Cili është ndryshimi midis një punonjësi social dhe një punonjësi social?

Cili është ndryshimi midis një punonjësi social dhe një punonjësi social?

Ka profile të ndryshme profesionale që punojnë në ambicia shoqërore, ofroni mbështetje për njerëzit që janë në situata të prekshme. Sidoqoftë, ka profile që, megjithëse zhvillojnë punën e tyre në të njëjtën fushë, ndryshojnë në nuanca të konsiderueshme.

Siç tregon vetë termi, koncepti i punonjësit social i referohet ndihmës. Kjo është qasja e ndërmarrë gjatë ushtrimit të këtij profesioni. Ndihma bëhet mjeti i ndihmës që karakterizon këtë punë. Sidoqoftë, gjuha evoluon dhe, aktualisht, termi punonjës social përdoret më shumë për të vlerësuar punën e kryer nga ky profil.

Mënyra të ndryshme të të kuptuarit ndihmojnë

Në përgjithësi, të dy profesionistët punojnë në një ekip, ata janë pjesë e projekteve të ndryshme që përbëhen nga profile plotësuese. Të gjithë shtohen në një grup ndërdisiplinor, pasi i njëjti realitet mund të trajtohet nga këndvështrime të ndryshme. Pasi të kenë bërë një diagnozë të një situate komplekse, ekspertët zhvillojnë një plan ndërhyrjeje për të siguruar mbështetjen e duhur për një grup specifik ose person individual.

Çdo qenie njerëzore ka të drejta dhe përgjegjësi në shoqëri. Sidoqoftë, të drejtat e një personi mund të shkelen sikur dikush të ishte i padukshëm. Për këtë arsye, punonjësi social punon për të mbrojtur mundësitë e barabarta sepse kjo barazi është gjithashtu thelbësore për evolucionin e të gjithëve. Ndonjëherë një ndërhyrje ndodh si pasojë e një situate të identifikuar, e cila ngre një nevojë për ndihmë. Por parandalimi është thelbësor për promovimin e zhvillimit shoqëror dhe mirëqenien.

Çfarë studion një punonjës social?

Ky është një nga ndryshimet që mund të gjejmë me punën sociale. Nuk ka një itinerar të vetëm që i mundëson profesionistit të kryejë këtë përgjegjësi në një njësi të specializuar të ndihmës. Profesionisti mund të ndjekë një diplomë universitare, por ekziston edhe mundësia e zgjedhjes së një programi të formimit profesional. Duhet theksuar se disa profile studiojnë Diplomën në Punë Sociale në universitet. Por Trajnimi Profesional, i cili ka një qasje jashtëzakonisht praktike, gjithashtu ofron mundësi pune në këtë fushë.

Termat punonjës social dhe punonjës social tregojnë të njëjtin realitet në praktikën e jetës së përditshme. Në fakt, ato përdoren sikur të ishin sinonime në gjuhën e përditshme. Pa dyshim, gjëja më e rëndësishme është shoqërimi i njerëzve që janë në një situatë rreziku ose dobësie. Por gjuha në vetvete tregon ndryshime të konsiderueshme. Qasja e adoptuar nga puna sociale largohet nga mirëqenia origjinale për të rritur fuqizimin personal të atyre që, përmes kësaj ndihme, marrin burime dhe mjete të tjera.

Në këtë mënyrë, personi që merr ndihmën është protagonist i procesit të tij të përmirësimit afatgjatë. Bazuar në këtë mbështetje, ata kanë aftësi të reja për t'u përballur me situata dhe vështirësi të përditshme.

Cili është ndryshimi midis një punonjësi social dhe një punonjësi social?

Përfitimet e veprimit shoqëror

Veprimi shoqëror është thelbësor për të përmirësuar të mirën e përbashkët. Dhe shërbimet e specializuara në këtë fushë promovojnë mirëqenien. Prandaj, ndryshimi kryesor midis profesioneve që ne analizojmë në këtë artikull nuk qëndron aq shumë në përgjegjësitë e marra nga secili punëtor, por në evolucionin e vetë gjuhës gjatë gjithë historisë. Një evolucion që nga ana e tij është pasqyrimi i një transformimi shoqëror dhe një ndjeshmërie të re.

Punonjësi social drejton dhe shoqëron individë ose familje. Dhe përdorni burimet në dispozicion për të siguruar këtë mbështetje. Kushdo që ka nevojë mund të kontaktojë punonjësin social në zonën e tij për të kërkuar informacion mbi një temë specifike. Sidoqoftë, siç kemi komentuar më parë në këtë artikull në Trajnimin dhe Studimet, fokusi i kësaj ndihme është jo-mirëqenia.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.