Disleksia, një nga armiqtë më të mëdhenj të të mësuarit

Disleksia

La disleksi Hasshtë bërë një sëmundje pak a shumë e rëndë që po pengon qindra fëmijë të studiojnë si duhet. Në shumicën e rasteve përkthehet në probleme leximi. Megjithëse nuk është e vetmja gjë, pasi ka edhe vështirësi në zbulimin e fjalëve të theksuara.

Sipas Universitetit të Granadës, fëmijët me disleksi duhet të marrin aktivitetet të shprehjes gojore dhe leximit të jetë në gjendje të dallojë tonet, thekset dhe intonacionin. Duhet të kihet parasysh se ata kanë probleme të njohin saktë fjalët, të shkruajnë pa gabime drejtshkrimore dhe të dekodojnë fjalët. Ju tashmë i dini pasojat: nëse nuk zbulohet me kohë, performanca mund të bjerë ndjeshëm.

Për të ndihmuar fëmijët me disleksi, mjafton që mbështesin dhe motivojnë atyre, duke u kushtuar mjaft kohë për të bërë detyrat e shtëpisë dhe duke mbajtur kontakte të rregullta me profesionet që i mësojnë ata. Alsoshtë gjithashtu e nevojshme të filloni lloje të ndryshme të ushtrimeve, veçanërisht ato që nxisin leximin e saktë dhe sigurojnë veprimtari verbale.

Jo të gjithë fëmijët veshin të njëjtën gjë Ritmo, që do të thotë se ne do të duhet të përshtatemi në varësi të kush është. Mund të jetë e nevojshme të bëhet një studim paraprak për të verifikuar situatën.

Nëse disleksia karakterizohet nga diçka, kjo është për shkak se shkakton shumë vështirësitë ndaj të prekurve. Mbani në mend se mbështetja është thelbësore, dhe se me pak përpjekje fëmijët mund të shkojnë aq larg sa sëmundja të mos jetë problem.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.