Si të zgjidhni një shkollë biznesi për një MBA

Si të zgjidhni një shkollë biznesi për një MBA

Kryerja e një MBA është një investim në dije, por edhe një investim ekonomik. Duke marrë një program të këtyre karakteristikave, ju do të kushtoni një pjesë të kohës dhe kursimeve tuaja për të kryer një trajnim të këtij lloji. Si të zgjidhni një shkollë afariste e ekselencës?

imazhit të korporatës

Analizoni cili është pozicionimi i asaj marke korporate, cili është prestigji i saj dhe niveli i saj i njohjes. Kur studion një MBA Nuk është i rëndësishëm vetëm programi specifik që keni marrë, por edhe prestigji i qendrës ku e keni përfunduar.

Kontrolloni informacionin për shkollën përmes faqes në internet, profileve sociale dhe revistave të specializuara. Për më tepër, ai kërkon informacion mbi shkallën në të cilën performanca e a MBA Në këtë qendër, ajo përmirëson mundësitë e punësimit dhe qasjen në punë të specializuara.

Imazhi i korporatës i një shkollë afariste është gjithashtu e lidhur me përsosmërinë profesionale të mësuesve që japin mësim në atë qendër. A janë ata udhëheqës të opinioneve në sektorin e tyre të specializuar? Kontrolloni profilet e tyre në Twitter.

Nëse keni mundësinë të dini mendimet e ish-studentëve të asaj shkolle biznesi, ky kriter mund të jetë shumë i rëndësishëm në marrjen e vendimit tuaj për të studiuar në atë qendër ose, përkundrazi, ta përjashtoni këtë mundësi.

Vend

Atje shkolla biznesi të prestigjit ndërkombëtar. Në atë rast, ju mund të shtoni nxitjen për të bërë këtë program, duke qenë në gjendje të përsosni një gjuhë tjetër. Në nivelin kombëtar, ju gjithashtu mund të gjeni shkolla prestigjioze të biznesit. Vendndodhja është e rëndësishme sepse duke studiuar një program të këtij lloji fitoni një lidhje me atë vend për një periudhë të gjatë kohore.

Ky vendim kushtëzohet nga pritjet tuaja, dhe gjithashtu, nga rrethanat tuaja personale.

Ofertë trajnimi

Studioni ofertën e trajnimit të shkollave të ndryshme të biznesit, këshillohuni me programin e secilës MBA, lëndët që e kompozojnë atë dhe programimin e tij pedagogjik. Zgjidhni ofertën që ju ndihmon të keni atë specializim që dëshironi të keni për të përmirësuar mundësitë tuaja të punësimit në të ardhmen.

Cili është orari i kursit? Ky aspekt është shumë i rëndësishëm nëse doni të pajtoni trajnimin tuaj me një punë me kohë të pjesshme, për shembull.

Renditjet ndërkombëtare

Listat e shkollave më të mira të biznesit në botë publikohen çdo vit. Shfaqja e një shkolle biznesi në një renditje të rëndësishme sjell njohje të kësaj Qendra e trajnimit që plotëson kriteret dhe kompetencat për të merituar atë pozitë.

çmim

çmim

Investimi në këtë program trajnimi kërkon një buxhet specifike. Për këtë arsye, është e rëndësishme që të konsultoheni me oferta të ndryshme trajnimi në mënyrë që të zgjidhni programin që përmbush më mirë pritjet tuaja nga pikëpamja financiare.

Ofertë praktike

Nëse jeni duke ndjekur një MBA, duhet të zgjidhni një opsion që vërtet përmirëson mundësitë tuaja të punësimit. Për këtë arsye, zgjidhni një shkollë biznesi që ofron programe praktike për studentët.

Titulli

Një nga aspektet më të rëndësishme është titulli që vërteton përfundimin e trajnimit që keni marrë. Për këtë arsye, diploma juaj MBA duhet të njihet zyrtarisht.

Nga të gjitha ato që u tha, rrjedh se zgjedhja e një shkolle biznesi është një premisë shumë e rëndësishme. Për këtë arsye, është thelbësore që të merrni kohë për të hulumtuar, e cila është opsioni më i mirë për ju, duke marrë parasysh të gjithë këta faktorë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.