Ku mund të studioni kriminalistikë në Spanjë?

kriminologji

Nëse ju ka mbetur pak për të përfunduar arsimin e mesëm dhe jeni duke kërkuar për një diplomë universitare që ju lejon të keni sukses në vendin e punës, Mos hezitoni të studioni karrierën e Kriminalistikës. Është një diplomë universitare që mbulon konceptet më të rëndësishme të së Drejtës dhe prej andej i zbaton ato në skenën e një krimi.

Në artikullin vijues do t'ju tregojmë Në cilat universitete spanjolle mund të studioni këtë karrierë?

Çfarë është kriminalistika

Kriminologjia është një disiplinë që do të studiohet gjithçka që lidhet me sjelljen kriminale duke përdorur ide psikologjike dhe sociologjike. Një profesionist i mirë në këtë fushë duhet të jetë një komunikues i shkëlqyer si me gojë ashtu edhe me shkrim. Përveç kësaj, profesionisti i mjekësisë ligjore duhet të zhvillojë aftësi të caktuara drejtuese dhe të ketë një kapacitet të madh për të vepruar në mënyrë efektive në skenarë që i nënshtrohen stresit të caktuar. Një aftësi tjetër thelbësore është të jesh një analist i mirë kritik pasi duhet të nxjerrësh përfundime nga një sasi e madhe të dhënash dhe të gjesh zgjidhje për problemet administrative dhe mjeko-ligjore.

Në cilat universitete spanjolle mund të studioni karrierën e kriminalistikës?

Nëse vendosni të zgjidhni të studioni këtë diplomë universitare, duhet ta dini këtë Ka shumë universitete spanjolle ku mund të studioni një karrierë të tillë. Mund ta bëni si në universitetet publike ashtu edhe në ato private:

 • Universiteti Katolik i Valencias Është private dhe diploma studiohet personalisht.
 • Instituti Ndërkombëtar për Studime të Sigurisë Globale (INISEG) Eshte i tipit privat dhe ka modalitet distancimi.
 • Universiteti Papnor Comillas Është private dhe ballë për ballë. Në këtë universitet mund të merrni diplomën e dyfishtë në kriminalistikë dhe psikologji.
 • Universitat Pompeu Fabra Është publike dhe ballë për ballë. Në këtë universitet ju merrni një diplomë të dyfishtë në kriminalistikë dhe politika të parandalimit publik plus një diplomë në ligjin juridik.
 • Universiteti i Valencias Është publike dhe ballë për ballë. Në këtë universitet mund të merrni një diplomë të dyfishtë në drejtësi dhe kriminologji.
 • Universiteti i Alcalá Është publike dhe ballë për ballë. Në të ju merrni titullin e kriminalistikës dhe shkencave dhe teknologjisë kriminalistike.
 • Universiteti Pablo de Olavide Është publike dhe ballë për ballë. Në këtë universitet ju merrni diplomën e dyfishtë në Diplomë të Dyfishtë në Drejtësi plus kriminalistikë
 • Universidad Complutense de Madrid Është publike dhe ballë për ballë. Në të ju merrni vetëm një diplomë në kriminologji.
 • Universiteti i Extremadura Është publike dhe ballë për ballë dhe ju merrni një diplomë në kriminalistikë plus drejtësi.
 • Universiteti i Salamanca Është publike dhe ballë për ballë dhe ju merrni një diplomë të dyfishtë në Drejtësi plus Kriminalistikë.

ku-të-studojmë-kriminalistika-në-spanjë

 • Universiteti i Alicante Është publike dhe ballë për ballë dhe në të merr diplomën e dyfishtë në Juridik plus kriminalistikë.
 • Universiteti i Granadës Është publike, ballë për ballë, dhe ju merrni një diplomë në kriminalistikë.
 • Universitat de Barcelona Është publike dhe ballë për ballë. Në këtë universitet ju merrni diplomën në kriminalistikë.
 • Universiteti i Seviljes Është publike dhe ballë për ballë dhe ju merrni një diplomë në kriminalistikë.
 • Universiteti i Málaga Është publike dhe ballë për ballë. Në këtë universitet ju merrni diplomën në kriminalistikë.
 • Universiteti i Murcia Është publike dhe ballë për ballë dhe ju merrni një diplomë në kriminalistikë.
 • Universiteti i vendit Bask Është publike dhe ballë për ballë dhe ju merrni një diplomë në kriminalistikë.
 • Universiteti i Santiago de Compostela Është publike dhe ballë për ballë. Në këtë universitet ju merrni diplomën në kriminalistikë.
 • Universiteti i Kadizit Është publike dhe ballë për ballë dhe ju merrni një diplomë të dyfishtë në kriminalistikë dhe siguri.
 • Universiteti Jaume I Është publike dhe ballë për ballë dhe ju merrni një diplomë të dyfishtë në kriminalistikë dhe siguri.
 • Universitat de Girona Është publike dhe ballë për ballë dhe ju merrni një diplomë të dyfishtë në kriminologji dhe drejtësi.
 • Universiteti Castilla-La Mancha Është publike dhe ballë për ballë dhe në të merrni një diplomë në kriminalistikë.
 • Shkolla e Biznesit ESERP Është private dhe ballë për ballë dhe ju merrni një diplomë të dyfishtë në Drejtësi plus të Drejtën Penale.

grenada-kriminalistik

Çfarë mundësish pune ka karriera e kriminalistikës?

Në lidhje me mundësitë e punës që ka karriera e kriminalistikës duhet të tregohen fushat e mëposhtme të punës:

 • Raportet e ekspertëve.
 • Konsulencë për kompanitë.
 • Trajnimi dhe komunikimi.
 • ekspert zyrtar të organeve shkencore.
 • I aftë për bankat apo siguruesit.
 • Laboratorët e hetim privat.

Me pak fjalë, nëse zgjidhni të studioni kriminalistikë në Spanjë, do të jeni në gjendje të merrni njohuri të mëdha mbi drejtësinë penale, mbi të drejtën penale dhe mbi kriminologjinë në nivel global. Siç e keni parë, numri i universiteteve që ofrojnë këtë diplomë është mjaft i madh, kështu që nuk do të keni asnjë problem kur zgjidhni vendin që preferoni dhe që i përshtatet më së miri shijeve tuaja.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.