Institucionet publike të Lorcës zgjedhin të punësojnë të papunët e qytetit

El Këshilli i Qytetit Lorca ka krijuar një ambicioz projekti i punësimit në të cilën punësimi i deri në 400 Lorca të cilët janë të papunë. Për të marrë pjesë në këtë iniciativë është e nevojshme të regjistrohen në SEF.

Francisco García, Këshilltar për Urbanizëm i Qytetit të Lorcës ka informuar seancën plenare të këshillit të qytetit se si 126 të papunë janë punësuar deri më sot të cilët shkojnë në të njëjtin status punësimi si 14 të mëparshmit që ishin punësuar në bashkinë e Lorcës.

García e ka vlerësuar si një plan ambicioz dhe efektiv për krijimin e vendeve të punës brenda komunës së Lorcës. financiación për këtë plan punësimi vjen nga Qeveria rajonale i cili do të lejojë 6 muajt e ardhshëm të rekrutojë deri në 400 njerëz të papunë nga lokaliteti. Tashmë gjatë muajit qershor këshilli i qytetit ka vazhduar të punësojë 56 punëtorë.

Të gjithë të punësuarit do të kryejnë detyra të ndryshme brenda mandatit komunal, të tilla si punime të vogla riparimi për ndërtesat dhe zonat publike që u dëmtuan nga tërmeti që preku qytetin disa muaj më parë. Për t'u përballur me katastrofën, këshilli i qytetit ka zgjedhur punësimi emergjent i 6 punonjësve socialë dhe administrativë për të përballuar ortekun e kërkesave për dëmshpërblim nga Lorca të prekur nga tërmeti.

Fuente: Murcia | Imazhi: i gabuar


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Graciela dijo

    Unë do të doja të bëja diçka për Lorca