Qytetet evropiane me nivelin më të lartë arsimor

Qytetet evropiane me nivelin më të lartë arsimor

Nëse po mendoni të ndryshoni qytetin dhe të kërkoni një destinacion tjetër, veçanërisht në varësi të Niveli i arsimit që doni t'u jepni fëmijëve tuaj, ky artikull do t'ju ndihmojë shumë. Në të ju tregojmë se cilat janë qytetet apo komunitetet evropiane me nivelin më të lartë arsimor të momentit. Ka gjithsej 10 qytete ndër të cilat gjejmë dy komunitete spanjolle. A doni të dini se cilat janë ato? Vazhdoni të lexoni artikullin.

Londra në epërsi

LondërDuke qenë kaq i madh, ai është ndarë sipas zonave, por kuptohet që të gjithë janë në këtë listë të qyteteve më të mira për nga arsimi. Le të shohim përqindjen:

 • London Inner West: 69.7% (vendi i parë)
 • London Inner East: 58.3% (vendi i 2-të)
 • Londra e Jashtme e Jashtme: 55.2% (vendi i 3-të)
 • Londra e jashtme perëndimore dhe veriperëndimore: 53.2% (vendi i 6-të)

Tezgat numër 4 dhe 5

Pas Londrës Inner West, Inner East dhe Outer South, të cilat janë ato që zënë tre pozicionet e para të kësaj liste arsimore, pozicionet numër 4 dhe 5 janë për Bravante Walloon në Belgjikë me 54.1% dhe Oslo, në Norvegji me 53.5%, përkatësisht.

Tezgat numër 7, 8 dhe 9

Me pozicionet numër 7, 8 dhe 9, pas Londrës së Jashtme Perëndimore dhe Veriperëndimore që zënë numrin 6, gjejmë:

 • Skocia verilindore me 52.2% (pozicioni 7).
 • Oxfordshire, Berkshire y Buckinghamshire në Angli me 51.7% (vendi i 8-të).
 • Helsinki, me 51.3% (pozicioni 9).

Pozicionet 10, 11, 12 dhe 13

 • Në pozicionin numër 10 gjejmë skocez lindore me 50.5%.
 • Në pozicionin numër 11 gjejmë Zurich në Zvicër me 50.4%.
 • Në pozicionin numër 12 gjejmë Stokholm, në Suedi me 48.7%.
 • Dhe në pozicionin numër 13, ne gjejmë Kryeqyteti në Danimarkë me 48.5%.

Postimet 14 dhe 15, postimet në Spanjisht

Dhe së fundmi, dhe së fundi, diçka kombëtare në fushëveprim:

 • Vendi i 14-të është për Vend Baske me 47.8%.
 • Dhe vendi i 15-të është për Komuniteti i Madridit me 46.9%.

Në Spanjë, vendet e fundit mbahen nga Extremadura (26,5%), Ishujt Kanarie (26,6%), Ishujt Balearik (27,2%) dhe Castilla-La Mancha (27,5%).

Nëse dëshironi të shihni raportin më të detajuar të publikuar nga Eurostat, zyra e statistikave e Komisionit Evropian mund ta bëjë këtë këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.