Çfarë është edukimi social dhe çfarë përfitimesh sjell ai?

Çfarë është edukimi social dhe çfarë përfitimesh sjell ai?

Trajnimi, edukimi dhe kultura nxisin zhvillimin afatgjatë personal. Ato ofrojnë burime që ndikojnë pozitivisht në vendimmarrje, planifikimin e ardhshëm dhe cilësinë e jetës. Prandaj, zgjerimi i njohurive dhe praktikimi i aftësive të reja nxisin rritjen individuale. njohuri, analizuar si një proces në zgjerim të vazhdueshëm, lidheni me qëllime të reja.

Epo, përtej vizionit individual, arsimi është një motor thelbësor i shoqërisë: ai forcon të mirën e përbashkët. Për këtë arsye, edukimi social është një diplomë me një vlerë të lartë humaniste që është thelbësore në një kontekst pasigurie. Profesionistët që ndjekin këtë itinerar marrin mjete dhe mjete për të krijuar strategji ndërhyrjeje të përshtatura me nevojat e grupeve të ndryshme. Domethënë, nisin nisma dhe projekte që kanë qëllim pedagogjik. Çdo iniciativë krijohet nga një diagnozë e mëparshme.

Përfitimet e edukimit social

Mësimi dhe zhvillimi i njohurive nuk janë të kontekstualizuar vetëm në ato përvoja që janë të përafruara me arsimin formal dhe akademik. Planet e bëra në kohën e lirë gjithashtu mund të bëjnë ndryshim në të tashmen e një personi. Për shembull, pjesëmarrja në propozime kulturore sjell perspektiva dhe këndvështrime të reja.

Në këtë rast, personi jo vetëm që gëzon një përvojë pasuruese, por edhe ushqen botën e tij të brendshme përmes kontaktit me bukurinë. Përfitimet e përjetuara shkojnë përtej sferës intelektuale ose racionale: procesi ndikon pozitivisht në planin përjetues, emocional dhe afektiv. Në fakt, projektet e edukimit social theksojnë komunikimin, marrëdhëniet sociale dhe pjesëmarrjen në një grup koheziv.

Rrethanat e tyre personale ose familjare mund të lehtësojnë përvojën e formimit dhe kontaktin me jetën kulturore. Por ka edhe situata vulnerabiliteti që rrisin nivelin e vështirësisë në aksesin e mundësive të reja. Profesionistët që studiojnë edukimin social shoqërojnë të rriturit dhe fëmijët të cilët, përmes përfshirjes së tyre në projekte të planifikuara në mënyrë perfekte, zhvillojnë potencialin e tyre.

Çfarë është edukimi social dhe çfarë përfitimesh sjell ai?

Në cilat fusha të specializimit funksionon edukimi social?

Veprimet e zhvilluara mund të përputhen me objektiva të ndryshëm. Për shembull, disa edukatorë socialë punojnë në arsim dhe mbështesin projekte për moshuarit. Për shembull, ata përpunojnë masa pozitive për parandalimin dhe shmangien e moshës që sintetizon ato gjeste dhe forma komunikimi që priren në fëmijëri për ata që kanë kaluar tashmë 80 vjeç. Përballë llojeve të ndryshme të mbimbrojtjes, të cilat mund të kushtëzojnë aftësinë vendimmarrëse të protagonistit, edukimi social promovon një formë marrëdhënieje që përputhet me respektin për tjetrin.

Mosha, e cila është ende e dukshme në shoqëri, paraqet një pamje të paqartë të procesit të plakjes ose të jetës përtej pensionit. Për këtë arsye, projektet e edukimit social ofrojnë burime të reja për të korrigjuar paragjykimet dhe stereotipet për moshën.

Edukimi social është gjithashtu i përfshirë në përmbushjen e objektivave të qëndrueshme. Domethënë, udhëzon njerëzit e moshave të ndryshme në kujdesin dhe mbrojtjen e burimeve natyrore. Përveç kësaj, edukimi social ofron edhe mundësi të reja mësimi që synojnë zhvillimin profesional dhe kërkimin e punës.

Projektet e ndërhyrjes sociale kërkojnë jo vetëm planifikim dhe strategji praktike. Përveç kësaj, ato shoqërohen me një ndjekje të personalizuar. Në këtë mënyrë mund të vlerësohet ndikimi domethënës që ka shkaktuar iniciativa tek çdo person. Prandaj, ka grupe që përballen me një realitet kompleks në ditët e tyre. Ata janë brenda një pozicion i pabarabartë që kufizon aksesin në mundësitë që promovojnë mirëqenien. Për këtë arsye, projektet e edukimit social që synojnë njerëz të moshave të ndryshme hapin dyer të reja.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.