Fuenlabrada provon WI-FI falas për të papunët e saj

kundërshtimet2025022013a

Kjo iniciativë e re përpiqet të Të papunët në Fuenlabrada mund të kenë qasje falas në rrjetet WI - FI për sa kohë që interneti është bërë shpejt një nga mjetet më të fuqishme kur kërkoni punë ose kur kërkoni trajnim. WI-FI falas bazohet në kartat që lejojnë ata të papunë të lidhen pa paguar një euro në rrjetin WI - FI që ka komuna.

Nga Qendra për Nisma për Trajnim dhe Punësim (CIFE) ajo që kërkohet është se të papunët mund të përdorin internetin për të kërkoni punë, kërkoni trajnim apo edhe qasje në trajnime që ofrohen në internet ose gjysmë-ballë për ballë. Për të hyrë në njërën nga kartat WI - FI falas, do të jetë e nevojshme ta kërkoni.

Rrjeti WI - FI i Fuenlabrada përbëhet nga Pikë 33 që janë shënuar në mënyrë të përsosur dhe kartat do të fillojnë të shpërndahen nga CIFE për ata të papunë që e kanë kërkuar atë. Zyra CIFE është e vendosur në Avenida de las Provincias numri 33.

Kryetari i parë i Komunës së Fuenlabrada, Manuel Robles, gjithashtu donte të bënte të qartë se kartat janë konfiguruar në atë mënyrë që Ju do të keni mundësi të përdorni me to vetëm 33 portalet që janë përcaktuar si kërkim pune. Edhe pse është një masë eksperimentale, nëse rezultatet janë siç priten, kjo do të lejojë që ky program të zgjatet në vitet e ardhshme.

Burimi: Madrid Diario | Foto: Tsahi Levent - Levi


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.