Çfarë studion hartografia?

Çfarë është hartografia?

Çfarë studion hartografia? Hartografia është një nga disiplinat që është pjesë e Gjeografisë. Nëpërmjet hartave është e mundur të sigurohet një paraqitje vizuale e pjesëve të ndryshme të botës. Në këtë mënyrë, një hartë është një burim informacioni të provuar, pasi tregon përmbajtje që i referohet drejtpërdrejt realitetit. Kjo do të thotë, ai përshkruan dhe kornizon një kontekst specifik.

Ka krijime që përshkruajnë një mjedis nga një këndvështrim i përgjithshëm. Por gjithashtu ka dizajne tematike që theksojnë një çështje specifike. Hartografia është një lëndë që ka një zbatim të drejtpërdrejtë në fushën e turizmit.

Hartografi turistike

Kur një person viziton një vend për herë të parë, ai mund të konsultojë plane të ndryshme për t'u orientuar dhe për të arritur pikat më emblematike. Në të njëjtën mënyrë, një informacion i tillë mundëson parashikimin e mbërritjes në një qytet përmes planifikimit optimal. Shumë prej vizitorëve që shijojnë një qëndrim të shkurtër në destinacion vijnë në Zyrën Turistike. Një pikë referimi dhe orientimi ku është e mundur të gjenden burime me interes për të eksploruar mjedisin, për të zbuluar bukurinë e tij dhe për të arritur objektivat e udhëtimin e vet. Për këtë arsye, hartografia turistike i shërben një qëllimi praktik.

Harta paraqet në mënyrë tërheqëse një mjedis dhe përcjell informacion të qartë rreth tij. Organizoni informacionin përmes përdorimit të mediave vizuale.

Hartografia si element mësimor

Hartat janë gjithashtu burime praktike në arsim. Ato ofrojnë një mjet ndihmës për të mësuar njohuri të ndryshme dhe për të përvetësuar informacione të reja. Ndaj edhe ato lidhen me fushën e mësimdhënies. Më parë kemi komentuar se ky koncept është i përshtatur në fushën e Gjeografisë. Kështu, hartografi është profesionisti me përgatitje, përgatitje dhe përvojë për të zhvilluar harta që përmbushin qëllimin tuaj parësor. Epo, vetë prezantimi i formatit është i rëndësishëm në vetvete. Një hartë e mirë kujdeset edhe për estetikën.

Një hartë përshkruan grafikisht një territor. Ai siguron një mjet informacioni vizual që mund të lidhet me vetë realitetin. Prandaj, ai gjithashtu inkurajon zbulimin, eksplorimin dhe hetimin e një vendi. Ai mund të veprojë si një ndihmë mbështetëse në një përpjekje ekipore në të cilën plani lehtëson shkëmbimin e ideve dhe të dhënave.

Çfarë është hartografia?

Hartografi dixhitale

Prandaj, hartografia është shumë e rëndësishme sot dhe zë një vend të spikatur në histori. Është një temë që ka evoluar gjithashtu me shfaqjen e teknologjive të reja. Mbani në mend se mediumi tradicional i zgjedhur për të kryer paraqitjet është letra. Sidoqoftë, aktualisht është gjithashtu e mundur t'i jepet një format tjetër një aeroplani. Dhe hartografia dixhitale e bën të qartë. Të dy propozimet kanë dallime, por ruajnë të njëjtin thelb.

Në rastin e fundit, duhet theksuar se mbështetja dixhitale lejon që përmbajtja të përditësohet për ta përshtatur atë me kontekstin e ri. Një aeroplan që është bërë në letër, përkundrazi, ruan imazhin e tij përgjithmonë.

Rëndësia e hartografisë në letërsi

Çfarë studion hartografia? Hartografia është shumë e pranishme edhe në literaturë. Disa histori aventureske tregojnë surprizat që mund të përjetohen nga një hartë. Një hartë që ju fton të lini imagjinatën tuaj të fluturojë, të dilni për të takuar realitetin dhe për të pushtuar qëllime të reja. Për këtë arsye, një libër hartash bëhet edhe një propozim i mundshëm dhuratë për Krishtlindje apo një surprizë që ju fton të pushtoni horizonte të reja në Vitin e Ri.

Hartat bëhen gjithashtu një mjet për të luajtur dhe për të marrë mësime të reja përmes dinamikave argëtuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.