5 këshilla për të kërkuar një punë me një karrierë logopedi

5 këshilla për të kërkuar një punë me një karrierë logopedi
Qëndrueshmëria përmirëson nivelin e suksesit në kërkimin e punës në çdo sektor profesional. Si të gjeni një pozicion tërheqës me karriera e logopedit? Ne ju japim pesë ide.

1. Dërgoni CV-në tuaj në qendra të ndryshme të terapisë së të folurit

Bëni një listë të atyre projekteve të specializuara që përfshihen në fushën në të cilën dëshironi të synoni kërkimin tuaj të punës. Mund t'ju duhet të zgjeroni hapësirën në të ardhmen, domethënë mund të jeni në gjendje të mendoni për destinacione të reja. Konsultohuni me informacione rreth qendrave të ndryshme të terapisë së të folurit. Kërkoni informacion për historinë, shërbimet, misionin, filozofinë e saj... Epo, dërgoni CV-në tuaj në ato qendra që mund të kërkojnë talent të specializuar nga një i diplomuar me një diplomë logopedi. Por personalizoni prezantimin në mënyrë që çdo aplikacion të jetë krejtësisht unik.

2. Qendra Psikopedagogjike

Kërkimi aktiv i punës mund të kombinojë konsultimin e ofertave të specializuara në portale të ndryshme. Por rekomandohet gjithashtu që të dërgoni CV-në tuaj në projekte që përfshihen në fushën tuaj të njohurive. Një logoped mund të punojë në projekte ekipore që përbëhen nga profesionistë me trajnime plotësuese.

Për shembull, konsultohuni me informacione rreth qendrave të ndryshme psikopedagogjike që ofrojnë shërbimet e tyre në zonën ku banoni. Ashtu si në rastin e mëparshëm, rekomandohet që të përdorni mjetet që keni në dispozicion për të pasur më shumë informacion për çdo propozim: faqen e internetit, blogun e qendrës ose profilet e rrjeteve sociale.

5 këshilla për të kërkuar një punë me një karrierë logopedi

3. Qendrat ditore ose shtëpitë e të moshuarve

Logopedi mund të punojë me grupmosha të ndryshme. Roli i saj është kyç në fushën e arsimit, por edhe në fushën e shëndetësisë. Për këtë arsye, njohuritë e tyre vlerësohen shumë në qendrat ditore apo rezidencat e të moshuarve. Qendrat ditore dhe rezidencat përbëhen nga një ekip multidisiplinar që lejon monitorim gjithëpërfshirës nga çdo person. Epo, logopedi mund të identifikojë vështirësitë e mundshme që reflektohen në nivelin e komunikimit dhe të të folurit. Nëse dëshironi të zhvilloni një karrierë në këtë sektor, rekomandohet që të mendoni se puna me të moshuarit është një profesion.

Gjatë pleqërisë, mund të përjetohen kufizime të ndryshme që kanë ndikim në nivelin fizik. Megjithatë, disa vështirësi materializohen në fushën e ndërveprimit me të tjerët. Komunikimi është çelësi për krijimin dhe forcimin e marrëdhënieve kuptimplote, zhvilloni biseda me miqtë dhe shijoni të mirat e marrëdhënieve që lindin në takimin me të tjerët. Por çfarë ndodh kur ka disa vështirësi në shprehjen e emocioneve, opinioneve apo ndjenjave? Logopedia bën propozimin e saj të vlerës.

5 këshilla për të kërkuar një punë me një karrierë logopedi

4. Shkollat

Siç e kemi treguar, logopedi është një profesionist që punon me grupmosha të ndryshme. Prezenca e tyre është e shpeshtë në fushën e edukimit, siç e tregon edhe figura e logopedit të shkollës që i drejton fëmijët në mënyrë të personalizuar. Ka disa vështirësi gjuhësore që mund të ndërhyjnë në performancën akademike të studentit. Epo, mund të dërgoni CV-në tuaj në shkollat ​​private që e kanë këtë shifër në qendrën arsimore.

5. Oferta pune online

Krijoni një rutinë kërkimi pune. Krijoni një plan veprimi që do t'ju ndihmojë të arrini qëllimin tuaj profesional në afat të shkurtër ose të mesëm. Kontrolloni bordet e punës në internet për të hyrë në lajmet e fundit. Përmes portaleve të specializuara mund të gjeni reklama të kompanive që kërkojnë logopedë profesionistë. Pastaj, kontrolloni kërkesat e aksesit, kushtet e pozicionit dhe paraqisni kërkesën tuaj nëse dëshironi të merrni pjesë në procesin e përzgjedhjes.

Përveç kësaj, ky është një sektor në të cilin mund të filloni edhe idenë tuaj të biznesit. Në këtë rast, studioni nëse ideja juaj është e zbatueshme dhe hartoni një plan veprimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.