Garat me fillimet më të mëdha

Shoqëria po evoluon dhe bashkë me të edhe kurset universitare që duhet t’i përshtaten botës sonë. Kur një person fillon të studiojë një karrierë, gjëja e parë që do të marrë parasysh është nëse ata kanë apo jo me të vërtetë një rrugëdalje për të menduar për të ardhmen. Edhe pse kjo është e rëndësishme, ajo që ka vërtet rëndësi para se të zgjidhni një karrierë është që ju pëlqen dhe ndiheni mirë me atë që bëni.

Tjetra do të flasim për disa nga garat që kanë më shumë prodhim sot. Kështu, nëse dyshoni dhe nuk dini cilën karrierë të zgjidhni, ndoshta duke ditur se cilat janë ato që kanë më shumë mundësi, ju ndihmojnë të mendoni se cilën të zgjidhni për të filluar punën në të ardhmen tuaj. Punët ofrohen në Spanjë dhe më shumë se gjysma kërkojnë një diplomë universitare për t'iu qasur atyre.

Garat me më së shumti fillojnë në Spanjë

Aktualisht karriera e Administrimi i Biznesit dhe Financa Shtë gara me prodhimin më të madh në Spanjë. Një tjetër karrierë universitare me mundësi pune të qëndrueshme është Administrimi dhe Menaxhimi i Biznesit dhe IT, sipas një raporti nga Infoempleo Adecco.

teknikat për të kujtuar atë që studioni

Garat e tjera me më shumë dalje aktualisht janë Inxhinieri Kompjuterike dhe Inxhinieri Industriale.  Karriera të tjera më të kërkuara aktualisht në Spanjë që kundërshtojnë me vitet e mëparshme janë gjithashtu infermieria dhe mjekësia, si dhe të diplomuarit në fizioterapi dhe të diplomuarit në farmaci.

Ana tjetër e medaljes

Ashtu siç është e rëndësishme të dini se cilat janë karrierat me më shumë dalje në Spanjë, është gjithashtu e nevojshme të dini se cilat janë ato me zor ndonjë mundësi pune ose me një nivel të lartë papunësie për të diplomuarit e këtij lloji të diplomës universitare. Në këtë rast, Karriera e shkencave humane vazhdon të ndikohet nga kërkesat që ekzistojnë në shoqërinë e sotme dhe çfarë kërkon tregu i punës.

Aktualisht, karrierat me mundësitë më profesionale janë shkencore dhe teknologjike, por kjo ka dëmtuar njerëzit me diploma universitare në Shkencat Humane të cilët në shumë raste janë të detyruar të riciklojnë njohuritë e tyre, të studiojnë karriera të tjera ose të vetëpunësohen ndërsa janë të vetëpunësuar. të jenë në gjendje të punojnë në atë që u pëlqen vërtet, edhe nëse do të thotë të heqësh dorë nga një kontratë pune.

Si të zgjidhni shokët e dhomës në kolegj

Sipas studimeve të Randstad, gradat aktuale me shkallën më të lartë të papunësisë janë: filologjia franceze, artet figurative, historia, historia e artit dhe gjeografia.

Por nëse doni t’i përkushtoheni Shkencave Humane nuk duhet të dekurajoheni, sepse megjithëse puna aktuale është shumë konkurruese, punësoni njerëz që vërtet besojnë në atë që bëjnë dhe që Ata kanë një thirrje autentike në atë që bëjnë është e rëndësishme dhe një pikë në favor.

Mos harroni se duhet ta pëlqeni

Ajo që është me të vërtetë e rëndësishme përpara një vendimi për karrierën që dëshironi të merrni është që ju pëlqen. Nëse filloni një karrierë sepse ajo ka mundësi profesionale por nuk ju pëlqen vërtet, është më mirë të mos studioni sepse në planin afatgjatë ka të ngjarë të lodheni ose të hiqni dorë dhe të ndiheni të irrituar.

Në këtë kuptim, do të duhet të zgjidhni një karrierë që ju thërret, që të ndieni një profesion, cilado degë të jetë. Edhe pse disa karriera aktualisht kanë më shumë rrugëdalje se të tjerat, shoqëria po luhatet dhe ajo që mbase tani ka një dalje profesionale, mbase kur të mbaroni studimet nuk do t'i ketë më. Prandaj, është gjithmonë më mirë që të studioni atë që ju pëlqen, që të ndiheni mirë duke bërë atë që bëni.

Nëse nesër, në fund të diplomës suaj, gjendeni në situatën që nuk mund të gjeni një punë që ju pëlqen, gjithmonë mund të keni mundësinë të kërkoni vetë një punë ose ta krijoni vetë.

Kur punoni atë që ju pëlqen, kurrë nuk do të ndjeni se jeni duke punuar dhe do të jeni trajnuar me njohuri që do t'ju bëjnë të ndiheni mirë dhe të përmbushur. Kështu që, Nëse ju pëlqejnë garat me më shumë fillime, bëni atë që ju pëlqen. Por nëse nuk ju pëlqejnë ato dhe preferoni të tjerët, atëherë mos hezitoni të kërkoni karriera të tjera që ju mbushin më shumë dhe që ju bëjnë të ndiheni mirë. Mendoni me kujdes se çfarë doni të studioni, çfarë dëshironi të stërviteni dhe si do të donit të ishte e ardhmja juaj. Si e shihni veten në 10 vjet nga tani e tutje?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.