Gjashtë arsye për të studiuar diploma të historisë

Gjashtë arsye për të studiuar diploma të historisë
Shumë studentë ndjejnë një profesion të veçantë për karrierat që bien në fushën e shkencave humane. Historia mbulon fusha të ndryshme të realitetit: kulturën, artin, ekonominë, letërsinë, kinemanë, filozofinë, muzikën, antropologjinë... Dmth, është e mundur të kryhet një analizë kronologjike dhe kohore e secilës temë të përshtatur në një periudhë historike. Garat e historisë nuk shikojnë vetëm nga e kaluara. Në fakt, ato janë thelbësore për të kuptuar më mirë të tashmen dhe për të parashikuar hipotezat e së ardhmes. Në Trajnim dhe Studime ne ju japim gjashtë arsye për të studiuar garat e historisë për momentin.

1. Historia është e lidhur me disiplina të ndryshme

Në këtë mënyrë, është një trajnim që ofron përgatitjen e dëshiruar për të hyrë në punë në projekte që përbëhen nga profesionistë me kualifikime plotësuese. Domethënë, historia është shumë e pranishme në ekipet e punës me orientim multidisiplinar.

2. Kuptoni të kaluarën nga e tashmja

Garat e Historisë nuk paraqesin vetëm një turne të detajuar nëpër ngjarjet më të rëndësishme që kanë ndodhur në momente të ndryshme historike. Ai trajton studimin e ngjarjeve të ndryshme nga një këndvështrim holistik. Me fjalë të tjera, ka shumë variabla që janë pjesë e një konteksti specifik: kultura, vlerat, situata ekonomike, zakonet... Shkurt, kuptimi i së kaluarës ofron gjithashtu një këndvështrim të ri të ngjarjeve që kanë ndodhur në të tashmen.

3. Njohuri për qenien njerëzore

Lëndët e ndryshme të studiuara në Karriera në Histori janë të lidhura drejtpërdrejt me qenien njerëzore. Ka karriera të ndryshme që ofrojnë burime për të thelluar introspeksionin dhe vetënjohjen. Në fakt, shumë studentë e fillojnë Psikologjinë me motivimin për ta njohur veten më mirë. Nga ana e saj, Filozofia trajton çështje që kanë një vlerë universale: ekzistenca, vdekja, emocionet, miqësia, dashuria… Letërsia është shumë e pranishme në filologji. Dhe leximi i veprave që janë kaq të lidhura me jetën rrit gjithashtu reflektimin mbi ekzistencën. Epo, Historia është një karrierë që na lejon të thellohemi në natyrën e qenies njerëzore.

4. Tema të shumta specializimi

Historia merr shumë nuanca. Për këtë arsye, ata që studiojnë diplomën mund të zbulojnë një katalog të gjerë të fushave të specializimit. Shpesh, profesionistët që studiojnë historinë punojnë në fushën e mësimdhënies. Ata japin mësime dhe ua përcjellin njohuritë e tyre studentëve. Por gjithashtu është e mundur të hetohen aspekte të ndryshme të së shkuarës. Për këtë arsye, përgatitja e tezës së doktoraturës ofron mundësinë për të kryer një punë kërkimore që mund të botohet nga një botues ose të financohet nga një bursë.

5. Shijoni kënaqësinë e leximit

Leximi akademik është pjesë e procesit të studimit të çdo karriere universitare. Leximi është çelësi për të ushqyer të kuptuarit e përmbajtjes. Megjithatë, leximi argëtues pasuron edhe jetën kulturore të atyre studentëve që studiojnë histori dhe, për shembull, kënaqen me zbulimin e biografive të njerëzve të famshëm. Ne anen tjeter, leximi gjithashtu sjell mësime të mëdha për ata që vazhdojnë të mësojnë në mënyrë autodidakte. Shumë historianë vendosin të botojnë libra me tema të ndryshme kërkimore që zgjojnë interesin e lexuesve. Për këtë arsye, bibliotekat dhe libraritë janë hapësira kulturore që lehtësojnë zbulimin e këndvështrimeve dhe zërave të tjerë.

Gjashtë arsye për të studiuar diploma të historisë

6. Ushqeni të menduarit kritik

Studimi i Historisë ofron një pamje tërësore të së kaluarës. Nxënësi ushqen sensin e tij kritik dhe aftësinë e tij për reflektim. Me pak fjalë, ju keni më shumë burime për të formuar një opinion të përshtatur për realitetin bazuar në njohuritë e të dhënave objektive dhe të kundërta.

Prandaj, ne ndajmë gjashtë arsye për të studiuar diploma të historisë (por lista mund të zgjerohet me shumë arsye të tjera).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.