Çfarë bën një barist?

 

barista-si-është-puna e tij_7752

Deri para disa vitesh shumë pak njerëz nuk ishin në dijeni kuptimi i baristit dhe çfarë bëri. Sot adhuruesit e kafesë janë rritur shumë dhe profesioni i baristit nderohet nga shumë prej tyre.

Në artikullin e mëposhtëm do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për profesionin e baristës, nga funksionet kryesore të tij deri në kërkesat për të punuar në të.

Çfarë bën një barist?

Një barist është një profesionist i përkushtuar në përgatitjen e kafesë. Ai ka trajnimin e nevojshëm për të ditur gjithçka që lidhet me procesin e kafesë, nga llojet e farave që ekzistojnë deri te varietetet e ndryshme të bluarjes që ekzistojnë. Barista do të marrë një trajnim të gjerë si teorikisht ashtu edhe praktikisht për gjithçka që ka të bëjë me botën e kafesë.

Një barist i kualifikuar është në gjendje të përgatisë kafenë në mënyrën më të mirë të mundshme, di të shërbejë për të përfituar nga gjithë aromën dhe shijen e tij dhe di të shpjegojë klientëve çdo detaj të kafesë.

Funksionet kryesore të një barista

Një barist që punon në një kafene do të ketë funksionet e mëposhtme:

 • Ai është i ngarkuar për të kontrolluar kafenë që mbërrin në objekt. Nga cilësia e tij, nga origjina e tij deri tek përgatitja optimale për të përfituar sa më shumë prej saj.
 • Ju duhet të dini llojin ose klasën e ujit çfarë funksionon më mirë për kafenë e zgjedhur.
 • Duhet të keni njohuri të mjaftueshme në lidhje me shtjellimet që ekzistojnë si dhe llojet e aparateve të kafesë në treg.
 • Ai është në krye të mbajini makinat e ndryshme të kafesë në gjendje të mirë që mund të jetë në lokalet.
 • Ata kanë njohuri të mjaftueshme për të gjitha përzierjet e kafeve atje.
 • Vitet e fundit, shumica dërrmuese e baristëve njohin teknika të ndryshme për të dekoruar kafenë me qumësht. Ata janë të aftë të krijojnë vepra autentike arti me qumësht dhe kafe.

blog-barista

Njohuri të një baristi të mirë

Barista kërkon një nivel të lartë specializimi kur bëhet fjalë për punën e tyre. Përveç njohjes së nuancave të ndryshme të kafesë, ata duhet të trajnohen në lidhje me inventarin, arkën apo administrimin e objektit. Më pas flasim për disa nga njohuritë që duhet të ketë një barist i mirë:

 • duhet të dijë të shërbejë klientëve të ndryshëm të lokalit.
 • Di gjithçka që rrethon kultivimin e kafesë dhe në procesin e prodhimit.
 • Të ketë aftësi për të punuar me cilësi dhe në mënyrë të detajuar.
 • Punoni në mënyrë sa më higjienike meqenëse ai është përgjegjës për trajtimin e kafesë.

Veglat e punës së baristit

Mjeti kryesor i punës së baristit është aparati i kafesë. Me të do të përgatisni specialitete të ndryshme kafeje që ekzistojnë. Në disa raste baristi është i ngarkuar edhe me përgatitjen e ushqimit, ndaj duhet të ketë disa aftësi gatimi. Përveç kësaj, ata zakonisht janë gjithashtu përgjegjës për menaxhimin e kompjuterëve dhe arkave brenda objekteve.

Sa mund të fitojë një barist?

Një barist do të kryejë punën e tij kryesisht në një kafene, megjithëse mund të punojë gjithashtu në restorante, hotele apo bare. Si rregull i përgjithshëm, ata do të punojnë me turne, që përfshijnë netët, festat dhe fundjavat.

Si çdo lloj profesioni, paga do të varet nga sa vjeç jeni dhe ku punoni. Aktualisht dyshemeja e një baristi llogaritet në rreth 1.150 euro bruto në vit. Kjo është paga bazë, ndaj duhet t'i shtohen orët shtesë të punuara gjatë muajit.

kurs-për-punë-si-barista-në-bregun e artë-1

Ku të studioni për të qenë barista?

Sot nuk ka një diplomë specifike për profesionin e baristit. Ju mund të merrni një diplomë në turizëm ose gastronomi dhe studioni disa nga kurset e baristës të përfshira në diploma të tilla.

Më e këshillueshme sot është merrni kurse në disa shkolla të fokusuara në artin e baristës ose duke marrë ndonjë nga kurset online të ofruara në internet. Ekziston edhe opsioni i vetë-mësuar dhe trajnimi në shtëpi me ndihmën e një aparati kafeje dhe mjeteve që ju lejojnë të përfitoni sa më shumë nga kafeja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.