Çfarë është diploma ndërkombëtare?

Çfarë është diploma ndërkombëtare?

El diplomë ndërkombëtare Ai përbëhet nga programe që ofrojnë trajnime gjithëpërfshirëse. Studentët trajnohen në një mjedis që inkurajon reflektimin, të menduarit kritik dhe kreativitetin. Nxënësit fitojnë burime dhe mjete për të përballuar sfidat dhe sfidat e ekzistencës.

Ato qendra arsimore që e përfshijnë këtë propozim në ofertën e tyre akademike kanë autorizimin përkatës për ta bërë këtë. Ato institucione arsimore që kanë këtë njohje janë pjesë e IB World Schools.

Një trajnim ekselence me fokus ndërkombëtar

Përpara se të ketë këtë njohje, qendra dorëzon aplikimin e saj në programin që dëshiron të japë mësim. Dhe, pas fillimit të procesit, prisni përgjigjen përkatëse. Cilat aspekte përfshihen në përcaktimin përfundimtar? Është e rëndësishme që ekipi mësimdhënës të ketë aftësitë dhe njohuritë e nevojshme për të ofruar mësimdhënie cilësore.

Një cilësi që përputhet me përsosmërinë që identifikon Baccalaureate Ndërkombëtare. Vlerat që veprojnë si një fill i përbashkët në Baccalaureate Ndërkombëtare lënë një shenjë pozitive në botë. Me fjalë të tjera, ato janë parime që nxisin ndërtimin e një shoqërie solidare të përkushtuar për të mirën e përbashkët.

Studentët trajnohen në një mjedis mësimi që ushqen një mendje të hapur. Çdo student mund të dalë nga zona e tij e rehatisë për të zbuluar realitete të tjera, këndvështrime dhe horizonte të ndryshme. Vetë emri i programit përshkruan thelbin e tij: ka karakter ndërkombëtar. Dhe në këtë kontekst, njeriu fiton një vizion që nis nga sensi kritik, kurioziteti, toleranca, përulësia dhe ndershmëria. Është një trajnim që merr parasysh variablat e kontekstit. Në këtë mënyrë, nxënësi gjen përgjigje dhe mjete për të marrë vendime në lidhje me situatat që janë të përshtatura këtu dhe tani. Çdo periudhë historike ka karakteristikat dhe rrethanat e veta. Një trajnim ndërkombëtar vlerëson rëndësinë e diversitetit dhe, gjithashtu, takimin që lind rreth asaj që bashkon qeniet njerëzore.

Çfarë është diploma ndërkombëtare?

Një trajnim që promovon hetimin dhe hetimin

Nxënësit thellohen në një fakt përtej këndvështrimit të tyre. Ata zgjerojnë përvojën e tyre jetësore dhe perspektivën kulturore me pikëpamje të tjera që pasqyrojnë vlera dhe këndvështrime plotësuese. Nxënësi luan një rol aktiv në mësim. Ju afroheni më shumë me realitetin për të zbuluar mundësi të reja. Trajnimi zhvillohet në një kontekst që promovon bashkëpunimin dhe punën ekipore.

Mësimi mund të ketë jo vetëm një perspektivë globale dhe gjithëpërfshirëse, por edhe lokale. Për këtë arsye, programi është i përafruar me aftësi që përmirësojnë versionin më të mirë të qenies njerëzore dhe janë ushqim për talentin. Këto aftësi janë të përshtatura në sferën sociale dhe relacionale, në fushën e mendimit dhe në degën e komunikimit. Inovacioni është një nga termat që është shumë i pranishëm në shkollat ​​që ofrojnë programe Baccalaureate Ndërkombëtare.

Programi i Diplomës është një nga propozimet që është pjesë e Baccalaureate Ndërkombëtare. Ai u drejtohet studentëve që janë midis 16 dhe 19 vjeç. Cilat lëndë janë pjesë e programit? Aktiviteti dhe Shërbimi, Monografia, Kreativiteti dhe Teoria e Dijes janë disa nga propozimet. Konceptet e treguara në artikull u referohen temave thelbësore.

Studentët zgjerojnë njohuritë e tyre, por gjithashtu rriten si qenie njerëzore të lira dhe të përgjegjshme. Etika është shumë e pranishme në një trajnim që lë gjurmë pozitive në shoqëri. Nxënësit afrohen me natyrën, eksplorojnë realitetin e saj. Por ata i kushtojnë kohë edhe një disipline shumë të rëndësishme me një komponent filozofik: teorisë së dijes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.