5 libra mbi neuro-arsimin për të lexuar në verë

5 libra mbi neuro-arsimin për të lexuar në verë

Vera është një nga periudhat e vitit që shumë lexues e shoqërojnë me kënaqësinë e saj leximi. Neuroedukimi është një nga temat më të nxehta. Dhe, për këtë arsye, ju mund të gjeni libra të specializuar në këtë fushë. Në Trajnim dhe Studime ne ndajmë një përzgjedhje titujsh për t'ju frymëzuar në leximet tuaja verore. Pesë libra mbi neuro-arsimin për të lexuar në verë!

Neuroedukimi: Mund të mësoni vetëm atë që doni

Cilët janë faktorët që ndikojnë në procesin e të nxënit? Ky libër i shkruar nga Francisco Mora ofron përgjigje për këtë pyetje. Ky libër përbëhet nga 22 kapituj në të cilët lexuesi zhytet në magjinë e të mësuarit përmes koncepteve kryesore: emocion, ndjeshmëri, kuriozitet, vëmendje, kujtesë, inovacion...

Mësimet më domethënëse shoqërohen nga vlera e emocioneve. Kur një student hyn në një lëndë që e do, niveli i tij i përqendrimit përmirësohet dhe perceptimi i tij për kohën ndryshon. Gjithçka duket se rrjedh më lehtë në këtë kontekst. Situata ndryshon kur ai futet në studimin e një lënde që është shumë komplekse dhe e mërzit atë.

Agora e Neuroedukimit. Shpjegohet dhe zbatohet

Kjo është një vepër e shkruar në bashkëpunim nga Iolanda Nieves de la Vega Louzado dhe Laia Lluch Molins. Ky është një projekt që lind nga debati dhe bashkëpunimi për të reflektuar mbi këtë çështje. Një vend takimi që vë në qendër të vëmendjes këtë objekt studimi: arsimi dhe aftësia e tij për evolucion të vazhdueshëm përmes kërkimit të përsosmërisë.

Ky është një libër interesant për mësuesit, familjet dhe profesionistët që punojnë në fushën e trajnimit. Libri merret me këtë çështje përmes ekspertëve që janë një pikë referimi në këtë fushë.

Neuroshkenca për edukatorët

Kjo punë, e cila u drejtohet profesionistëve që shoqërojnë studentët në aventurën e të mësuarit, shpjegon gjithçka që profesionistët gjithmonë kanë dashur të dinë për trurin. Kjo vepër hyn në neuroedukim përmes një gjuhe të thjeshtë dhe të kuptueshme për publikun e gjerë.

David Bueno i Torrens, autori i këtij libri, është një studiues i gjenetikës dhe profesor në Universitetin e Barcelonës. Ai gjithashtu ka bashkëpunuar si studiues në Universitetin prestigjioz të Oksfordit. Duhet të theksohet se neuroshkenca jep kontribute të rëndësishme në botën e të mësuarit dhe trajnimit. Prandaj, kjo punë mund të jetë shumë interesante për mësuesit që frymëzojnë, edukojnë dhe trajnojnë studentët.

Të mësuarit për të mësuar

Titra e veprës është si më poshtë: Përmirësoni aftësinë tuaj për të mësuar duke zbuluar se si truri mëson. Ky është një libër i shkruar nga Héctor Ruiz Martín. Tha profesionist, biolog dhe studiues, është drejtor i Fondacionit Ndërkombëtar të Mësimit të Shkencës.

Lexuesi i veprës mund të krijojë një dialog të vazhdueshëm me autorin e librit që u përgjigjet pyetjeve universale. Për shembull, zbuloni pse disa njerëz e kanë më të lehtë kohën e studimit sesa të tjerët. Cili është çelësi i njohurisë afatgjatë që vazhdon në kujtesë përtej kalimit të kohës?

5 libra mbi neuro-arsimin për të lexuar në verë

Truri i fëmijës u shpjegoi prindërve

Kjo është një vepër e Álvaro Bilbao që mund të jetë me interes për prindërit të cilët, gjatë pushimeve verore, dëshirojnë të gjejnë një hapësirë ​​për të lexuar libra me këtë temë. Fëmijëria është një periudhë e jetës në të cilën ndodhin disa nga mësimet më të rëndësishme. Dhe si funksionon truri i fëmijës? Ky libër ofron përgjigje për këtë pyetje.

Cilët tituj të tjerë dëshironi t'u rekomandoni lexuesve të tjerë të Trajnimit dhe Studimit? Këto pesë libra për neuro-arsimin për të lexuar në verë mund t'ju frymëzojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.