Alkooli dëmton kujtesën dhe të mësuarit

Alkool

El konsumi i alkoolit është një prirje shumë e rrënjosur në shoqërinë tonë. Mijëra të rinj përfitojnë nga çdo fundjavë për të pirë një ose më shumë pije, të cilat, në shumicën e rasteve, paguajnë fatin e tyre. Edhe pse ata nuk kujdesen për të në fillim, pirja e alkoolit në sasi të mëdha është e dëmshme për trupin tuaj. Kësaj i duhet shtuar fakti se, në rastin kur janë studentë, ata përjetojnë edhe probleme të të mësuarit.

Një ekip kërkimor në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Duke në Karolinën e Veriut ka hetuar se çfarë ndodh në trurin e adoleshentëve kur ata pinë alkool. Në këtë mënyrë, duke marrë parasysh që në atë moshë ata ende e kanë atë zhvillim, është e qartë se pijet alkoolike mund të shkaktojnë modifikime me një ndikim të qëndrueshëm si në kujtesën ashtu edhe në funksionet njohëse të individit.

Megjithëse studimi gjithashtu zbuloi se funksionet e kujtesës dhe të mësuarit gjithashtu preken, e vërteta është se si këto janë ende të panjohura mangësitë ai shfaqet në nivel qelizor në vetë hipokampusin. Nga ana tjetër, dokumenti konfirmon ndryshimet strukturore në rajonet e trurit që kontrollojnë impulsivitetin dhe emocionalitetin. Ndryshime që mund të jenë rrënjësisht negative për sjelljen e djemve.

Ajo që duhet të kemi parasysh është mjaft e qartë: konsumi i alkoolit në sasi të mëdha është shumë të dëmshme për trurin tonë, madje edhe të kesh ndryshime që ruhen në afat të gjatë. Nëse dëshironi të pini këtë lloj pije, është më mirë që së pari të konsultoheni me mjekun tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.