Si të shmangim ankthin e opozitës

Grua që studion në bibliotekë

Stresi është diçka normale në jetën e studentit dhe aq më tepër nëse duhet të kombinoni lloje të ndryshme të stresit: punën, familjen dhe stresin akademik. Stresi duket një gjë negative pasi prodhon shumë ankth, por edhe stresi, edhe ankthi nuk duhet të jenë shokë të këqij nëse dini si t’i përballoni mirë dhe t’i kanalizoni në mënyrë që t’ju ​​ndihmojnë në vend që të jeni pengesë që ju bën të humbni koha, dhe nervat.

Nëse jeni duke studiuar një provim dhe ju mbetet pak kohë për testet, ka më shumë gjasa që të ndiheni të stresuar dhe mund të jetë i pranishëm ankthi në jetën tuaj. Dhe është që e gjithë përpjekja që ju po bëni në studimet tuaja dhe e gjithë sakrifica që bëni në jetën tuaj personale do të pasqyrohen në një provim dhe teste që mund të shënojnë të ardhmen tuaj dhe t'ju çojnë në një rrugë ose në një tjetër krejtësisht të ndryshme nga një ju tani jeni të njëjtë ju prisni.

Pak stres nuk është i keq sepse do t'ju ndihmojë të rrisni produktivitetin e studimeve tuaja dhe çfarë duhet të bësh në ditën tënde të ditës. Nga ana tjetër, një stres i tepërt ose stresi i menaxhuar keq mund t'ju bëjë të ndiheni të bllokuar dhe të humbni shumë kohë, kohë që pa dyshim mund të jetë ari për ju.

 

Kontrolloni ankthin

Ankthi që shkakton ankth duhet të kontrollohet me teknika që do t'ju ndihmojnë të jeni më të qetë dhe të jeni në gjendje të jeni më të qetë. Ekzistojnë disa teknika si meditimi, teknikat e frymëmarrjes (të cilat janë të shkëlqyera dhe mund t’i bëni në çdo kohë, kudo), yoga, etj. Këto teknika do t'ju ndihmojnë të ndiheni shumë më mirë nëse i bëni çdo ditë, jo vetëm në javët para provimit.

kundërshtimet e të menduarit të studentëve

Ju duhet ta mbani mend atë përgatitja e një opozite nuk ka asnjë lidhje me përgatitjen e një provimi nga çdo degë e universitetit. Një opozitë është një mundësi për të pasur një punë publike dhe përgjithmonë, prandaj është normale që të ndiheni më të shqetësuar se normalisht, por që ankthi do të duhet të kontrollohet.

Mos shiko orën

Ideali nuk është të shikosh orën por po shiko kalendarin. Me këtë dua të them që ju do të duhet të vendosni disa udhëzime studimi që do t'ju duhet të ndiqni sipas stilit tuaj të jetës. Nëse dini si ta ndani studimin tuaj sipas kohës që keni, mund të ndiheni shumë më të qetë sepse do të keni një organizatë sipas kohës dhe disponueshmërisë suaj.

Kujdesuni për trupin dhe mendjen tuaj

Në momentet tuaja të studimit do të duhet të keni kohë pushimi, të flini 7 deri në 8 orë në ditë me radhë dhe se ka të paktën një ditë në javë që nuk ia kushtoni studimit fare, sepse mendja juaj gjithashtu ka nevojë të relaksohet dhe të përqëndrohet në gjëra të tjera në mënyrë që të "rimbush bateritë". Kjo do ta bëjë mendjen tuaj të relaksohet dhe njohuritë që po përvetësoni do të përvetësohen më mirë.

Përgatitja për një kundërshtim është po aq e rëndësishme sa të kujdesesh për trupin dhe mendjen tënde. Nëse trupi dhe mendja juaj nuk janë kujdesur mirë, studimet tuaja nuk do të sjellin dobi dhe do të humbni kohën tuaj. Mos harroni të ushtroni çdo ditë (ose ditë alternative) dhe të hani një dietë të ekuilibruar në mënyrë që të mos ju mungojnë proteina ose ndonjë gjë që mund të dëmtojë punën e mendjes tuaj.

studioj njeriun e opozites

Këshilla për të shmangur ankthin

Importantshtë e rëndësishme që gjatë ditëve para provimit të shmangni kafeinën sa më shumë që të jetë e mundur nga dieta juaj, sepse nëse nuk flini mirë para provimit do të humbni aftësi shumë të rëndësishme të përqendrimit. Për më tepër, një ditë më parë kundërshtarët përpiqen të jenë të relaksuar dhe të mos bëjnë përpjekje të tepruara.

Javën e fundit, përmbushni orarin tuaj të studimit pa asnjë vonesë, mos harroni se është shumë e rëndësishme që të rishikoni gjithçka që keni mësuar në javët e mëparshme. Për më tepër, në ditët para kundërshtimeve, për të shmangur ankthin, do t'ju duhet të keni parë dhe studiuar të gjitha programet mësimore në mënyrë që ditët e fundit të jenë vetëm për rishikim.

Mos harroni se ushtrimet fizike do t'ju ndihmojnë gjithashtu të jeni më aktiv dhe për të pasur një mendje më të qartë, kështu që nuk duhet të lini mënjanë kohën e ushtrimit për ta shtuar atë në kohën e studimit, nëse e bëni, do të kuptoni se është më pak produktive dhe gjithashtu e dëmshme për mendjen tuaj.

Mendja juaj do t'ju ndihmojë të jeni të mirë ose të keq, prandaj përpiquni që mendimet që pushtojnë mendjen tuaj të jenë vetëm mendime pozitive. Dhe sigurisht mos harroni të bëni teknika relaksimi dhe frymëmarrje sepse sapo të mësoni t'i bëni ato jo vetëm që do t'ju ndihmojnë në kundërshtimet tuaja, por ato do t'ju shoqërojnë gjatë gjithë jetës suaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.