Si të merrni një certifikatë profesionalizmi sot

Si të merrni një certifikatë profesionalizmi sot
Si të merrni një certifikatë profesionalizmi sot? Ka shumë objektiva trajnimi që hapin dyert në vendin e punës. Një çertifikatë e profesionalizmit është një shembull i kësaj. Është një dokument që vërteton se një person ka aftësitë dhe aftësitë kryesore të nevojshme për të kryer punë në një sektor të caktuar. Epo, ka rrugë stërvitore që përputhen me përgatitjen e dëshiruar. Është një kualifikim që njihet zyrtarisht në tregun e punës. Me fjalë të tjera, është një fakt që pasuron kurrikulën: kompanitë e vlerësojnë atë pozitivisht në proceset e tyre të përzgjedhjes.

Duhet theksuar se çertifikatat e sipërpërmendura janë në linjë me gjithsej 26 familje profesionale. Pse është e rëndësishme që një person të provojë përgatitjen e tij duke paraqitur një dokument zyrtar? Është informacion që vlerëson përvojën, aftësitë, cilësitë dhe pajtueshmërinë me kërkesat e nevojshme. për kryerjen e një profesioni. Duhet theksuar se nuk është titull akademik, pra ka një komponent të ndryshëm nga Formimi Profesional apo diplomë universitare. Është një njohje profesionale dhe pune.

Ai e vë theksin në një aspekt po aq specifik sa edhe aftësitë që janë thelbësore për përmbushjen e zhvillimit të detyrave që shoqërojnë ushtrimin e një profesioni ose një pune. Disa profesionistë nuk kanë një nivel të avancuar të formimit akademik, megjithatë, ata kanë përvojë të gjerë profesionale. Një përvojë e vlefshme praktike që është çelësi për të mësuar përgjegjësinë e një tregtie nga një perspektivë gjithëpërfshirëse. Vitet e eksperiencës janë një fakt për t'u marrë parasysh në curriculum vitae.

Si të merrni një certifikatë profesionalizmi sot

Si të aksesoni trajnimin për të arritur certifikatën përmes trajnimit

Epo, a certifikatë e profesionalizmit është një medium që njeh përvojën dhe njohuritë praktike. Çfarë mund të bëni për ta marrë atë? Ka nivele të ndryshme njohurish që mund të mbështeten me një certifikatë: 1, 2 dhe 3. Në rastin e parë, personi nuk ka nevojë të ketë arritje të larta akademike apo profesionale. Është thelbësore që të tregoni aftësi komunikuese për të avancuar mësimin. Cilat kushte kërkohen për t'u kualifikuar në nivelin 2? Profili duhet të ketë Certifikatën e Diplomuar në Arsimin e Mesëm të Detyrueshëm, të ketë një Certifikatë të Profesionalizmit të Nivelit 1 ose të ketë kompetencat kryesore.

Cilat kushte duhet të provojë profesionisti për të hyrë në trajnimin e nivelit 3? Në atë rast, është e nevojshme që të keni një diplomë Bachelor, të keni një certifikatë të nivelit 2 ose 3 të profesionalizmit, që të keni vërtetojnë kompetencat kryesore, i cili ka dhënë provimin pranues në universitet (qoftë për ata mbi 25 ose për 45 vjet). Me fjalë të tjera, profili duhet të ketë një nga këto kushte.

Ka rrugë të ndryshme që mund të ndiqni për të arritur qëllimin. Siç e kemi komentuar përmes kushteve të ekspozuara në nivelet 1, 2 dhe 3, trajnimi është një nga itineraret që duhet marrë parasysh. Studenti duhet të kalojë modulet që përbëjnë programin e plotë. Programi duhet të kryhet në një qendër të autorizuar, të akredituar dhe të njohur nga administrata e punës. Prandaj, ju mund ta integroni këtë objektiv trajnimi në axhendën tuaj nëse dëshironi të arrini qëllimin e deklaruar.

Si të merrni një certifikatë profesionalizmi sot

Çfarë alternativë tjetër mund të vlerësoni për të arritur qëllimin e treguar?

Certifikata gjithashtu mund të theksojë njohja e përvojës së dëshmuar të punës. Në atë rast, trajektorja në fjalë akrediton përmbushjen e kompetencave dhe aftësive të nevojshme për kryerjen e një profesioni. Prandaj, zgjidhni alternativën që i përshtatet profilit tuaj për të marrë një certifikatë që mund të rrisë CV-në tuaj dhe të përmirësojë shkallën tuaj të punësimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.