Ka monotoni në studime

Monotonia

Zakonisht klasat që marrim janë zakonisht argëtues, pak a shumë të kënaqshëm dhe shumë të dobishëm për të mësuar gjithçka që do të përdorim në të ardhmen. Sidoqoftë, ato mund të jenë monotone në disa raste, kryesisht sepse metodat e mësimdhënies nuk janë më të mirat. Asgjë për t’u shqetësuar. Ne do t'ju japim disa rekomandime në mënyrë që pjesëmarrja në klasë të mos jetë aq e mërzitshme.

Para së gjithash, mbani në mend se kurs që jeni duke studiuar mund të mos jetë aq argëtues sa tingëllon. Disa planprograme janë mjaft të përsëritura, duke rishikuar të njëjtat koncepte pa pushim. Padyshim që kjo madje mund të na bëjë që të mos studiojmë. Duke e lënë atë aspekt, rekomandohet që vetë studentët të jenë ata që vendosin sheqerin në klasa, si të thuash.

Provoni që orët të jenë më praktike, që ndërveprimet të jenë më të mëdha dhe të mos kaloni aq shumë kohë para shënimeve. Puna në grup, për shembull, do të ishte mirë. Profesor Ju gjithashtu duhet të bëni pjesën tuaj për të bërë atë që mësohet ndryshe, duke u dhënë studentëve arsye për të rishikuar përmbajtjen në çdo kohë. Mbani në mend se është diçka që ata do ta vlerësojnë: përveç që do të argëtohen, ata do të mësojnë.

Edhe pse monotonia në studime ekziston, është gjithashtu e vërtetë që ne kemi në dorën tonë herramienta për të ndryshuar atë situatë dhe për të ndihmuar veten. Kjo jo vetëm që do të rrisë cilësinë e jetës. Ne gjithashtu mund të studiojmë në mënyra më të mira, pa pasur nevojë të mërzitemi çdo pesë minuta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.