Opinione të psikiatërve për 'tjerrësin' e famshëm dhe marrëdhëniet e tij me ADHD

Të gjithë ne që kemi një marrëdhënie në një masë më të madhe ose më të vogël me të miturit do të jemi mësuar pak a shumë deri tani me atë lodër të vogël rrotulluese që pothuajse të gjithë e mbajnë në duar, ose në majë të hundës, ose në njërën nga gjunjët e tyre ... Gjëja është se ajo kthehet dhe kthehet pa u ndalur, dhe se që nga fillimi, u mendua se ndihmonte për të arritur përqendrim më të madh tek fëmijët, duke u përmirësuar veçanërisht tek ata që kishin ADHD (Çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes).

Epo, nuk është aq mirë sa thonë ata dhe ne kemi lexuar disa mendime në lidhje me të që psikiatër nga pjesë të ndryshme të botës kanë për të famshmit fidget Spinner, duke qëndruar mbi të gjitha me atë të Censo Arango, të cilën do t'ju tregojmë më poshtë.

Çfarë mendojnë ata nga Psikiatria?

Celso Arango, nënkryetar i Shoqëria Spanjolle e Psikiatrisë dhe president i Kolegjit Evropian të Neuropsikofarmakologjisë, ka përjashtuar kategorikisht se kjo "lodër" ka ndonjë përfitim për fëmijët me ADHD pasi nuk ka asnjë provë ose provë shkencore në këtë drejtim. Ai e ka komunikuar atë në fjalët vijuese: "Nuk ka pasur prova klinike ose studime që provojnë efektivitetin e kësaj lodre për të mirën e fëmijëve me ADHD"; "Në Mjekësi ne jemi lodhur shumë nga" ilaçet mrekulli "dhe" terapitë e mrekullive ", gjithçka që qëndron pas kësaj është paraja dhe dikush që bën një fitim". Edhe kështu, ai gjithashtu ka siguruar që 'tjerrje' Nuk është problem pasi nuk është i dëmshëm, por kjo nuk është arsyeja pse duhet të mashtroheni, pasi nuk mbart të gjitha përfitimet dhe përfitimet që ata thonë se ka.

Për më tepër, dhe ky është një mendim personal si një monitor edukativ që jam gjithashtu: Sa mësues nuk janë të pakënaqur me këto pajisje që shërbejnë më shumë si një vëmendje për nxënësit e tyre në klasë? Mos u mashtroni me të ashtuquajturat "mrekulli" në lidhje me shëndetin e të miturve tanë ... Bëni shumë kujdes!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.