Cilat janë ndryshimet midis një dietologu dhe një dietologu?

dietolog

Gjithnjë e më shumë njerëz po tregojnë shqetësim më të madh për gjithçka që rrethon botën e ushqimit. Ekziston një qëllim i vërtetë për të bërë një jetë sa më të shëndetshme, prandaj figura të tilla si dietologët apo dietologët kanë fituar rëndësi të madhe. Bëhet fjalë për dy profesionistë që merren me fushën e gjerë të ushqimit, me një qëllim dhe objektiv shumë të ngjashëm. Megjithatë, këto janë dy profesione të ndryshme me karakteristikat e tyre që i bëjnë të dukshme disa dallime.

Në artikullin vijues do të flasim për dallimet që ekzistojnë mes një dietologu dhe një dietologu.

Çfarë nënkuptohet me dietolog

Dietologu është një profesionist i trajnuar në fushën e dietologjisë dhe që nuk ka asnjë lloj diplome universitare. Ka aftësinë dhe trajnimin e nevojshëm për të përgatitur meny apo dieta të ndryshme, në mënyrë që të përmirësojë shëndetin e njerëzve që trajton siç është me humbjen e peshës. Megjithatë, një dietolog nuk është i trajnuar për të trajtuar disa sëmundje që lidhen me të ushqyerit.

Çfarë bën një nutricionist?

Nutricionisti është një profesionist i specializuar në një diplomë në të ushqyerit. Ju mund të zhvilloni dieta për njerëzit që vuajnë nga disa patologji. Përveç kësaj, ai është i trajnuar që të mund të punojë në botën e të ushqyerit sportiv. Nutricionistët kanë njohuri të mëdha për funksionimin e trupit të njeriut dhe fiziologjinë e tij.

mjek diete

Kur është e nevojshme të vizitoni një dietolog?

Mund të shkoni te një dietolog kur nuk keni asnjë lloj patologjie dhe dëshironi një plan ushqimor që ju garanton të keni peshën ideale ose të përshtatshme. Një dietë e mirë mund t'ju ndihmojë të keni një shëndet të mirë. Objektivi i dietologut do të jetë që që pacienti juaj të ketë dietën më të shëndetshme të mundshme.

Kur duhet të shkoni te dietologu?

Në lidhje me dietologun, një person mund të shkojë tek ai kur ka nevojë për një sërë udhëzimesh që ndihmojnë në përmirësimin e dietës së tij. Ju gjithashtu duhet të shkoni në të njëjtën gjë një person që ka një sëmundje të caktuar dhe keni nevojë për një lloj ushqimi për ta trajtuar atë. Një ndryshim në zakonet e të ngrënit mund të jetë vërtet efektiv kur bëhet fjalë për trajtimin e një sëmundjeje ose patologjie të caktuar.

Ngjashmëritë midis një dietologu dhe një dietologu

Duke marrë parasysh dallimet midis të dy profesioneve, Duhet të theksohet se ka disa ngjashmëri mes tyre. Kryesorja dhe më e rëndësishmja është shqetësimi i madh që do të shfaqin për një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Të dy studiojnë përmirësimin e shëndetit të pacientëve të ndryshëm përmes një sërë udhëzimesh që duhen ndjekur në aspekte të ndryshme të jetës, si ushqimi. Një nutricionist dhe një dietolog ndjekin qëllimin e një mirëqenieje të caktuar në jetën e përditshme të njerëzve.

NUTRICION

Ku të gjeni një dietolog apo nutricionist

Sot ata janë dy profesionistë Ata nuk janë pjesë e sistemit kombëtar shëndetësor. Kjo është arsyeja pse në rast se keni nevojë për shërbimet e tyre është e nevojshme të shkoni në një konsultë private. Deri para disa vitesh ishte shumë e vështirë të gjeje një profesionist të mirë në këto fusha, megjithatë sot ka shumë dietologë dhe nutricionistë që mund të gjenden në tregun e punës.

Mënyra e punës si e dietologut ashtu edhe e dietologut është zakonisht mjaft e ngjashme ose e ngjashme. Në vizitën e parë bëhet vlerësimi i personit. dhe prej andej përgatitet një menu apo dietë sipas nevojave të tyre të ndryshme.

A është më se e mjaftueshme të shkosh ekskluzivisht te dietologu apo dietologu?

Kur bëhet fjalë për përmirësimin e shëndetit, është çelësi për të pasur një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, megjithatë është e nevojshme të mbani parasysh edhe një seri tjetër elementësh. Sporti dhe ushtrimet fizike duhet të përfshihen kur trajtohen disa patologji të tilla si obeziteti. Kur merreni me ndonjë sport, është e rëndësishme të keni këshilla të mira nga një profesionist, pasi përndryshe mund të ndodhin lëndime të caktuara.

Shkurtimisht, nuk ka dyshim se puna e dietologut apo dietologut është kyçe dhe thelbësore kur bëhet fjalë për përmirësimin e shëndetit. Dallimet midis profesioneve të tilla janë evidente dhe të qarta, megjithëse qëllimi është praktikisht i njëjtë. Puna e të dyve ka për qëllim përmirësimin e shprehive të personit në fjalë, qoftë për shkak të patologjive, qoftë pa to. Në çdo rast, është e rëndësishme të plotësoni ndryshimet e përmendura në zakonet e të ngrënit me elementë të tjerë, si për shembull të bëni disa ushtrime fizike ose të pushoni orët që trupi i duhen çdo ditë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.