Bursa e shansit të dytë për kursin e ri

Bursa e shansit të dytë për kursin e ri

Po kërkoni një bursë të shansit të dytë për kursin e ri? Thirrja e re për Bursa për Studimi i programeve të shansit të dytë në Madrid i drejtohet të rinjve që duan të studiojnë në këtë fushë. Studimet kryhen personalisht. Kandidatët duhet të regjistrohen në Sistemin Kombëtar të Garancisë për Rininë. Afati i fundit për paraqitjen e aplikimeve fillon më 6 shtator 2021 dhe përfundon më 24 të këtij muaji.

Me pak fjalë, ju keni pesëmbëdhjetë ditë për të përfunduar procesin. Prandaj, nëse jeni të interesuar të aplikoni për këtë ndihmë, nëse i plotësoni kërkesat, mund të filloni përgatitjen e dokumentacionit të kërkuar.

Mosha e kandidatëve që aplikojnë për bursa

Sa vjeç duhet të jenë studentët për të marrë pjesë në një program të këtyre karakteristikave? Midis 16 dhe 30 vjeç. Autoriteti kompetent rekomandon paraqitjen e aplikacionit në mënyrë elektronike. Për të filluar procesin në këtë mënyrë, protagonisti duhet të ketë një ID elektronikeMe Cilat janë avantazhet e kryerjes së detyrës në internet? Së pari, mund ta përfundoni me siguri procesin pa shpenzuar kohë në udhëtime të tjera. Përveç kësaj, ju mund të kujdeseni për menaxhimin në kohën që përshtatet më së miri në orarin tuaj. Ju merrni një faturë që vërteton se keni përfunduar aplikimin.

Në ditët e sotme, përfundimi i regjistrimit të formularit fizik mund të kryhet në një mënyrë krejtësisht të jashtëzakonshme në kontekstin e rrethanave aktuale të shënuara nga pandemia. Për ta bërë këtë, duhet të keni një takim paraprak në një nga Zyrat e Regjistrimit të Komunitetit të Madridit.

Dokumentacioni i nevojshëm për të aplikuar për bursë

Çfarë dokumentacioni duhet të paraqitet nga personi që dëshiron të marrë pjesë në Bursat për Studimin e Programeve të Mundësisë së Dytë në Madrid? Rrethanat e pjesëmarrësve mund të jenë të ndryshme. Çfarë ndodh nëse aplikanti nuk është emancipuar dhe jeton me familjen e tij?

Në atë rast, aplikimi duhet të nënshkruhet edhe nga prindërit. Prandaj, të dhënat e anëtarëve të tjerë të njësisë së familjes duhet të përfshihen. Bazat e thirrjes specifikojnë se konsiderohet se një person që ka të ardhurat e tij është emancipuar dhe banon në shtëpinë e tij.

Një nga dokumentet që duhet të paraqisni është Libri i plotë i Familjes. Ju gjithashtu mund të siguroni një dokument ekuivalent që ka vlerë zyrtare, siç është certifikata e lindjes. Bursat ofrojnë mbështetje për ata studentë që do të marrin programe të shansit të dytë. Dhe, rrjedhimisht, ju gjithashtu duhet të deklaroni regjistrimin e kursit në të cilin dëshironi të merrni pjesë.

Bursa e shansit të dytë për kursin e ri

Cilat janë programet e shansit të dytë

Trajnimi është shumë i rëndësishëm për të planifikuar një të ardhme profesionale që përputhet me pritjet personale. Qëllimi i bursave është menduar për qëllime të ndryshme. Ndoshta një student mbi 18 vjeç do të përfundojë një kurs përgatitjeje testi që synon marrjen e një Diplome në Arsimin e Mesëm të Detyrueshëm. Për më tepër, ju gjithashtu mund të merrni një kurs për fillimin e një cikli të Trajnimit Profesional të Shkallës së Mesme.

Ndoshta bëni një program profesional. Ose, përkundrazi, filloni një kurs trajnimi profesional të nivelit më të lartë. Itineraret që ofrojnë mundësi të zhvillimit të punës sepse përmirësojnë nivelin e punësueshmërisë. Këto bursa mbështesin talentin dhe motivimin e atyre që duan të fillojnë programe të shansit të dytë. Duhet të theksohet se edhe pse aktualisht oferta e studimeve online është e gjerë, bursat kanë për qëllim të kryejnë kurse në mënyrë ballë për ballë.

Cilat janë synimet tuaja akademike për vitin e ri akademik 2021-2022? Kontrolloni kalendarin e ndihmës të informohen për thirrjet e ndryshme që paraqiten. Po kërkoni një bursë të shansit të dytë për kursin e ri?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.