Të drejtat dhe detyrat e studentëve

Studentja që përmbush të drejtat dhe detyrat e saj

L nxënës të shkollës së mesme kanë një seri të të drejtat dhe detyrat që duhet të përmbushen Kështu që ekziston një funksionim i mirë në qendër, por përveç kësaj, shoqëria dhe ata vetë nuk duhet të harrojnë se të gjithë studentët gjithashtu kanë një sërë të drejtash që duhet të respektohen dhe që janë thelbësore për zhvillimin e tyre dhe për suksesin e tyre akademik.

Prandaj, fëmijët dhe adoleshentët kanë një sërë të drejtash që njihen në Deklaratën e të Drejtave të Fëmijëve dhe Konventën për të Drejtat e Fëmijëve. Të drejtat dhe detyrat e studentëve duhet të respektohen nga të gjithë dhe ato janë zgjeruar që nga Deklarata e parë e Gjenevës e vitit 1924.

Ndër këto të drejta të studentëve është ajo e marrin trajnim akademik që plotëson standardet e cilësisë. Djemtë dhe vajzat duhet të kenë mundësinë të kenë një trajnim të mirë në mënyrë që ata të kenë kështu bazat e nevojshme për të qenë në gjendje të arrijnë jetën e të rriturve me sukses.

Duke marrë parasysh (LOE / 2/2006, të 3 majit dhe nenin 3.4 Dekretin 15/2007, të 19 Prillit) ne e dimë se të gjithë studentët kanë të njëjtat të drejta dhe detyra, pa asnjë dallim tjetër përveç atyre që rrjedhin nga mosha e tyre dhe niveli që ata po studiojnë në shkollë.

Veryshtë shumë e rëndësishme që studentët të njohin Kushtetutën Spanjolle dhe gjithashtu Statutin përkatës të Autonomisë që u korrespondon atyre sipas vendit ku ata banojnë në mënyrë që në këtë mënyrë të dinë cilat janë vlerat dhe parimet që duhet të ndjekin në shoqërinë tonë .

Të drejtat e nxënësve në shkollën e mesme

Disa nga të drejtat dhe detyrat themelore të studentëve që duhet të plotësohen janë:

 • E drejta për të marrë një trajnim gjithëpërfshirës që është i përshtatshëm për zhvillimin e personalitetit dhe që kontribuon në zhvillimin e tyre personal dhe akademik
 • E drejta për tu respektuar në të gjitha aspektet - identiteti, integriteti, dinjiteti-
 • E drejta për të vlerësuar dhe njohur përkushtimin, përpjekjen dhe performancën e studentit
 • E drejta për të marrë udhëzime arsimore dhe profesionale
 • E drejta për të respektuar lirinë e ndërgjegjes
 • E drejta për mbrojtje fizike dhe morale
 • E drejta për të marrë pjesë në jetën e qendrës arsimore - duke ndjekur rregullat -
 • E drejta për të marrë ndihmë dhe mbështetje të saktë për të kompensuar mangësitë dhe disavantazhet që mund të vuajnë nga natyra personale, familjare, ekonomike ose sociokulturore.
 • E drejta për të marrë ndihma dhe mbështetje të çmuara në rast të Nevojave të Posaçme Arsimore që parandalojnë ose pengojnë aksesin ose qëndrueshmërinë në sistemin arsimor, në çdo nivel.
 • E drejta për mbrojtje sociale në arsim
 • Studentët mund të shoqërohen në bazë të rregullave dhe në përputhje me atë që përcaktohet me Ligj
 • E drejta për takimin e studentëve me kushte adekuate në qendër

Këto janë disa nga të drejtat themelore që studentët duhet të kenë në të gjitha qendrat arsimore ku mësohet arsimi i mesëmNë këtë mënyrë, mund të garantohet zhvillimi adekuat i studentëve në qendrat arsimore. Por, për të plotësuar pak informacionin dhe për të kuptuar më mirë se çfarë është kjo nga të drejtat dhe detyrat e studentëve, mos harroni pikat e mëposhtme.

Sa provime mund të bëhen në një ditë me ligj?

E vërteta është se nuk është e qartë. Janë qendrat arsimore ato që përcaktojnë numrin e provimeve që mbahen çdo ditë. Zakonisht, jo më shumë se 2 janë bërë në ditë.

E drejta për të marrë trajtim të barabartë, si dhe e drejta për t'u integruar në qendrën akademike

Të drejtat e studentëve

Studentët duhet të trajtohen në mënyrë të barabartë, pavarësisht nga origjina, bindjet apo ndonjë aspekt tjetër. Të gjithë njerëzit janë të njëjtë dhe kjo është ajo që duhet të promovohet në qendrat arsimore. Barazia në të drejtat.

E drejta për të marrë pjesë në aktivitetet e shkollës (brenda dhe jashtë qendrës) dhe për të përdorur objektet e qendrës

Nxënësit duhet të jenë në gjendje të marrin pjesë në të gjitha aktivitetet shkollore që zhvillohen si brenda ashtu edhe jashtë shkollës. Ata mund të përdorin pajisjet e qendrës për këtë qëllim dhe për këtë arsye ndihen pjesë e një komuniteti arsimor siç është shkolla e tyre.

E drejta për të gëzuar mbrojtje adekuate ndaj të gjitha llojeve të agresionit (fizik ose psikologjik) ose shkeljes së të drejtave të tyre

Të gjithë studentët kur vijnë në qendrën arsimore duhet të ndihen të sigurt dhe të mbrojtur në çdo kohë. Të gjithë profesionistët që punojnë në qendrën arsimore duhet të sigurojnë që kjo të ndodhë. Në rast se ka agresione fizike ose psikologjike midis njerëzve në qendër - si studentë ashtu edhe profesionistë - duhet të merren të gjitha masat e nevojshme në mënyrë që kjo situatë të pushojë dhe që studentët dhe mësuesit të ndihen të sigurt në çdo kohë.

E drejta për të shprehur dhe paraqitur mendimet e tyre, për t'u takuar dhe shoqëruar

Liria e mendimit është një e drejtë që nuk mund t’i mohohet askujt. Gjithkush ka të drejtë të jetë në gjendje të shprehë dhe paraqesë mendimet e tij, të takohet dhe të shoqërohet sipas dispozitave të Ligjit Organik 8/1985 të datës 3 korrik, i cili parashikon të drejtat e arsimit.

E drejta për të marrë trajnim bazuar në vetëdijen mjedisore dhe kujdesin për burimet natyrore

Nxënëse e shkollës së mesme që përmbush të drejtat dhe detyrat e saj

Të gjithë studentët kanë të drejtë të marrin një arsimim dhe trajnim që bazohet në kujdesin për planetin tonë. Fëmijët janë e ardhmja jonë dhe planeti varet nga ne, por edhe nga ata. Respekti dhe kujdesi për mjedisin janë thelbësore.

E drejta për t'u respektuar bindjet dhe ideologjitë e tyre dhe për t'u marrë parasysh parimet dhe bindjet e tyre morale

Çdo person do të ketë besime apo ideologji kulturore që duhet të merren parasysh dhe mbi të gjitha, duhet të respektohen. Bashkëjetesa dhe harmonia midis njerëzve bazohet në respekt dhe tolerancë reciproke dhe për këtë arsye, kjo e drejtë është më se themelore në shoqërinë në të cilën aktualisht jetojmë.

E drejta për të marrë trajnim që merr parasysh aftësinë tuaj, ritmin tuaj të të mësuarit dhe përpjekjen tuaj

Jo të gjithë studentët kanë të njëjtën aftësi mësimore ose ritëm, prandaj, tTë gjithë duhet të kenë trajnim cilësor sipas aftësive ose ritmit të tyre. Që arsimi të jetë i suksesshëm do të jetë shumë e rëndësishme që të plotësoni nevojat personale të secilit prej studentëve.

Përveç kësaj, është gjithashtu thelbësore që e drejta për të pasur mjete teknologjike (të tilla si interneti) të përdorura në metodologjinë arsimore dhe që kanë për qëllim studentët dhe të drejtën për të marrë këshilla dhe udhëzime përmes figurës së këshilltarit shkollor në arsimin e lartë dhe bazuar në mundësi të caktuara profesionale.

A keni pasur ndonjë dyshim në lidhje me Të drejtat dhe detyrat e studentëve qe ekzistojne sot? Nëse është kështu, na lini një koment dhe ne do t'ju ndihmojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

147 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jazmin dijo

  ata kanë të drejtë të flasin

  1.    Brenda dijo

   Ata gjithashtu kanë të drejtë të shkruajnë mirë. Duke folur ortografikisht !! Analfabetë

   1.    Mirta dijo

    Gjithashtu apo edhe Brenda ??

   2.    Alice dijo

    Dhe Brenda juaj e thotë atë, që ju gjithashtu keni shkruar në vend të gjithashtu. Nëse në këtë jetë vetëm di të fyesh e ke të qartë.

    1.    Papërlyer Llanes Lopez dijo

     A kemi të drejtë të njohim programin e lëndëve?

   3.    William dijo

    Nëse talleni me gabimet e tij drejtshkrimore, të paktën mësoni të bëni dallimin midis »Gjithashtu» dhe »Tambuen» dhe përdorni mirë pasthirrmat, se ne nuk jemi gringë për t'i përdorur ato në fund të fjalisë

   4.    Miguel dijo

    Përshëndetje
    Djali im 16-vjeçar dërgohet në shtëpi me detyra të ndryshme kompjuterike.
    Por për arsye të ndryshme ai nuk ka se si t'i realizojë ato. Unë nuk kam një kompjuter ose tabletë.
    Shkolla po.
    Mësuesi i tij i thotë se nuk i bën në shtëpi.
    Ai do të dështojë në këtë temë.
    Mund ta bëjë atë?
    Cfare mund te bej ?
    Ju faleminderit.

 2.   eduardo dijo

  më falni, mësuesi mund ta detyrojë studentin të vijë në front nëse nuk dëshiron

  1.    Eduardo Ibarra dijo

   Varet nga çfarë aktiviteti

  2.    Nahum dijo

   Përshëndetje, ata nuk munden, në varësi të rastit, për shembull djali im nuk kalon fenë

 3.   veronikë dijo

  pershendetje. djali im hap banon ne mars, ne shkolle nuk e respektojne vendin e tij ne mengjes, e kalojne pasdite, mund te pretendoj vendin e tij

 4.   libny priscilla dijo

  Këtu ku unë studioj, disa mësues mund ta trajtojnë keq dhe nuk më bëhet asgjë, njëri prej tyre më trajton aq keq sa zemra ime është shumë e re, unë nuk dua të shkoj të studioj, ata flasin, flasin pa menduar dhe pa ditur dëmin e madh që ato shkaktojnë

  1.    Vartolomeo dijo

   Nëse mund ta bëni për aq kohë sa nuk është shumë larg shtëpisë!

  2.    Pse doni ta shihni xd? dijo

   pershendetje nuk mbaj mend si te marr fryme

  3.    Pse doni ta shihni xd? dijo

   pershendetje nuk mbaj mend si te marr fryme

 5.   Esteban dijo

  mire me djalin tim ai u akuzua per dicka te keqe mesuesja kur e pa duke qare i tha qe te ndalonte duke bere ate shfaqje ose une do ta perjashtoj

 6.   Roberto dijo

  A u duhet mësuesve t'u japin studentëve të tyre një periudhë të caktuar studimi për të qenë në gjendje të vlerësojnë apo mund ta bëjnë kur të duan?

  1.    Eduardo Ibarra dijo

   Isshtë vetëm maksimumi vetëm 1 javë

 7.   Esteban dijo

  A kemi të drejtë ne studentët të zgjedhim qendrën arsimore në të cilën duam të studiojmë?

 8.   koment serioz dijo

  Na vjen keq, nëse një mësues sanksionon, për shembull, një memorandum, për gjëra pa kuptim ose jo në vend, për shembull, sanksionon sepse nuk ke dorëzuar një vepër kur në fakt e ke bërë, por mësuesi e humbi atë dhe mendoi se nuk e ke dorëzuar dhe për atë arsye ju sanksionon, dhe se nuk ka ndodhur një herë, por më shumë se pesë herë, që ai mësues të ju sanksionojë për diçka që nuk është në vend. Duke ditur gjithashtu se ai memorandum që ata i kanë dhënë atij studenti mund të dëmtojë notat dhe të ardhmen akademike të çdo personi. Duke marrë parasysh që autoritetet më të larta e kanë aprovuar atë memorandum, pa marrë parasysh sa ka qenë në vend të tij. A do ta shkelte ai mësues ndonjë të drejtë të atij studenti?

 9.   Leonardo dijo

  Në shkollën time ata avancojnë datat e provimeve të lëndëve të mëparshme, nuk mund të jetë, unë kam më pak kohë për të studiuar, ata kishin caktuar një datë që do të ishte 26 Dhjetori, dhe sot unë shkova për të kërkuar lejet e provimit dhe u gjeta me atë jepni në 18! çfarë duhet të bëj në atë rast? kam ndonjë të drejtë?

  1.    Mercedes dijo

   Përshëndetje, do të doja të dija në çfarë mase një mësues mund të fyejë një student dhe të mos e lejojë të kalojë në klasën e tij

 10.   dani dijo

  Promovimet e vitit të kaluar llogariten si të drejtë?

  1.    Hernan dijo

   nëse e merrni parasysh

 11.   aldo dijo

  aaa loas mesuesi nuk ka pse te kaloje se heee

 12.   Shtyllë dijo

  Djali im po studion 4-të në ESO dhe është përjashtuar nga instituti për 7 ditë pasi kërkoi që unë t'i mësoja atij provimin e fesë pasi mësuesi tha që ishte pezulluar dhe djali im tha që ai e kishte aprovuar atë me një 5 që mësuesi refuzoi dhe im Djali filloi të qante duke thënë se ai zbret të flasë me drejtorin, mësuesi u ngrit në mbrojtje duke i bërtitur dhe disa mësues erdhën dhe në fund ai që u përjashtua ishte djali im dhe ky mësues filloi të qeshte sepse ai kishte fituar . Unë mendoj se dënimi ka qenë i padrejtë, unë do të doja që dikush të më thoshte se çfarë të bëja.

  1.    lexoj dijo

   ju mund ta raportoni atë në këshillin arsimor
   Edhe pse komenti im është pak vonë

   1.    NJ R RODRIGUEZ dijo

    Vajza ime shkoi të merrte gjeografi tre herë dhe mësuesja nuk e miratoi atë, ajo tashmë i kishte thënë asaj që duhet të vish 8 herë shkova të flas me drejtorin dhe ajo më tha që nuk mund ta ndryshojë mësuesin e saj, e vërteta është unë nuk di se çfarë të bëj. Provimi në të njëjtën ditë kur gjyshi i tij kishte vdekur dhe ne shkuam të bisedojmë me drejtorin dhe në të vërtetë ai nuk zgjidhi asgjë dhe është një shkollë fetare nuk di çfarë të bëj

  2.    Gabriella dijo

   Raportoni mësuesin për ato që i bëri fëmijës suaj

 13.   ccahua valer i dritës dijo

  Djali im nuk është rehat në klasë sepse sjellja e shokëve të tij të shkollës është e tmerrshme.A ka të drejtë të ndryshojë në klasë?

 14.   Lorena dijo

  Përshëndetje, vajza ime është në vitin e 6-të të shkollës së mesme, vitin e kaluar ata vendosën ta kalonin atë pasdite për përgjigje të keqe ndaj një mësuesi, dhe drejtorët më thanë se nëse kalonte pa marrë ndonjë lëndë dhe pa pasur probleme do ta shpëtonin atë vakancë në mëngjes, Sot ai është duke punuar nga ora 15:21 pasdite deri në XNUMX:XNUMX dhe ai nuk mund të marrë pjesë pasdite, të marrë provën e punës dhe ata më thanë se ai duhet të presë që djemtë e tjerë të japin për të parë nëse nesër ishte bosh në ndërrim, ata nuk i respektuan ato që u thanë dhe klasat fillojnë sot pas grevës dhe askush nuk më telefonon për të ditur nëse ajo do të shkojë nesër, por ata më kanë thënë të ndryshoj shkollën e saj. Unë do të më pëlqen të di nëse shkolla ka një detyrim të marrë në konsideratë çështjen dhe ta rindërtojë atë në turn nesër, ose përndryshe çfarë duhet të bëj, faleminderit.

 15.   diell dijo

  E pyes mësuesen time të filozofisë na bërtet shumë por ajo nuk përdor fjalë të këqija, a është e paligjshme?

 16.   Jorge dijo

  Përshëndetje nëse kam probleme me mësuesin tim, si mund t'i zgjidh ato? Ajo thotë shumë vrazhdësi, ajo u ka tërhequr flokëve fjalë për fjalë studentëve, thotë vrazhdësi, dhe poshtëron dikë që të duket mirë me grupin, në fakt ajo më poshtëroi para të gjithë shokëve të mi të klasës, dhe kur një mik donte të më mbështeste Unë gjithashtu i bërtita dhe i thashë gjëra, ajo të hakmerret kur dikush debaton me të, vlerëson kualifikimin e saj të ndryshëm, për shembull unë prirem të flas vazhdimisht dhe të ndalem nga vendi im, por nuk është sepse dua, nëse jo Unë jam hiperaktiv, dhe mësuesja e sjell kundër meje ndërsa më thotë, unë do të vlerësoj ndryshe, nëse ndalet ose flet, unë ju vërejtje, dhe është e padrejtë për mua pasi ka njerëz që flasin më shumë që unë madje bërtas dhe bëjnë atë që duan, ata nuk punojnë dhe nëse nuk u tregojnë asgjë më, çfarë mund të bëj?

 17.   SOFJE dijo

  Studentët kanë të drejtë të kërkojnë një takim me drejtorët, prindërit dhe komisionin bashkëpunues për të parë se çfarë bëhet me paratë e bashkëpunëtorit, për shkak të institucionit është në gjendje të keqe, është shkollë teknike dhe nuk kemi mjete.
  Përtej veglave, banjat janë të neveritshme.

  A mund të përbëhet bashkëpunëtori i institucionit nga të gjithë mësuesit aktivë?

 18.   jared Martinez dijo

  Më falni, ndihmësdrejtori ka të drejtë t'u bërtasë studentëve

 19.   Natalia dijo

  Përshëndetje, unë jam në vitin e 5-të të shkollës së mesme dhe kam një mësues që ka një preferencë për disa nga shokët e mi të klasës sepse ata kanë mbiemra të rëndësishëm ose sepse prindërit e tyre janë mësues dhe shokë të saj të klasës, dhe për studentët e tjerë, jo ne, të cilët nuk kanë diçka të tillë. «Të zakonshmet» na japin nota më të ulëta se 6 në fletore, si për shembull, vitin e kaluar kam marrë një 9 në teste dhe kam vendosur një 6 në fletore dhe të tjerët që kanë më pak ose që bëjnë asgjë dhe luaj 8, ai pyet se ne i anashkalojmë orët nganjëherë, por në të vërtetë ajo mungon pjesën më të madhe të vitit dhe vendos zëvendësimin dhe ne marrim nota të mira me të dhe kur vjen mësuesja ajo vendos notën që dëshiron ... e vërteta është se me mësues si ajo nuk dëshiron të ndjekësh shkollën që është diskriminim ... Do të doja një mendim nga ti

 20.   monica dijo

  Përshëndetje, djali im është në klasën e 2-të. shkollë të mesme, por ai ka një problem pneumatik, është shumë i shpërqendruar, unë tashmë po e trajtoj me një psikolog, një psikiatër pediatrik dhe po pres të transferohem te një neurolog, pothuajse të gjithë mësuesit më kanë mbështetur në vlerësimin e tij, por mësuesi i matematikës Në fakt, ai nuk ka komentuar që unë paguaj që ajo të diagnostikohet dhe vitin e kaluar ai shkoi në jashtëzakonshme dhe në hapin e tretë, por tani mësuesi i tha djalit tim se ai do të kontrollojë nëse ata mund të anulojnë provimin që ai kaloi nga e jashtëzakonshme, për Se ai mendon se ryshfet Problemi është se ai i thotë gjithçka djalit tim, dhe sa herë që shkoj nuk më thotë asgjë, ai është një mësues despotik dhe i vrazhdë, çfarë të bëj?

 21.   Naty dijo

  Përshëndetje do të doja të bëja një pyetje! Çfarë ndodh nëse shkolla shkel të drejtat e nxënësve? Dhe çfarë mund të bëhet në përpjekje për t'i rregulluar ato?
  Në rastin tim, ata shkelën këtë të drejtë timin si Student (–E drejta për të gëzuar mbrojtjen e duhur ndaj të gjitha llojeve të agresionit (fizik ose psikologjik) ose shkeljes së të drejtave të tyre)

 22.   suhail galindo dijo

  Përshëndetje vajzës time, ajo u akuzua për vjedhjen e disa çelësave nga një mësuese kur i gjetën nga një nxënës tjetër dhe drejtori e përjashtoi nga shkolla dhe ajo kthehet përsëri për të përfunduar shkollën e mesme sepse unë do të flas me sekretarin e shkollave të mesme kur ajo i kthen të gjithë Mësuesit i thonë se për llogari të tij ai mbaron shkollën, ai merr shumë fyerje edhe nga ndihmësdrejtori dhe askush nuk beson se çfarë thonë derisa autoritetet të mbrojnë mësuesit dhe për të kaluar vitin e fundit ai e mohon regjistrimin duke thënë se Këshilli vendosi ta përjashtojë dhe mënjanë ajo po i shpif studentët

 23.   suhail galindo dijo

  Përshëndetje, vajza ime u akuzua për vjedhjen e disa çelësave nga një mësuese kur i gjetën nga një nxënës tjetër dhe drejtori e përjashtoi atë nga shkolla dhe ajo kthehet të përfundojë përsëri shkollën e mesme sepse unë do të flas me sekretarin e shkollave të mesme kur ajo të kthehet të gjithë mësuesit i thonë se ai mbaron shkollën sepse merr shumë fyerje edhe nga ndihmësdrejtori dhe askush nuk i beson ato që thonë derisa autoritetet të mbrojnë mësuesit dhe për të kaluar vitin e fundit ai nuk pranon regjistrimin duke thënë se Këshilli vendosi të e përjashtojnë dhe mënjanë ajo po shpif studentin

 24.   walter dijo

  Përshëndetje, unë jam një nxënëse e shkollës së mesme të vitit të tretë dhe koordinatorja akademike e shkollës sime është gjithashtu një mësuese e arteve dhe ndërsa ajo po na jepte një orë arti ajo na tha që ju doni të rrisni nivelin e studentit dhe kjo është arsyeja pse ata ndryshuan kalimin minimumi nga 3 në 6, gjithashtu Ai tha se nëse nuk arrijmë 8 nuk do të kemi punë të jashtëzakonshme ose shtesë, ai tha se nëse nuk arrijmë 8, që është minimumi, ne do të përjashtohemi nga shkolla. bërë? Dhe a mund të qëndrojmë pas shkollës dhe gjatë pushimeve të detyrave të shtëpisë? Por ata na detyrojnë të qëndrojmë jo sepse duam

 25.   Jessica dijo

  Përshëndetje, unë jam një nxënëse e 2 të shkollës së mesme ... Nuk është problemi im, po jo një mësues, një ndihmës drejtoreshë e re ka ardhur, por ajo është e keqe në aspektin që ngre dëshmi të rreme nga një mësuese. .. Pjesa më e madhe e shkollës janë dëshmitarë Nga sa thotë zv / drejtoresha për klasat e saj, sjellja e mësueses është E GABUAR, klasa ime po mbledh nënshkrime nga ne dhe prindërit, më keq dua të di se si një epror i shkollës mund të shkelë të drejtat e mia nëse ai e kupton që unë isha ai që filluan nënshkrimet dhe unë thirra adresën ... Shpresoj dhe ata më kuptuan ...
  Faleminderit për përgjigjen tuaj sa më shpejt ... Faleminderit ...

 26.   Victoria Melendez-Barbosa dijo

  Në një shkollë të mesme në Iztapalapa, një mësues u shet mbrojtje nxënësve, fjala e tij është më e vlefshme se ajo e vetë drejtoreshës, kam frikë nga hakmarrjet ndaj vajzës sime, nëse e diskutoj këtë me autoritetet përkatëse.
  Përveç kësaj, një mësuese kërcënoi studentët se kishin dhënë një provim të jashtëzakonshëm në mënyrë që askush të mos e kalonte atë dhe nuk jepte nota sepse askush nuk e kishte kaluar atë, sipas saj, kur pyesnin në nëndrejtorinë e shkollës, ata më njoftuan se pak kishin e kaloi por që nxënësi duhet të pyesë, jo mësuesit të informojnë. E keqja është se shumica mbetet e heshtur sepse si menaxhmenti ashtu edhe nën-menaxhimi mbivendosin këtë situatë. Çfarë mund të bëj, pasi vajza ime thotë që të mos them diçka, në mënyrë që ata të mos shkojnë kundër saj?

  1.    vilma dijo

   Përshëndetje: vajza ime vijon vitin e 4-të, dje mësuesi më dërgoi një shënim, duke thënë se vajza ime ishte vlerësuar me 1 x duke bërë detyrat e shtëpisë në një temë tjetër, se muajin e kaluar ajo tashmë kishte tërhequr vëmendjen e saj x njëjtë. Unë dua të di nëse kjo korrespondon për ta kualifikuar atë si atë x diçka që ajo llogarit që po bënte. Në asnjë moment nuk e kërkoi për punën që po jepte, për të parë nëse po e bënte. Ajo nuk e duron dot vajzën time dhe në këtë periudhë të vitit e dëmton plotësisht atë që unë mund të bëj. Ju lutem më përgjigjeni urgjentisht. Ndihem i pafuqishëm dhe në impeccion jam gjithmonë në favor të mësuesit dhe fëmijët kanë faj sepse nuk dinë si të mbrohen.

 27.   I kuq dijo

  A mund të përjashtohet një student për akumulimin e raporteve të ndryshme? Pra, ju e humbni të drejtën tuaj për të vazhduar studimin?

 28.   julian dijo

  Përshëndetje, unë quhem Julian dhe jam në vitin e parë të shkollës së mesme. Kam një mësues matematike që i pëlqen të kërkojë probleme. Ditët e tjera ata po hidhnin tisa dhe më çrregulluan rrobat dhe unë jam i sanksionuar dhe ajo më tha se ajo do të bënte gjithçka që të ishte e mundur për të më shtyrë nga stabiliteti.

  1.    LOLA dijo

   Pershendetje, une vetem dua te them se nese ju marrin ndonje mesues nga majaja juaj, cfare duhet te bej

   1.    rozmarinë sanchez cruz dijo

    Përshëndetje, unë dua të di nëse shkolla mund të mos dëshirojë të regjistrojë studentë që nuk kanë një sjellje të mirë

  2.    EDHE UNE dijo

   NSE NJ M MASTER T C JU RRITET ÇFAR DUHET T I BJ

 29.   Karla Ibarra dijo

  Unë mendoj se për të pasur një shkollë të mesme të mirë ata duhet të bëjnë si një këshill studentor për të përmirësuar shkollën, unë mund të flas shumë lehtë dhe të shprehem në një mënyrë shumë të mirë, nëse do të isha drejtor do të ndryshoja dinamikën e studimit, sepse si një student e di që shkolla është e mërzitshme dhe më shumë në adoleshencë sepse ajo që dëshiron është të bëhet, dhe unë kam shumë shokë klase që nuk u pëlqen mënyra se si na mësojnë, ndonjëherë as mësuesi nuk i kupton ato që thotë, dhe ka edhe të tjerë të cilët nuk na shpjegojnë dhe askush nuk është i kënaqur me këtë :(
  Dhe një tjetër gjë, dua të them, ata duan një arsim cilësor dhe çfarë cilësie nuk po jep në qeveri, atje fëmijët që ulen në dysheme, të tjerët që nuk kanë një libër dhe do të shohin solonët ose duan të shkojnë në shkollë të japin :( dhe ashtu si do të kemi një arsim cilësor

 30.   Gisela dijo

  dhe për shembull kam një problem që ata nuk më vlerësojnë njësoj si ndonjë student tjetër që mund ta bëj. ose kujt mund t’i drejtohem.

 31.   smeraldi dijo

  Përshëndetje, unë kam një pyetje, studentët mund të jenë të lirë të kenë ndonjë marrëdhënie në shkollë.
  sepse një këshilltare sa herë që i sheh duke u puthur i çon te
  adresë

 32.   Damian dijo

  Nëse marr një lëndë dhe mësuesi më ka si pikë për më shumë atë që më shqetëson, më duhet një pikë për ta kaluar. A mund të kërkoj që një mësues tjetër të më marrë?

 33.   araceli oliveres lopez dijo

  Deri më sot, unë kam kërkuar që vajza ime të votojë vitin e parë të shkollës së mesme për 8 muaj dhe dhoma e tregtisë së shkollës shkel të drejtat e saj të studentit pasi që edhe sep nuk bën asgjë dhe ata mezi më japin informacion që nuk e akreditoj vitin e parë se është bërë Në këto raste, pas kaq shumë kohësh nuk është gjëja e duhur për të bërë, aq më pak gjëja e drejtë pasi ajo aktualisht po studion klasën e dytë

 34.   me qejf dijo

  Çfarë mund të bëj nëse mësuesja e matematikës dështoi djalin tim në vlerësimin e dytë sipas saj sepse unë nuk i dhashë një shkallë, madje duke ditur që djali im kishte pësuar një aksident dhe nuk mund të ecte. provimi kishte një vlerë prej 60% dhe djali im fitoi 58% dhe atë notë që unë e lë. Problemi është se tani ata aplikuan një vlerësim të standardizuar për studentët e shkollës së mesme dhe të gjithë studentët, përfshirë djalin tim dështuan. Unë nuk jam i drejtë ose etik ose profesional nga mësuesi dhe menaxherët që lejojnë të gjithë studentët të dështojnë në një lëndë. Pse atëherë mësuesi punoi gjatë periudhës dy mujore që asnjë student nuk mund ta kalonte lëndën? Përveç kësaj, sipas marrëveshjes 696 që i referohet vlerësimit dhe akreditimit të studentëve, mësuesi duhet të zbatojë një projekt që lejon studentët të mos dështojnë dhe rimarrë notat.

 35.   Gretel dijo

  Vajza ime përfundoi vitin e 6-të të shkollës së mesme dhe ajo kishte një lëndë që i dha asaj performancë të dobët tani në shkurt, tabela tjetër do t'i jepet asaj nga 15 mars, por ajo ka kohë të regjistrohet në cbc deri më 13 mars. Mund të kërkoj një tryezë për atë datë në shkollë?

 36.   Ivaney dijo

  Ku mund ta raportoj profesorin?

 37.   Analia Veronica Gavilán dijo

  Mirëmëngjesi, ju mund ta detyroni djalin tim të ndryshojë ndërrime kur ai ka një sjellje të shkëlqyeshme, respekton uniformën dhe ka nota të mira, duke justifikuar që ka shumë në kurs dhe ata bënë një lotari dhe ai u largua. faleminderit paraprakisht !!!!

 38.   Mrekullitë Belen Silva dijo

  Unë jam duke shkuar në vitin e dytë të shkollës së mesme. A mundet një mësues të mësojë një student pa e dëgjuar historinë e tij?

 39.   Gjykatësi Castillo dijo

  HELP
  HELP
  HELP
  HELP
  HELP
  NDIHMONI ATA DO T P DENOJN SEPSE NJ DIT D T I KARKOJ T DREJTN E PRIVATYSIS.
  çështja filloi kështu: mirë një ditë mësuesit mbërritën dhe kërkuan çantat e shpinës dhe mësuesi më hoqi celularin.
  Nëse ai më kapi në çantën e shpinës, ai po më shkel të drejtën për privatësi dhe po merr gjithashtu celularin tim që deri më sot nuk më kthejnë celularin.

 40.   LIDIA MARILU GUTIERREZ CABEZUDO dijo

  Ata e mbajtën djalin tim duke pritur në vend në hyrje të shkollës së tij, ata nuk e lanë të hyjë në klasën e tyre, sepse ai nuk i kishte prerë flokët (lloji i shkollës, siç thonë ata), kur në të vërtetë ata duan që ai të prerë veten si një ushtarak.
  Fakti është se ai humbi dy orë mësimi, ndërsa priste, nëse burri im nuk do të kishte shkuar në shkollë, ai ndoshta do ta kishte kaluar atë ditë pa hyrë në klasën e tij (pa klasa). A është ky një abuzim? ... Çfarë të bëjmë në këtë situatë? Për një prerje flokësh të thjeshtë ata nuk lejojnë që një student të hyjë në klasën e tyre… ..

 41.   lizs dijo

  E drejta për tu dëgjuar
  etj

 42.   Carmen Pichardo dijo

  Djali im shkon në shkollën e mesme dhe duke filluar atje, drejtori flet me ta me peladeses dhe nëse dikush pretendon ta gjejë atë nga të rinjtë nuk dua të flas pasi djali im largohet këtë vit dhe atëherë nëse e vesh nuk do të me jep letra

 43.   Micaela dijo

  Një pyetje: në një lëndë kam munguar shumë, por gjithnjë kam qenë i mirë me nota me 8, a mund ta marr lëndën për mungesë? Apo i llogarit kohët që kam shkuar dhe notën time? Faleminderit

  1.    lo dijo

   Micaela, nëse mund të pezullohesh, unë kam një mik që më humbi për një operacion në veshkë dhe ajo po studionte, por prapë dështoi sepse nuk kanë shënime ose shënime të mjaftueshme për ta miratuar atë. Kjo është ajo që unë mendoj

 44.   lohad grumbull dijo

  Unë mund të refuzoj të nënshkruaj njoftimin e një partie

 45.   Claudia gomez dijo

  Ju lutemi ndihmoni ... a mund të përjashtohet vajza ime e klasës së parë për flokët e saj blu? Janë thjesht këshilla. Çfarë mund të bëj? Unë mendoj se askush nuk ofendohet nga kjo dhe ajo është një studente e mirë, pa probleme disipline ose notash

 46.   Beto Anaya dijo

  Informacion për shkollat ​​e mesme të natës dhe raportimi i abuzimit të studentëve

 47.   EDGARDO dijo

  A KA T ST DREJT STUDENTI T TO BISEDON ME SHOQRIT? PA Q Q M THESUESIT MENDOJN WH CIL AT JAN CO Çift. ????

 48.   Alan Ramirez dijo

  Nëse pjesa nuk i pëlqen një mësues në Spanjisht, a mund të bëhet një ndryshim i mësuesit?

 49.   Camilo dijo

  Përshëndetje, jam në klasën e dhjetë. Për rreth një muaj që hyra në shkollë, ata bënë disa ndryshime që më kanë prekur, një nga ato është se ata më ndryshuan dhomën pasi kaluan gjithë jetën time shkollore me shokët e klasës të cilët qëndruan në një kurs tjetër, si mund të pretendoj të transferohem gjatë gjithë trajnimit tim akademik?

 50.   Geraldine dijo

  Përshëndetje, kjo duke u detyruar të ndryshojë turnin tim, kursin dhe ndërtimin vetëm sepse "nuk ka më vend të lirë". Kur ata duhet të ma kishin ruajtur vendin e lirë që nga fillimi, unë kam qenë në atë shkollë për tre vjet rresht. Sjellja ime është e pranueshme, nuk kam ankesë nga një mësues, veshja ime është e përshtatshme dhe jam e aprovuar në gjithçka. Nëse nuk gaboj në të drejtën time për të kërkuar ndryshimin në mëngjes dhe ndërtesë, por ku? Kjo është, ku duhet të shkoj të bëj ankesën time?

 51.   Carmen Acedo dijo

  Përshëndetje. Vajza ime ka një gjeografi të mëparshme të vitit të 5-të, e diplomuar në 2014, ne jemi nga kryeqyteti i Cba ku i mesmi është 6 vjeç. Unë paraqes punime praktike në 6 të cilat u refuzuan nga Profesori pa dhënë shpjegime ose duke i treguar ato. Në moshën 20 vjeç, vajza ime ende nuk mund ta kalojë këtë lëndë. Pyetja ime është: a mundet një mësues të dështojë një student kaq shumë herë pa ndonjë justifikim?

 52.   Pepe dijo

  Unë urgjentisht kam nevojë të di se çfarë të bëj, jam jashtëzakonisht i shqetësuar, unë kam për të marrë vajzën time nga shkolla ku ajo po shkonte për shkak të një vija ekonomike, unë nuk dua që ajo të humbasë vitin shkollor, ajo ka një semestër la për të mbaruar shkollën e mesme, çfarë duhet të bëj ose si mund të më ndihmoni

 53.   Jaime Saavedra dijo

  Normalshtë normale ose e lejuar që një nxënës i shkollës së mesme të vitit të dytë, i cili ka një javë dhe ditë në klasë, të ndërrohet dhomë pa problem dhe tashmë ka studiuar në institucion për pesë vjet.

  1.    rossana dijo

   Përshëndetje, shpresoj të më përgjigjesh ... Unë kam djalin tim në shkollë tashmë duke studiuar shkollën e mesme 2 ... Me këtë, ai ka qenë në atë institucion për 5 vjet ... arsyeja e shqetësimit tim ... është fakti që tashmë duke pasur 3 javë klasa ata e kanë ndryshuar atë në një paralele tjetër pa më thënë arsyen ose vetë shkakun ...... ai ka gjithçka të mbuluar me mbulesa të lumtura dhe shumë detyra shtëpie dhe mësime të mbjella tashmë .. sepse në ai institucion ka 2 shkenca baccalaureate dhe në të cilat nuk japin të njëjtën gjë ... ki kujdes shumë
   Ju ndiheni të çorientuar dhe natyrisht të dekurajuar and .dhe mësuesit thonë vetëm për të parë se si i arrini They. Ata më kanë bërë të nënshkruaj një letër në të cilën jam i vetëdijshëm se ata e kanë ndryshuar atë …… por sqarojnë se unë jam i mërzitur. ato ishin ca këpucë ... më ndihmoni kam nevojë për udhëzim sepse jam larg saj ... ata do ta kishin bërë që nga fillimi
   Faleminderit shumë….

 54.   Juan Pablo dijo

  Përshëndetje, unë jam një nxënëse e klasës së 11-të dhe për herë të parë u vonova në shkollë dhe mësuesi im i klasës nuk më lejoi të hyj dua të di nëse ka ndonjë nen ose ligje që na mbështesin në këto raste, faleminderit, Shpresoj një përgjigje të shpejtë

 55.   Noel nga Jesus Mares Valadez dijo

  Përshëndetje, problemi im është që unë nuk jam në art dhe ata tashmë kanë aplikuar dy të jashtëzakonshme për mua dhe mësuesi sjell justifikime të tjera që unë kam për të kërcyer në janar dhe unë tashmë kam humbur regjistrimin në shkollën e mesme në këtë shkollë të mesme, ata janë në siklet në mosdhënien e certifikatës kam dy vëllezër që nuk e kanë. Ata gjithashtu hynë në shkollën e mesme sepse vendosën shumë pengesa për të jashtëzakonshmen dhe mësuesja e arteve është vajza e drejtorit, nuk mendoj se ai do të më inkurajojë të marr çertifikatë. Faleminderit

 56.   grurë besnikë Jorge Eliecer dijo

  Epo, një vit e gjysmë më parë një student pësoi një aksident automobilistik ku babai i saj, nëna dhe një tjetër vdiq, vajza 15-vjeçare ishte në gjendje të keqe, shumë është bërë por shërimi është i ngadaltë, këtë vit ajo shokët e klasës do të diplomohen, institucioni dëshiron të bëjë një njohje. pyetja i drejtohet asaj dhe babait të saj i cili ishte koordinator. shtrohet pyetja se çfarë lloj njohjeje ose njohjeje mund t’i bëhet vajzës? Unë pres përgjigjen tuaj

 57.   Askush Solanye Bernabé Dueñas dijo

  Unë jam një nënë e dëshpëruar, po shkelen të drejtat e djalit tim, i cili sot është në vitin e dytë të shkencës kompjuterike, me të cilën bënë gabim që e regjistruan në Shkencë që ndodhi vitin e kaluar dhe deri më sot nuk mund ta korrigjojnë gabimin . se Sekretari i Shkollës u angazhua sepse në këtë sistem të ri arsimor shkolla është e ngarkuar të regjistrojë atë në specializimin që ata zgjedhin në vitin e dhjetë ne prindërit nuk i bëjmë më këto procedura që kam realizuar që nga fillimi i vitit shkollor 2015 _2016 Unë kam aplikuar kërkesë Institucioni dhe rrethi nuk e zgjidhin atë problem për mua, koha po kalon Unë nuk e di se çfarë do të ndodhë kur djali im shkon në vitin e tretë të shkollës së mesme dhe nuk mund të bëjë praktikat sepse nuk paraqitet në kurs se ai është dhe e gjithë kjo situatë ka krijuar një shqetësim emocional dhe psikologjik sepse ai nuk respektoi specializimin që ai zgjodhi, që është shkenca kompjuterike

 58.   Miguel Perez dijo

  Për shkak se djalit tim nuk i është lejuar regjistrimi në shkollën e mesme libertador të Acarigua, shteti portugez, vetëm sepse ai është pesëmbëdhjetë vjeç dhe ai po studion në atë shkollë të mesme dhe ai mbushi pesëmbëdhjetë atje duke studiuar dhe tani kur ne do ta riregjistrojmë atë , drejtori refuzon ta riregjistrojë atë sepse është pesëmbëdhjetë vjeç, ai thotë se është një ligj i ri, kjo është pikërisht ajo që unë do të doja të më hiqej nga ky dyshim, a ka fëmija, vajza apo adoleshenti e drejta për të studiuar, po ose jo, sepse unë pranoj të zbatoj një ligj që një fëmijë që nuk po studion dhe është pesëmbëdhjetë vjeç, unë shkova për të kërkuar një vend në vitin e parë dhe ata e mohuan atë për shkak të moshës së tij, por një fëmija i cili po studion në atë shkollë ka pësuar një aksident dhe ka humbur dy gabime dhe mësuesit dhe drejtori do të më këshillojnë që ishte më mirë të përsërisja vitin dhe unë pranoj dhe tani ata më lënë mua kështu që nuk mund ta riregjistrojnë atë sepse një ligji i ri nuk e lejon atë Unë do të doja të di nëse është e drejtë në këtë vend që gjoja ne jemi duke i dhënë fund analfabetizmit Unë jam MiguelPerez dhe djali im është Jose´ Gregario Perez dhe ai po studionte në shkollën e mesme Libertador de Acarigua ku ata refuzojnë ta ri-regjistrojnë atë.

 59.   Miguel Perez dijo

  Dhe harrova të them se ai humbi dy xhiro ishte sepse ai pësoi një aksident duke shkuar në shkollën e mesme pesë ditë në vitin shkollor dhe ata duhej të kryenin një operacion urgjent të trurit në klinikën Los Cedros de Acarigua dhe zgjati pesë ditë në një koma dhe kjo është arsyeja pse unë duhet ta përsëris atë dhe ata nuk duan ta pranojnë atë. Duke ditur se çfarë ka ndodhur, dhe duke pasur prova të asaj që ka ndodhur, unë do të doja një orientim në këtë drejtim, unë jam Miguel Perez dhe djali im Jose Gregario Perez.

 60.   femër dijo

  A mund të më ndalojnë t'i afrohem të dashurit tim brenda shkollës?

 61.   Imazhi i mbajtësit të vëmendjes të Sergio Alejandro Gonzalez dijo

  Mirëmbrëma unë jam duke shkuar në një shkollë nate në CENS 239 Unë kam përfunduar vitin e 2-të në 2015 dhe kam kaluar pa detyrë, duke marrë të gjitha lëndët në dhjetor ata kurrë nuk kaluan notat dhe në 2016 kam ndjekur të 3-të vitin e fundit që kam lënë për shkak të problemeve personale dhe sot ata nuk e gjejnë Shënimet e mia thonë se u detyrohem 4 lëndëve që kam marrë tani pasi nuk gjejnë ndonjë letër timen ose të vitit të parë ata duan të më japin mundësinë që të kthehem në vitin e parë që nga fillimi më së shumti nga viti i 1-të që i bëj të cilit pretendoj se do të falënderoj përgjigjen tuaj nuk kam kohë të filloj përsëri shkollën e mesme dua ta mbaroj duhet të jem në vitin e fundit

 62.   Blah dijo

  Përshëndetje, unë jam babai i një vajze që është në vitin e 3-të të ESO në Komunitetin e Valencias dhe për disa vite kam parë shumë parregullsi në institutin ku vajza ime ndjek, parregullsi rreth stafit mësimor dhe praktikat e qendrës . Një shembull është se disa mësues kërcënojnë hapur studentët, kërcënojnë drejtpërdrejt, se "ose ata e bëjnë një detyrë të tillë në shtëpi, ose pezullohen drejtpërdrejt ...", ose në rast të një greve të përgjithshme ata kërcënojnë t'i pezullojnë nëse e bëjnë atë ditën e grevës (për të cilën ata kanë të drejtë me ligj). Nga këndvështrimi im ato janë kërcënime dhe detyrime, dhe fëmijët u tregojnë atyre mësuesin e tyre, por ata mbulojnë njëri-tjetrin dhe në fund të vetmit që preken janë fëmijët.
  Por çështja e fundit që unë tashmë shoh është e tepruar dhe abuzive, tani ata kanë zhvilluar një konkurs fotografie me një kompani jashtë qendrës (FOTOPRIX) në të cilën ATA JAN FOR T FOR detyruar të marrin pjesë, nën kërcënimin e pezullimit në rast se nuk do ta bëjnë këtë, duke i detyruar edhe ata për të zbuluar disa fotografi ekskluzivisht në atë punëtori fotografike. Zemërimi im është i jashtëzakonshëm për disa pika, para së gjithash për të detyruar vajzën time për të marrë pjesë në një konkurs që ajo nuk dëshiron as nuk i pëlqen, duan ta shtrëngojnë atë duke e pezulluar, së dyti sepse ata po i heqin pak kohë që i ka mbetur për të humbur Ajo garë, kur ajo mund të përfitonte nga ajo për gjëra të tjera, të studionte lëndë të tjera ose të lexonte nëse i pëlqente, pasi që është koha e saj falas pas ditës së saj të studimit, ato janë orë jashtë orarit të shkollës, dhe e treta sepse në krye të pasi duhet të humbasë kohën, ai duhet të zhvillojë fotografitë ekskluzivisht në FOTOPRIX, të cilat i kemi 2 kilometra nga shtëpia, kur në 100 metra kam një fotograf tjetër që mund t'i zhvillojë ato për mua, apo edhe unë, që kam një printer për të zhvilluar fotografi .
  Unë mund të numëroj shumë, shumë parregullsi, të tilla si gjendja e BARRACONES ku ata mësojnë, e cila është për të ardhur keq, me rrjedhje, duke qenë të ftohtë dhe gjithashtu duke i ndaluar ata që të kenë xhaketat e tyre ... ose trajtimin e favorshëm të disa studentëve, të cilët kanë qenë në të njëjtën notë me të tjerët, ato janë të rrumbullakosura SHUM lart, një 5,6 nuk është i njëjtë për një student si për një tjetër, që të dy kanë të njëjtat provime, të njëjtat detyra shtëpie ... etj., por njëri mësohet më mirë nga ai mësues. .. me një 5,6 njëri rrumbullakoset në 6 dhe tjetri është 5, 1 diferencë e plotë e pikëve ??? Nuk e di se çfarë kriteresh ndjekin këta mësues ...
  Unë do të doja të dija mendimin tuaj dhe dikush të më udhëzonte tek i cili duhet të kontaktoj në mënyrë që ankesat e mia të dëgjohen dhe adresohen, sepse unë madje kam ardhur të mendoj për të raportuar të gjitha këto në gjykatë, por nuk e di nëse është atje ose ku duhet ta raportoj. Unë mendoj se imi nuk është unik dhe se shumë prindër janë në situatën time, por herë nga frika, herë nga injoranca, asgjë nuk është bërë dhe ne e lëmë kohën të kalojë, por unë tashmë jam lodhur të rri rrotull duke parë se si ata abuzojnë fëmijët tanë, duke parë si për shkak të neglizhencës dhe neglizhencës së disa mësuesve dhe drejtimit të qendrës së studimit, vajza ime është ndryshuar shumë psikologjikisht dhe nganjëherë edhe e mbingarkuar me kaq shumë detyra që dërgohen në shtëpi dhe që ajo nuk ka as kohë për të shkuar jashtë shkollës. rrugë për të marrë ajrin, përveçse ndihen të kërcënuar nga disa mësues (a mund të konsiderohet kjo gjithashtu si BULLING por nga mësuesit, apo nuk duhet të "krahasohet"?).
  Faleminderit shumë që më lejove të shprehem nga këtu dhe shpresoj se dikush mund të më japë një zgjidhje.

  1.    Luis Blanco dijo

   Nëse ai e ka prekur vajzën tuaj ose e ka kërcënuar atë, ju keni të drejtë të shkoni në shkollë dhe të protestoni kundër kësaj katastrofe, është e rëndësishme që të flisni me drejtorin dhe mësuesin e saj. Merreni shumë seriozisht Dhe ndaj mësuesve që e bëjnë këtë, nëse shihni dikë në rrugë u jepni atyre një rrahje të merituar

 63.   Esteban dijo

  Më falni, çfarë duhet të bëj për të kërkuar ndryshimin e klasës, sepse në llojin e klasës në të cilën jam, nuk kam aftësinë të përqendrohem dhe ka njerëz me të cilët kam pasur probleme dhe jam në klasën e 4 por unë jam në 4-të 1 Dhe si duhet t'i bëj ata të më ndryshojnë në 4 ° 2?

 64.   standardi i kanalit dijo

  Përshëndetje, unë kam vajzën time e cila humbi një provim për shkak të sëmundjes, paraqet një çertifikatë mjekësore dhe mësuesi i jep asaj 1 dhe nuk dëshiron të bëjë testin, a është në rregull?

 65.   griselda dijo

  Si dhe çfarë të drejte të kërkoni për djalin tim për një gabim në shkollë tani ata duan ta kthejnë atë një vit më parë dhe ne jemi në mes të vitit, vetëm sepse ata thonë se ai u detyrohet lëndëve kur e kanë lënë të kalojë vitin, cfare duhet te bej qe ai te mos e ktheje mbrapsht?

 66.   jasemini luciano dijo

  Pershendetje, cfare te bej ne shkollen e mesme, ku po shkonte vellai im, e kane bere zakarin para nje viti dhe tani qe nena donte te shkonte ta shkruaj, drejtori nuk e pranoi, cfare te bej ne kete rast, ai tashmë ka humbur një vit studimi

 67.   Po shkoja Xhesika dijo

  Përshëndetje, emri im është Jesica, djali im është në vitin e 4 të shkollës së mesme. Pyetja ime është a bën një mësues që shkoi në klasën e tij të parë vetëm prentto dhe dha një kontratë bashkëjetese pastaj ai shkoi në pushim mjekësor dy ditë më parë unë dërgova një person tjetër studentët bëjnë ose nëse duhet të bëjnë një punë praktike për të kaluar lëndën, e cila mendoj se nuk është e drejtë, sot ai e ka këtë mësues por nuk po shkon sepse është akoma me leje, djali im nuk ka për të bërë punën ose nëse ai do të shkojë në kohë dhe në kohë të mirë në shkollë, është mësuesi që nuk paraqitet për të dhënë orët që korrespondojnë

 68.   Kështjella Pelayo dijo

  Unë isha në shkollë duke biseduar me një mik në sallë sepse ai kishte çantën time të shpinës në dollapin e tij dhe i duhej numri i bravës, ai filloi të më shtynte për ta bërë klasën dhe unë u ktheva që ai të mos më prekte më, dhe atëherë ai më bërtet me qumësht të keq duke thënë ngjit shkallët. A kam të drejtë t’i bërtas apo ta rrah? Jam 15 vjec

 69.   estefani dijo

  a mundet që një mësues ta detyrojë një student të marrë pjesë në pushime

 70.   Mercedes Hernandez Alvarado dijo

  Mirëmbrëma vajza ime mund të pezullohet për një muaj e gjysmë vetëm për mungesën e disa orëve

 71.   Guillermo dijo

  Djali im i cili është në ESO-në e parë i është pezulluar lënda e matematikës, pasi duhet të paraqitet me të gjitha lëndët në thirrjen e zakonshme.
  Pavarësisht se kaluan dy vlerësimet e para bazuar në qëndrimin e keq që ai ka mbajtur gjatë gjithë kursit.
  A është kjo ligjore, domethënë, pezullimi i dy vlerësimeve të aprovuara më parë për sjellje të keqe?

 72.   paola lol dijo

  Unë dua që ju të më jepni disa këshilla për t'iu përgjigjur një pyetjeje që nuk e di nëse është e padrejtë apo e drejtë Mësuesi im që nuk do të thotë emrin e tij po thoshte emrat e studentëve që do të qëndrojnë në kurs (kurset janë kur ju nuk jeni mire me punen tuaj dhe duhet te qendroni deri ne pushime) sido qe te jete problemi eshte qe me kane vendosur por ai me tha duke luajtur por partneri im i tha qe po tregonte seriozitet dhe ai u pergjigj po, prandaj une iu pergjigjem pse tha kjo dhe këtu isshtë një tjetër gjë që duhet të shtojmë të gjithë bimët, duhet të marrim 30 pikë gjithsej, për çështjen e këtij masteri nxora 8.5,9.5 dhe 6.5,6.5 6.5 që ai më tha se ato ishin pikë shtesë dhe se ai më kishte dhënë 4, kështu që nëse shtoj 8.5 + 9.5 + 5 + 5 = 27 dhe me atë që do të marr në këtë periudhë të fundit dy mujore unë isha 30, por ai më tha që duhej të qëndroja për t'i dhënë atyre 4 pikët ndërsa të tjerët duhet të pëlqejnë deri në 20 Unë nuk e di nëse ai donte të më hidhërojë apo ka të drejtë por në mënyrën se si e mendoj unë mendoj se është diçka e padrejtë dhe nuk ka rëndësi nëse nuk i kisha ato 4pikë sepse do të kalonte akoma, plus ditën një temë tjetër dhe doja që ai ta rishikonte por nuk e pranova, po e lusja derisa të hiqja dorë. Ju lutem nëse e dini për këtë dua të më tregoni nëse është e drejtë apo e padrejtë. Historia vazhdon akoma por unë do ta shikoj këtu.
  Faleminderit :), kush e gjeti kohën për ta lexuar këtë dhe të lutem nëse dikush di për këtë më trego.

 73.   Maria Soria * Barrera dijo

  ata mund ta pezullojnë djalin tim 3 ditë me radhë, sepse sipas unë nuk i respektoj mjetet shkollore ...

 74.   Luçi EV dijo

  Përshëndetje, dikush më ndihmoni, a mund të dërgoni bileta sanksioni për mosrespektim të uniformës kur studentët japin provim?

 75.   laura dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija çfarë mund të bëja nëse në shkollën e mesme të vajzës sime bëja një video perfekte ndërsa ajo po ndërronte rrobat e saj dhe jo vetëm atë, por disa vajza vajza ime ndjeu se ishte shkelur privatësia e saj duhet të di se çfarë masash duhet të merre atë person

  1.    Cahancro Bhardal dijo

   Përshëndetje Laura, nuk e di nga cili vend jeni? por në Meksikë quhet pornografi dhe është një krim i dënueshëm me burgim.

 76.   Veronikë dijo

  Përshëndetje, vajza ime ka një vonesë të vogël maturimi dhe gjithçka i kushton më shumë se të tjerat, problemi është që ajo filloi vitin e parë të shkollës së mesme dhe ka një mësuese anglisht që kopjon vetëm në dërrasën e zezë dhe ata duhet të nxjerrin me fjalorin, pa Asnjë shpjegim i çështjes, unë jam duke paguar privat dhe nuk ka asnjë rast, as letra në dërrasë e zezë nuk kuptohet dhe vajza ime irritohet, e pyet atë çfarë thotë ose çfarë të bëjë dhe u thotë atyre se ata e ndiejnë që e kanë atë i kalbur, bëmë një raport prindërit sepse edhe në ditë shumë të ftohta ata hapin dritaret e klasës dhe fillojnë të qajnë në klasë ... domethënë kjo grua ka disa probleme. Nga administratorët e shkollës ata thonë se nuk mund të bëjnë asgjë, pasi që ka minuta nga disa kurse Për të njëjtin problem.A mund të më udhëzojë dikush çfarë mund të bëj? Faleminderit

 77.   shpirti lina dijo

  Mirëmëngjes, ku mund të shkoj kur djali im do të bëjë përsëritës por nëse ai ka njohuri që me një provim ta kalojnë në vitin e 2-të

 78.   Sandra Bolanos dijo

  Miremengjes. Kam një pyetje? Çfarë duhet të bëj nëse vajza ime po studion klasën e dhjetë dhe dëshiron të studiojë një teknik në Seine dhe shkolla ku ajo studion nuk dëshiron që ajo të largohet një orë më parë në mënyrë që ajo të vazhdojë të përgatitet si një person për të ardhmen dhe që ne tashmë janë duke kërkuar zgjidhje në mënyrë që ajo të paraqesë punë për atë orë në shkollë?

 79.   Bora dijo

  Djali im ka qenë 6 muaj midis shtruar në spital dhe pranuar këtë kurs. Ai ishte në orën 3. Në maj ata e shkarkuan atë dhe ai u bashkua me shkollën. Ndërsa në Komunitetin e Valencias nuk ka asnjë mundësi të paraqitet në shtator, provimet kanë ka qenë në korrik Ai ka kaluar matematikën dhe gjuhën dhe 6 lëndë të tjera, sepse deri në këtë vit ai kurrë nuk kishte dështuar asgjë, por përkundër të gjitha përpjekjeve të bëra ai ka dështuar në 5 lëndë të tilla si teknologjia. Kur lexoni të drejtat e studentëve, pyetja lind, djali im ka përjetuar një situatë të veçantë, të cilën ai mund ta konsiderojë si të nevojshme masa të veçanta arsimore, por i është dashur të japë të njëjtin provim si të gjithë shokët e tij të shkollës. A është normale? Shkolla dëshiron që ai të përsërisë klasën, unë mendoj se do të të jem shumë negativ për të. Mund të bëj?

 80.   Drita Esther F dijo

  Përshëndetje, unë do të doja të dija nëse nxënësit e shkollave me pagesë kanë të drejtat e arsimit mimoza nëse ministria e mbështet arsimin e tyre në mënyrë iguana.

 81.   humberto mejia dijo

  Kërkoj përgjigjen tuaj sa më shpejt të jetë e mundur; Do të doja të dija nëse një mësues mund të kontrollonte çantën time të shpinës pa pëlqimin tim dhe të prindërve të mi
  .

 82.   Student dijo

  Përshëndetje, unë jam një student i EPET N ° 7 "Vicente A. Salemi" dhe ndodh që në shkollën time nxënësit që mbërrijnë me 1 minutë me vonesë të dërgohen në shtëpi, ata e përdorin këtë si një metodë disipline, është një shkollë publike dhe Doja të dija nëse nuk po shkel ndonjë të drejtë? Na ndihmoni, shumë prej nesh dëshirojnë të mësojnë dhe për shkak se kemi lloje të ndryshme të problemeve për të ndjekur institucionin nuk na privojnë nga të mësuarit: c presim një përgjigje nga studentët Tata.

  1.    nata aviles dijo

   Pershendetje, kam nje dyshim, me thuaj, mesuesit mund ta heqin valixhen me gjithe permbajtjen e saj (une kam nje mesuese e cila nese nuk e sjell detyren tende, ajo te heq valixhen) per mua nuk eshte e sakte dhemb shumë pasi nuk është lënda e vetme që ka edhe 14 të tjera dhe është e nevojshme librat dhe fletoret që ajo heq Unë me të vërtetë nuk e kuptoj se çfarë po bën është e palogjikshme.

 83.   John dijo

  Ajo që nuk më pëlqeu ishte se personi që gjoja po thotë kështu detyrimet janë thjesht të gabuar

 84.   nata aviles dijo

  Pershendetje, kam nje dyshim, me thuaj, mesuesit mund ta heqin valixhen me gjithe permbajtjen e saj (une kam nje mesuese e cila nese nuk e sjell detyren tende, ajo te heq valixhen) per mua nuk eshte e sakte dhemb shumë pasi nuk është lënda e vetme që ka edhe 14 të tjera dhe është e nevojshme librat dhe fletoret që ajo heq Unë me të vërtetë nuk e kuptoj se çfarë po bën është e palogjikshme.

 85.   sara dijo

  Mund ta hiqni pushimin?

 86.   Rosemarie duket dijo

  Epo, vajza ime është në një institut më të lartë teknik dhe gjithçka ishte mirë derisa këtë javë ajo mbërrin duke qarë nga klasat e saj se kishte përjetuar një situatë shumë të pakëndshme me shefin e saj të karrierës, ajo i quajti reagimet e saj në një mënyrë të fortë në atë që ajo nuk ishte shumë tolerante i frustrimit dhe e kërcënoi atë se do të telefononte në shtëpi për të më informuar për këtë, por ajo gjithashtu i tha asaj që nuk ishte në gjendje të bënte praktikën e saj, ajo më thirri dhe më tha se nuk dinte si të reagonte dhe se ajo ishte këshilluar me mësues të tjerë dhe që me sa duket të tjerët mendojnë njësoj dhe gjithashtu unë i pyes shokët e saj të shkollës dhe ata thonë të njëjtën gjë jo aq sa thirri shkollën ku do të bënte praktikën për të thënë gjëra negative për të unë do të doja që ata të përgjigjuni kësaj dhe jo unë e di nëse të drejtat e tyre po shkelen

 87.   do të ketë simi dijo

  Nëse djegiet anësore që janë shumë të gjata priten dhe nuk është prerja e shkollës, është një agresion

 88.   do të ketë simi dijo

  Nëse djegiet anësore të një nxënësi priten shumë gjatë dhe nuk është prerja e shkollës, është sulm

 89.   anonim dijo

  Përshëndetje, mund të më ndihmoni të zgjidh një problem?
  Besoj se flas në emër të shumë nxënësve të shkollës sime kur them se ka një mësues që nuk i respekton djemtë dhe vajzat e sitit (Shkolla e Mesme). Deri më tani, ose të paktën që ne dimë, gjithçka që ai bën është të jetë një mësues i keq, me ndërgjegje, guxoj ta them, sa e çuditshme tingëllon. Rezulton se ky mësues nuk respekton mendimin e studentëve, ai na thotë se 'të gjithë shkojnë direkt në plehra', madje as nuk e shpjegon planprogramin si duhet dhe qesh me ne kur i përgjigjemi pyetjeve të tij, pavarësisht nga qofshin ato të drejta apo të gabuara. Për të mos përmendur provimet; Ai na jep një klasë prej dy orësh më së shumti, thjesht duke lexuar disa paragrafë nga libri aktual (meqë ra fjala me shumë pak interes), dhe ai na jep provime me rreth tridhjetë faqe, pa ekzagjerim, në rreth katër ditë. "Ju jeni në shkollë të mesme", na thotë ai, pavarësisht se e dinte datën e të gjitha provimeve tona dhe ia imponon lëndën e tij pjesës tjetër duke u takuar me provimet në mes të tyre. A ka ndonjë mënyrë që, si një teknik (për shembull) që nuk e bën mirë punën e tij dhe pushohet nga puna, që ta bëjnë këtë njeri të ndryshojë?
  PS: Ai me vendosmëri refuzon të telefonojë. Çfarë duhet të bëjmë në këtë situatë?

 90.   Paqui dijo

  Përshëndetje, vajza ime është 11 vjeç dhe pothuajse 12 vjeç në shkollën ku ka qenë që e vogël ka një monitor që ndahet dhe unë kam shumë vite që kërkoj që monitori të kalojë më shumë kohë me të për shkak të saj vështirësi për të trajtuar veten ajo ka paralizë cerebrale dhe shkon në një karrige Me rrota, monitori i ndryshon pelenën vetëm një herë ... Dhe ajo ka nevojë për ndihmë për më shumë gjëra, pasi ajo është një vajzë shumë inteligjente, por mbetet prapa vetvetiu. .. Mund ta bej. Faleminderit

 91.   Thiago dijo

  Përshëndetje, unë quhem Thiago, unë jam duke studiuar 1 vit shkollë të mesme, unë jam duke performuar, ata mund të më japin paralajmërime
  FALEMINDERIT

 92.   Thiago dijo

  Përshëndetje, unë quhem Thiago, unë jam duke studiuar 1 vit shkollë të mesme, unë jam duke performuar, ata mund të më japin paralajmërime
  FALEMINDERIT

 93.   Beatriz dijo

  Dhe detyrat e shtëpisë? Ku janë ata?

 94.   majte dijo

  Përshëndetje, ne jemi duke bërë një diplomë të mesme në cobfeccion dhe modës. Mësuesi i modeleve na jep një diapozitivë dhe ne i kopjojmë ato. Ne i bëjmë modelet siç mundemi, ai nuk na jep ndonjë shpjegim Tani kemi një provim që përfshin pesë ose gjashtë lloje modelesh dhe gjysma e klasës di vetëm të bëjë dy. A është e drejtë të na shqyrtosh kështu ???

 95.   kalaja dixon dijo

  A ka të drejtë studenti të kërkojë diçka që ka mbetur në klasë edhe nëse është kokëfortë?

 96.   anonim dijo

  Përshëndetje, kam një vajzë që aplikoi në shkollën Monserrat, ajo u përgatit shumë për të hyrë por nervat e tradhtuan përsëri, por ajo është një student shumë i mirë, ajo ka shumë njohuri, unë qese 108.5 dhe nuk e arrij kufirin në shkollën ku ajo shkon, studentët kanë një mënyrë tjetër për të studiuar që ajo nuk përshtatet ata nuk kanë respekt për askënd është një shkollë publike e lagjes dhe ajo është e gatshme të shkojë të ulet dhe të marrë një notë për të ndjekur atë kërkon më shumë kërkesa ajo ka projekte shumë të shqetësuara dhe me atë mësimdhënie nuk do të marrë askund. ndihet e irrituar ajo thjesht dëshiron mundësinë për të hyrë në këtë shkollë pikërisht atë. mosha nuk e ndihmon atë të vazhdojë të aplikojë është për të ardhur keq që askush nuk e kupton atë dhe ata ulu ta degjosh kush i intereson se cfare ndodh me mendjen e saj psikologjike mbeti Me vret shume keq ta shikoj keshtu. Vajza ime do të ketë ca të drejtë, dikush do të kuptojë se si ndiheni, ju betohem, e dini, i gjithë provimi ishte prishur dhe ajo nuk mund ta përfundonte drejtpërdrejt historinë spanjolle, ata i vunë asaj 0, edhe pse ishte prishur sepse ajo ka leukopenia. Kur ajo është shumë e stresuar, kjo është ajo që i ndodhi asaj. Si nënë ndihem shumë e trishtuar për të. Ajo meriton të hyjë brenda. Unë pyes përsëri, vajza ime do të ketë ca të drejtë.

 97.   david dijo

  Ne kemi të drejtë të kërkojmë ndryshimin e mësuesit në një tryezë me një gjykatë pasi të mos pranojmë tre herë të ndryshme sepse autoritetet arsimore nuk e zbatojnë atë të drejtë

 98.   MONTEJANO I VETËM dijo

  Unë nuk jam dakord që kur dikush do të ankohen për një mësues në administratën për arsye të caktuara, të tilla si disa mësues flasin duke folur në telefonin celular gjatë orëve të klasës, ankesa e tillë është botuar NENA E CILI RAPORTOI FAKTIN.

 99.   Ibai dijo

  Isha në një fp dhe i kërkova tutorit tim për provimet që kishte marrë derisa në atë moment ai më tha se meqë tashmë më kishte mësuar provimet nuk mund të më mësonte përsëri.
  A kam të drejtë të shoh të gjitha provimet që bëj atje gjatë kursit?

 100.   wiki dijo

  pershendetje, a kane te drejte studentet te bejne nje foto, te fotokopjojne ose shkruajne ne nje flete te pakten gabimeve te tyre nga nje test i rregullt?

 101.   Jose Joaquin Rodriguez dijo

  Të drejtat kanë qenë shumë të qarta, por detyrat… ku janë ato? Sepse të drejtat dhe detyrat e njerëzve kanë kuptim vetëm kur ata shkojnë dorë për dore: nuk kuptohet të kërkosh të drejtat nëse dikush nuk është i gatshëm të përmbushë detyrat.

 102.   Ann dijo

  Veryshtë shumë mirë që përfshihen të drejtat. Por ata i harrojnë detyrat e shtëpisë. Dhe sigurisht, ky është problemi. Thjesht duhet të shkosh në një institut për të parë kaq shumë të drejtë, por duket se fëmijët e sotëm nuk kanë asnjë detyrim.

 103.   xhael vargas dijo

  Mirëmbrëma kam një shqetësim, vajza ime është në klasën e dhjetë dhe në klasat e matematikës disa nxënës sabotojnë klasën, mësuesi ka marrë vendimin për të mos dhënë mësim në klasë por ai e merr si të mirëqenë që ai e diktoi atë dhe vlerëson lëndën kur studentët bëjnë Ata i kushtojnë vëmendje, pohojnë ata, ai përgjigjet se ata janë ata që fajësojnë që nuk i marrin shokët e tyre të klasës nga klasa, kjo është e ligjshme, është studenti ai që duhet të nxjerrë shokun e tyre të klasës ose mësuesin.

 104.   glenda dijo

  Përshëndetje, do të jetë e mundur që djali im të lihet për një vit sepse ai ka njëqind / mungesa që unë nuk i justifikoj dhe kam nënshkruar një dokument angazhimi. Do të jetë që unë të mund të apeloj çështjen, ju lutem më ndihmoni

 105.   Dylan Gael dijo

  Një nxënës i shkollës së mesme ka një problem sepse në shtëpi ka probleme për shkak të kësaj, ndonjëherë nuk i kushton vëmendje dhe nuk bën detyra shtëpie edhe sepse është dembel, por mësuesi vendosi që ai nuk e dëshiron më atë në shkollë dhe drejtori e bën nuk e dua as atë A mund të privohet nga studimi një student? Ai propozoi ta bënte të dëshironte dhe të rikuperohej, por ata nuk e duan më në shkollën e mesme, a mund të bëhet diçka? Shpresoj dhe më ndihmoni

 106.   silvia dijo

  Për mungesën e një grupi studentësh ose një studenti të vetëm, a mund të penalizohet e gjithë kursi? Duke mohuar të drejtën e tyre për të paraqitur detyrat, për t'i dhënë vlerën përkatëse punës së tyre?

  1.    adriana dijo

   Djali im bëri nga viti i parë në vitin e tretë dhe në vitin e tretë u largua në muajin nëntor ditët e fundit, rezulton se këtë vit ai donte të rifillonte dhe kur unë shkova për të kërkuar vendin e tij ata më mohuan që nuk ka vend për të sepse ai nuk është më student nga institucioni, pasi një ditë më parë morën një djalë që ishte përjashtuar dhe më thanë ta dërgoja në një klasë të përshpejtuar për të bërë përsëri çdo vit çfarë të bëj

 107.   Paul dijo

  Miremengjes. Djali im që vuan nga problemet e rregullimit në shkollën e mesme për shkak të presionit të ushtruar nga shokët e tij të shkollës sepse ai është me origjinë ekuadoriane. Veryshtë shumë e vërtetë ajo që botoni në këtë artikull në lidhje me të drejtat e fëmijëve, prandaj ju falënderoj që ndihmuat familjet në këto çështje që janë kaq të rëndësishme për zhvillimin e të miturve. Nje perqafim!!

 108.   Carlos dijo

  drejtori nuk na lejoi të largoheshim në kohën e nisjes të shënuar më parë në rregullore
  për humbjen e një telefoni celular
  nëse mund ta bëjnë? apo çfarë vjen?

 109.   Paula dijo

  A është e ligjshme, si të thuash, që në një shkollë ata u japin 11 provime studentëve në vetëm 3 ditë pa u përgatitur?

 110.   karina granda dijo

  të gjitha janë të drejta dhe detyra, ku janë detyrat. Detyra për të studiuar, detyra për t'u sjellë me respekt ndaj studentëve dhe mësuesve, detyra për të ndjekur mësimet, etj.

 111.   konceptim i hollë i ullirit dijo

  Në datën 2, provimet e jashtëzakonshme në qershor, rimëkëmbja, një nga lëndët ndryshon nga dita e marrjes së provimit, pa paralajmërim, djali im nuk shkoi në datën e re, sepse nuk e zbuloi, pyetja ime është, nëse mund të pretendoj që bëj provimin në një kohë tjetër faleminderit.

 112.   daniel dijo

  Unë jam një përfaqësues i institucionit tim dhe për arsye kohe për shkak të qenë i zënë me çështje personale kam humbur shumë kohë dhe kjo u pasqyrua në diplomimin tim këtë vit pasi nuk do të jem në gjendje të diplomoj, do të ishte e drejtë që ata më japin të njëjtin trajtim si një student normal Unë sqaroj se nuk po nënvlerësoj askënd por sepse pjesëmarrja në shumë takime më ndikoi shumë e vlerësoj përgjigjen tuaj faleminderit

 113.   kleiver dijo

  Përshëndetje mirë, do të doja të dija nëse është e drejtë e një studenti të marrë të gjitha notat e tij dhe nëse në fletoren e tyre ata nuk vendosën një notë, çfarë mund të bëja?

 114.   Elena dijo

  Në IES LA MARINA N BE BEZANA CANTABRIA THONIN ITSHT B DY BINGUZUAL por ata nuk i respektojnë të drejtat e studentëve në frëngjisht. Përkthimi dhe nuk i ndihmon studentët më pak të përparuar janë klasistë dhe është një rezervë e mbyllur, me para publike dhe cilësi të dobët gjuha frënge në IES LA MARINA BEZANA IS NEFASTO SOS.
  Ata nuk mësojnë dhe pezullimet dhe demotivimi për shkak të zonjës patricia de bezana në frëngjisht nuk shpjegon një katastrofë që ata janë fëmijë 13-vjeçarë dhe ata i kërkojnë ata sikur të ishin francezë dhe ajo nuk ka një vend vetëm çantë dhe 5 mësuesja patricia de bezana cantabria dhe unë futem në listë për të dhënë mësim drejt metodologjisë dhe pedagogjisë

 115.   MARIA CI dijo

  A MUND T EX SHPREH ÇFAR I MENDOJ PA M TESUESIT QB E BANONIN DHE M T M TI M THOTAT SE ISSHT THE ATA KUSH KOMANDONI DHE KI KAN K T K BNY ASNJ TH QAT T ME M T JAN AND T THOT DHE MO SHUM KATTU M S T MUND T B YN ZGJIDHJE, EDHE MUA DHE T ALL GJITHA KLASA MY BESIM K ISSHT E padrejtë.

  DHE Q WE NUK MUND T BISEDOJM ME DREJTORIN SEPSE INSPEKTORI ISSHT H K HTU DHE NUK MUND T GJET ÇFAR IS NDODH?

 116.   Valeria dijo

  A kanë të drejtë nxënësit e shkollës private në lirinë e shprehjes?
  Flokët e mi janë të zinj dhe i ndriçova pak, vështirë se vërehen, për të mos thënë që nuk vërehen, por edhe kështu më dërguan ta hiqja dhe më ndaluan të nesër në klasë nëse nuk "rregulloja" ajo ".

 117.   Silvia dijo

  NESE NORSHT NOR normale që ka 5 provime në të njëjtën ditë? (Dua të them 4 të ESO)

  NFSE M TESUESI MUND T RE REFUZOJ T TO BAKEN AN PROVIM ME NJ D DAT L T L VONT N C RASTIN E HUMB DISA DIT ATVE N AT INSTITUTIN ME NJ W MUNGES T JUSTIFIKUAR (NJOFTIMI I TER GJITH M TESUESVE T PARIR)?

 118.   Papërlyer Llanes Lopez dijo

  A kemi të drejtë të njohim programin e lëndëve?

 119.   jose luis dijo

  A mund të testohet studenti në oborr?

 120.   Antonella dijo

  A mund t'ju detyrojnë të qëndroni në institucion kur të jeni 18 vjeç dhe pa mësues?