Pra, ne jemi lodhur duke studiuar ose duke punuar shumë

Ne lodhemi

Shumë studentë tashmë e kanë pranuar se, nga kaq shumë studime dhe niveli i ngarkesës që mbajnë, ato janë shumë i lodhur. Një ritëm i jetës që, me sa duket, nuk po u qëndron mirë atyre, duke ndikuar në aktivitetet e tjera që ata duhet të kryejnë dhe rezultatet që janë të afta të ofrojnë. Diçka që po provokohet edhe në mjediset kryesore profesionale.

Pse lodhemi? Në thelb, duke kaluar një kohë të gjatë duke studiuar dhe me një ritëm shumë të shpejtë, trupi dhe mendja nuk janë në gjendje të japin më shumë nga vetja, duke shkaktuar një lodhje që prek si personin ashtu edhe mjedisin e tyre. Rezultatet janë se rezultatet e marra nuk janë ato që ata do të dëshironin. Një faktor shumë negativ që, në disa raste, ndikon edhe në shoqëri.

Bota po merr shumë më shumë konkurrues. Por, për kuriozitet, konkurrenca nuk është në përpjesëtim me shpërblimet e ofruara. Ajo që bëjnë shumë njerëz nuk është e motivuar, duke arritur një pikë ku ata nuk kujdesen për shërbimin që ofrojnë ose notat që marrin. Vetëm qëndrimi në punë është i mjaftueshëm. Ne e përsërisim atë. Kjo përfundon duke ndikuar në cilësinë e shërbimeve dhe gradat.

Ekuacioni ka një zgjidhje mjaft e thjeshtë: mjafton që shpërblimet të jenë më të mëdha ose që paga të rritet. Nëse situata vazhdon kështu, është shumë e mundur që të arrijmë një kohë kur njerëzit nuk janë të gatshëm të vazhdojnë studimin ose punën. Nëse ata do të marrin të njëjtën gjë, ata me siguri do të mendojnë se nuk ka rëndësi të ndjekin një rrugë ose tjetrën.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.