Cila është puna e një bravandreqës të mjekësisë ligjore?

bravandreqës mjeko-ligjor

Kur një person pëson një grabitje në shtëpinë e tij, në shoqërinë e tij ose në automjetin e tij, ai dëshiron të dijë gjithmonë se si hajdutët kanë mundur të kenë hyrë për të vjedhur. Një informacion i tillë është thelbësor kur bëni një kërkesë dhe jeni në gjendje të vlerësoni dëmet e ndryshme të pësuar. Në lidhje me këtë, puna e bravandreqës është thelbësore por edhe vendimtare.

Ky profesionist është përgjegjës për të studiuar se si hajdutët kanë mundur të hyjnë në pronë ose në automjet dhe për të marrë një sërë provash që shoqërojnë vetë ankesën. Në artikullin e mëposhtëm do të flasim pak më shumë për punën e një bravandreqës dhe funksionet kryesore që do të kryejë ky profesionist.

Çfarë është një bravandreqës mjekoligjor

Ai është një profesionist që është trajnuar të jetë në gjendje të analizojë cdo lloj brava qofte per banesa, objekte apo automjete. Puna e bravandreqës është thelbësore kur bëhet fjalë për njohjen e metodave të përdorura nga hajdutët kur hyjnë në pronën e dikujt tjetër. Një bravandreqës mjekoligjor ka aftësi në fusha të ndryshme:

 • bravat: ata analizojnë mënyrat e hyrjes, kodet e sigurisë ose çelësat.
 • Kriminalistika: Ata janë të trajnuar që të jenë në gjendje të rindërtojnë skenën e krimit.
 • Koleksioni i teste të ndryshme.
 • fotografim mjekoligjor.

Hetimi i kryer nga bravandreqësja së bashku me provat e ndryshme të ekspertizës, Ato janë kyçe kur bëhet fjalë për të ditur gjithçka që lidhet me krimin e kryer. Prandaj, puna e bravandreqës është mjaft e rëndësishme dhe thelbësore në të gjithë procedurën ligjore.

Funksionet kryesore të një bravandreqës të mjekësisë ligjore

 • Funksioni kryesor i një bravandreqës është të përcaktojë mënyrën në të cilën hajdutët Ata kanë detyruar derën ose dritaren e një vendi të caktuar.
 • Një funksion tjetër është të analizoni sigurinë e një vendi dhe shmangni kërcënimet e mundshme për të ardhmen.
 • Vlerësimin e veprës penale e bën bravandreqës kanë një rol të rëndësishëm në gjykime.

punë forenzike bravandreqës

Rastet në të cilat bashkëpunimi i një bravandreqës mjekoligjor është i rëndësishëm

 • Veprat penale.
 • Vjedhjet.
 • Përdorimi i forcës.
 • Mbikëqyrja e sigurisë së një vendi.

Ky bashkëpunim është shumë i rëndësishëm. pasi njeh metodat më të zakonshme të hyrjes së hajdutëve. Kjo hyrje mund të jetë e tre llojeve:

 • Më e përdorur nga hajdutët është hyrja shkatërruese. Shkelësi përdor forcë kur thyen bllokimin në një derë ose dritare. Në këtë rast, hetimi mjeko-ligjor bravandreqës është më i lehtë.
 • Një lloj tjetër i hyrjes njihet si i fshehtë. Shmangni dëmtimin e bravës për të mos lënë gjurmë. Në këtë lloj hyrjeje hetimi është shumë më i ndërlikuar.
 • Lloji i tretë i hyrjes është i fshehtë dhe është pothuajse e pazbulueshme për një bravandreqës. Ky lloj inputi përdoret rrallë pasi kërkon mjete shumë të sofistikuara.

Rëndësia e punës së bravandreqës

Puna e bravandreqës është thelbësore kur është fjala për vërtetimin e dëmit të pësuar në vjedhje. Provat e siguruara nga bravandreqësi i lejojnë pronarit të grabitjes të pretendojë dhe të riparojë dëmin e pësuar.

Trajnimi dhe aftësitë e këtij profesionisti do të thotë se ata janë të kualifikuar kur bëhet fjalë për zbulimin e një hyrjeje jo të dhunshme. Përveç kësaj dhe falë mjeteve të caktuara, mund të përcaktohet shkalla e dëmit të pësuar dhe dëmshpërblimin që duhet të marrë personi që ka pësuar grabitjen.

funksionet e bravandreqës

Ekspertiza e bravandreqës së mjekësisë ligjore

Pas një grabitje, bravandreqësi mjekoligjor Ju duhet të bëni një raport eksperti. Kallëzimi në fjalë është një dokument që ka vlefshmëri ligjore dhe i cili përfshin metodat e ndryshme të përdorura në veprën penale dhe provat e ndryshme që sugjerojnë se bëhet fjalë për grabitje.

Raporti i ekspertit është i një rëndësie të madhe në gjykimet e ndryshme. Ajo që parashikohet nga bravandreqësi, merret parasysh nga gjyqtarët e ngarkuar për drejtimin e një procedure të tillë. Raporti i ekspertit duhet të përfshijë informacione të ndryshme në lidhje me:

 • mënyrë për të hapur dera apo dritarja.
 • Mjetet e përdorura për hyrje.
 • kohë që ka zgjatur shtrëngimi i bravës në fjalë.
 • Aftësitë e vetë hajdutit të jetë në gjendje të hyjë në vend.

Në fund të fundit, Mund të thuhet se një bravandreqës është një profesionist që shkon për të punuar në vendin e një krimi. Detyra kryesore e bravandreqës nuk është tjetër veçse të mbledhë sa më shumë informacion, për të zbuluar sesi shkelësi ka arritur të hapë bravën e një shtëpie apo të një makine. Pas kësaj, ai është përgjegjës për vlerësimin e mënyrave të ndryshme në të cilat sistemi i sigurisë mund të ketë dështuar. Siç e keni parë, informacioni i ofruar nga bravandreqësi mjekoligjor është vërtet i rëndësishëm kur gjykohet një krim i caktuar i grabitjes në pronën private.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.