Çfarë është Kriminologjia?

krim

Nëse gjithmonë keni qenë të magjepsur nga sjellja njerëzore ose pse kryhen veprime të caktuara kriminale dhe të paligjshme, Nuk ka dyshim se karriera e Kriminologjisë është ajo ideale për ju. Kjo temë është vërtet emocionuese dhe do t'ju ofrojë një sërë njohurish që mund t'i përktheni në praktikë.

Në artikullin vijues do t'ju tregojmë shumë më tepër për karrierën e Krimonologjisë dhe nga mundësitë e ndryshme të punës që ofron.

karrierën kriminalistike

Kriminalistika është një disiplinë e cila do të studiojë tërësisht shkelësin dhe veprat e tij kriminale, për të gjetur ato shkaqe që e kanë shtyrë atë person të kryejë veprime të tilla të kundërligjshme. Kriminologjia është thelbësore dhe kyçe për shoqërinë, meqenëse objektivi i tij është të zvogëlojë krimin dhe të jetë e mundur të jetohet në të nën normat dhe vlerat më qytetare të mundshme.

Në shumë raste, disiplina e kriminologjisë shpesh ngatërrohet me atë të kriminalistikës.. Secila ka karakteristikat e veta dhe është se përderisa kriminalistika është në krye të fushës shkencore të veprës penale, kriminologjia fokusohet në fushën psikologjike dhe sociale të krimit. Kriminologjia përpiqet të kuptojë në çdo kohë mendjen kriminale dhe se si mund të ketë origjinën ajo. Përveç kësaj, ai studion edhe ndikimin që ka në shoqëri.

Çfarë cilësish duhet të ketë një person që studion kriminologji?

Karriera e kriminalistikës është plotësisht në përputhje me atë të drejtësisë, ndaj pritet që personi që vendos të zgjedhë një karrierë të tillë të ketë një interes të plotë për etikën dhe drejtësinë. Përveç kësaj, personi në fjalë duhet të ketë një aftësi të caktuar për të qenë në gjendje të lidhet pasi në këtë mënyrë do të jetë shumë më e lehtë për të kuptuar disa sjellje të papërshtatshme. Të dish të nxjerrësh gjëra dhe të bësh gjykime të ndryshme bazuar në fakte, Është një tjetër nga cilësitë që duhet të ketë një person që vendos të studiojë kriminalistikë.

kriminologji

Si të hyni në karrierën e kriminalistikës

Nëse një person zgjedh këtë lloj karriere universitare, mjafton të ketë një diplomë Bachelor ose një diplomë më të lartë FP për t'u regjistruar në të. Diploma e kriminalistikës zgjat katër vjet dhe në të studiohen lëndë që lidhen me psikiatrinë kriminale, metodat shkencore apo të drejtat dhe vlerat e njeriut.

Mundësi punësimi në karrierën e Kriminologjisë

Aktualisht, karriera e Kriminologjisë i lejon personit që e bën atë të jetë në gjendje të hyjë në një punë pa shumë probleme. Kryesisht, Kriminologët zakonisht punojnë në institucionet e drejtësisë ose të sigurisë si burgjet. Në to ata zakonisht kryejnë detyra të ndryshme si bashkëpunimi në hetime të caktuara kriminale ose kryerja e studimeve të caktuara për krime.

Në raste të tjera, ata zakonisht punojnë së bashku me profesionistë të kriminalistikës për të zgjidhur disa hetime penale. Ata gjithashtu mund të zgjedhin t'u shërbejnë viktimave të krimeve të ndryshme dhe të sigurojë të gjithë ndihmën e mundshme për ta.

kriminal

Si të dini nëse Kriminologjia është karriera ideale

Mund të jetë karriera ideale nëse ju pëlqen gjithçka që lidhet me krimet dhe aktet kriminale. Është e përkryer për ju, ju jeni të emocionuar për të hetuar se çfarë e shtyn një person të kryejë një veprim të paligjshëm. Përveç kësaj, një nga pikat në favor të karrierës së Kriminologjisë është edhe fakti se ajo ka mundësi shumë të mira pune.

Mos harroni se është një disiplinë që ka një rol shumë të rëndësishëm në shoqëri, pasi falë saj parandalohen një numër i madh krimesh dhe viktimash. Një kriminolog është përgjegjës për studimin e figurës së kriminelit dhe për të krijuar studime të ndryshme që ndihmojnë në rifutjen e kriminelit të lartpërmendur në shoqëri.

Në fund të fundit, Karriera e Kriminologjisë është një nga më interesantet në të gjithë panoramën akademike. Roli që ajo zë në shoqëri është mjaft i rëndësishëm dhe kjo e bën atë shumë më tërheqës për shumë njerëz. Është një disiplinë ideale për ata njerëz që kanë një interes të madh në mënyrën se si vepron sjellja njerëzore, veçanërisht kur kryejnë veprime të caktuara të paligjshme ose kriminale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.