Avantazhet dhe disavantazhet e përgatitjes së një opozite me një akademi

akademi

A po mendoni të studioni një provim? Nëse po, do t'i bëni vetes pyetjen miliona dollarëshe: Studioni vetë ose përgatiteni për kundërshtimin me një akademi? Kur nuk keni një punë dhe aspironi të keni një të tërë, aspirimi për punësim publik është një mundësi shumë më tërheqëse dhe ka më shumë gjasa që njerëzit përreth jush t'ju inkurajojnë ta bëni atë sepse nuk e keni tashmë atë e verteta? Të paktën duhet të provoni nëse vërtet doni të arrini diçka.

Studioni një kundërshtim vetë ose bëjeni atë përmes një akademie është një vendim shumë personal që vetëm ata që vendosin të studiojnë opozitën do të jenë në gjendje të zgjedhin. Do të varet nga shumë faktorë që vendosni ta bëni në një mënyrë ose në një tjetër, pasi këmbëngulja juaj dhe e përditshmja juaj do të kenë një rol themelor.

Gjërat që duhet t’i pyesni vetes

Nëse dëshironi të studioni në një akademi ose nëse doni ta bëni vetë, do t'ju duhet të përgjigjeni në disa pyetje për të qenë në gjendje të zgjidhni një opsion ose një tjetër. Për shembull, përgjigjuni sinqerisht pyetjeve të mëposhtme:

 • A dini të studioni vetëm ose keni nevojë për një këshilltar të vazhdueshëm?
 • A keni vullnet dhe këmbëngulje për të qenë në gjendje të studioni pa ju drejtuar askush gjatë procesit?
 • Keni para të mjaftueshme për të paguar një akademi apo keni para vetëm për të paguar për materiale studimi?
 • A jeni në gjendje ta organizoni vetë materialin që të keni një kontroll të mirë studimi?
 • A dini si të bëni vetëvlerësime për të zbuluar se cili është niveli juaj?

Të gjitha këto pyetje do t'ju informojnë nëse vërtet mund të studioni vetë ose nëse preferoni një akademi. Nëse mendoni se një akademi mund të jetë opsioni më i mirë, sigurohuni që të lexoni rreshtat e mëposhtëm, sepse unë do të shpjegoj avantazhet dhe disavantazhet e kësaj. Megjithëse duhet ta dini se cilën mënyrë të zgjidhni, Ju do të duhet të vendosni shumë vullnet dhe shumë dëshirë për të arritur qëllimin tuaj.

akademi

Akademi ballë për ballë apo më mirë një akademi online?

Ndoshta ju doni të studioni në akademi por nuk keni kohë të shkoni në klasë çdo ditë, ose sepse duhet ta kombinoni atë me një punë tjetër ose për arsye të tjera personale. Duhet të keni parasysh se pavarësisht nëse ju merrni pjesë në klasë nuk garanton që të kaloni ose dështoni, sepse do të jetë përkushtimi juaj që do ta arrijë atë dhe se ju të merrni pjesë në një akademi ballë për ballë nuk do të garantojë punësim publik.

Përveç kësaj ju gjithashtu duhet ta dini se duke shkuar në një akademi nuk do të keni më shumë pikë për të kaluar kundërshtimetNë ditët e sotme, punësimi publik është shumë i kërkuar, prandaj në një thirrje për 200 vende të lira pune, rreth 10.000 njerëz mund të paraqiten në mënyrë të përsosur. Nga sa dini tashmë, konkurrenca për të aplikuar për këtë punë është gjithnjë e më e lartë.

Përparësitë e studimit të kundërshtimeve në një akademi

Një nga avantazhet është se për shumë njerëz është më mirë sesa të studiosh vetëm, kështu që nëse dëshiron të studiosh me më shumë njerëz për të krahasuar njohuritë është një mundësi e mirë. Le të shohim disa avantazhe më shumë:

 • Ju keni një mësues i cili është i përkushtuar për ju për të zgjidhur dyshimet tuaja dhe për të qenë në gjendje t'ju drejtojë dhe orientojë në studimet tuaja.
 • Pasja e një orari ditor ose javor për të marrë pjesë në klasa (si në internet ashtu edhe personalisht) do t'ju bëjë të vendosni disa orare dhe rutina ditore që do t'ju ndihmojnë të jeni më të përqendruar në studim.
 • A keni axhendë plotësisht e azhurnuar dhe ata ta japin atë në klasë.
 • Ata do t'ju njoftojnë për thirrjet e reja dhe çfarë duhet të dini në lidhje me punësimin publik për të cilin aspironi.
 • Ata bëjnë një monitorim studimi që do t'ju ndihmojë të dini se si jeni duke bërë realisht në procesin tuaj të studimit dhe cilat aspekte duhet të përmirësoni.

akademi

Pamundësi për të studiuar një opozitë në një akademi

Si çdo gjë në jetë, studimi i një opozite në një akademi gjithashtu ka disavantazhet e saj dhe kjo është se jo gjithçka është rozë, le të shohim disa prej tyre për të parë nëse ia vlen vërtet ta bësh studimin vetë ose në një akademi:

 • Çmimi i akademive është zakonisht mjaft i lartë, një kosto që jo të gjithë mund ta përballojnë. Akademitë në internet zakonisht janë disi më të lira, por ato paguhen çdo muaj dhe ju duhet të dini nëse keni mundësi.
 • Në akademitë ballë për ballë do të duhet të shkoni në kohën që ato përcaktojnë, domethënë, do të duhet të ndryshoni rutinat tuaja ditore për të qenë në gjendje të merrni pjesë.
 • Ju do të ndjeni më shumë presion sesa nëse studioni vetë pasi ata do të vendosin ritme për ju që do të duhet të ndiqni në mënyrë që të mos mbeteni pas.

Siç mund ta shihni, studimi në një akademi mund të ketë përparësi dhe gjithashtu disavantazhe, do të varet nga ju, nga vlerat tuaja dhe nga dita në ditë që ju të zgjidhni rrugën e studimit përmes akademisë ose të studimit vetë. Në rastin e studimit vetë, do të duhet të keni shumë disiplinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.