari duhet të ketë një ndjenjë mjaft të qartë të drejtësisë. Ju duhet të jeni të ngarkuar me zbatimin e ligjeve doganore.
 • Siç kemi thënë më parë, kjo lloj pune nuk është e lehtë dhe jo të gjithë janë të prerë për të njëjtën gjë. Personi duhet ta dijë se është një punë mjaft e rrezikshme pasi lufton kundër kriminelëve dhe njerëzve që shkelin ligjet.
 • Një lloj tjetër aftësie që vlerësohet shumë është fakti i pëlqimit të një pune të tillë përveç të qenit një person i përpiktë kur bëhet fjalë për zgjidhjen e problemeve të ndryshme që mund të shfaqen në baza ditore.

Dogana

Procesi selektiv

Procesi i përzgjedhjes kur aplikoni për një pozicion për Agjentët e Mbikëqyrjes Doganore do të përbëhet nga dy faza:

 • Një fazë e parë kundërshtimi që konsiston në një ushtrim të parë që konsiston në përgjigjen e një pyetësori prej 100 pyetjesh në një orë e gjysmë. Ushtrimi i dytë konsiston në kalimin e disa testeve fizike dhe një testi psikoteknik. Ushtrimi i tretë konsiston në kalimin e një testi të një lloji teorik dhe praktik i cili duhet të bëhet në dy orë dhe në një test aftësie mjekësore.
 • Faza e dytë e procesit të përzgjedhjes konsiston në kryerjen e një sërë praktikash. Gjatë kësaj faze kundërshtari do të konsiderohet si nëpunës civil në praktikë.

Sa fiton një roje doganore?

Sa i përket pagës, duhet të theksohet se ky pozicion është mjaft i paguar, pavarësisht se bie në grupin C1 të nëpunësve publikë. Paga bazë e rojes doganore është pothuajse 800 euro. Nga këtu, ju duhet të shtoni një seri aksesorësh që prodhojnë paga është rreth 1.400 euro neto në muaj. CAshtu si me çdo zyrtar publik, agjenti i mbikëqyrjes doganore ka 14 pagesa në vit, dy prej të cilave janë të jashtëzakonshme.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.