Të jesh mësues: cilat janë pesë përparësitë e kësaj pune?

Pesë avantazhet e punës si mësues

Shumë profesionistë kanë profesion për të punuar si mësues. Një punë kërkuese përtej temave, për shembull, që mësuesit të kenë shumë pushime. Puna e trajnimit dhe edukimit të studentëve, në të gjitha fazat akademike, është shumë e rëndësishme për shkak të ndikimit që kultura ka si farë të jetës. Cilat janë përparësitë e punës si mësues?

1. Bëni thirrjen tuaj të vërtetë

Mos iu përkushtoni vetes mësimdhënies nëse nuk ndieni një thirrje të vërtetë për mësimdhënie. sindroma e punëtorit të djegies në mësimdhënie mund t'ju bëjë të ndiheni shumë të prekshëm. Studentët meritojnë të kenë mësues vërtet të lumtur dhe profesionalë me punën e tyre.

Puna e mësuesit është aq e rëndësishme sa, edhe nëse i përkushtoheni këtij sektori, do të keni nderin të keni një ditë tuajin në kalendar për të festuar punën tuaj: Nëntor 27. Një ditë e përsosur për t’i shtuar një ngjyrim vjeshtës me emocionin e të ndjerit protagonist të një dite që simbolizon një haraç të merituar për kaq shumë edukatorë që punojnë çdo ditë për të dhënë më të mirën e tyre.

2. Puna ekipore

Si mësues, ju do të duhet të merrni përsipër shumë detyra individualisht, megjithatë, ju gjithashtu vini në praktikë vlerën e punës në ekip duke qenë pjesë e një fakulteti nga e njëjta qendër. Në këtë mënyrë, ju mund të mësoni nga kolegët e tjerë, të sqaroni dyshimet dhe të merrni vendime të përbashkëta.

3. Trajnim i vazhdueshëm

Nëse jeni duke kërkuar për një punë që kërkon më të mirën nga ju, një punë në të cilën duhet të azhurnoni njohuritë tuaja në mënyrë periodike, atëherë mësimdhënia është sfida juaj. Sepse si mësues ju jeni gjithashtu një student i përjetshëm që ka një detyrim etik për të azhurnuar vazhdimisht aftësitë e tij. Dhe në fakt, ju duhet të bëni fitojnë aftësi Përtej lëndës suaj, për shembull, ju gjithashtu keni nevojë për aftësi teknologjike.

4. Jo një punë rutinë

Klasa është plot jetë. Përveç kësaj, secili student është unik dhe i papërsëritshëm. Në këtë mënyrë, nëse jeni duke kërkuar për një punë që nuk është rutinë, një punë në të cilën çdo ditë është e ndryshme, atëherë të qenit mësues mund t'ju ofrojë atë mundësi për të provuar emocion të një aktiviteti të shënuar nga stimuj dhe risi të vazhdueshme.

Profesion që ndryshon jetën

5. Një profesion që ndryshon jetën

Veryshtë shumë e mundur që kur të kujtoni ata njerëz që kanë shënuar pozitivisht jetën tuaj, ata që ju kanë shtyrë të rriteni, kujtesa e një mësuesi që ju rrit vetëvlerësimin duke ju ndihmuar të zbuloni profesionin tuaj të vjen në mendje. Nëse jeni një mësues i mirë, gjithashtu mund të keni një ndikim pozitiv në fatin e shumë njerëzve. Dhe kjo përgjegjësi është arsye për të felicidad për sa kohë që e praktikoni me etikë. Kjo është me të vërtetë punë njerëzore.

Shumë filma që rrotullohen rreth mësimdhënies mund t'ju frymëzojnë me anë të ndjeshmërisë për të kuptuar fushën e një profesioni po aq të rëndësishëm në një nivel shoqëror sa ai i mësuesit; meqenëse arsimi është një nga shtyllat themelore për zhvillimin e shoqërisë. Julia Roberts luajti një mësuese të artit profesional në "Buzëqeshja Mona Lisa". Në imagjinatën kolektive, filmi "Los Niños del Coro" ka lënë gjurmë në shumë shikues.

Por nëse duke punuar si mësues mund të lini një gjurmë pozitive në jetën e shumë studentëve si nxitës i njohurive, vlerave njerëzore dhe inteligjencës emocionale, mësimdhënia do të ndryshojë jetën tuaj përgjithmonë. Me fjalë të tjera, studentët gjithashtu transformojnë fatin e vetë mësuesit përmes tregimeve unike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.