Çfarë është mnemonika dhe si zbatohet në studim?

Çfarë është mnemonika dhe si zbatohet në studim?
Është e rëndësishme të zbatohet arsyetimi dhe reflektimi gjatë procesit të studimit. Domethënë, është pozitive që nxënësi të ketë aftësinë për të shpjeguar përmbajtjen e një lënde me zërin e tij. Megjithatë, ka të dhëna që duhet të memorizohen gjatë përgatitjes së një provimi. Për shembull, emri i një autori, një datë kyçe ose titulli i një vepre. Objektivi i memorizimit të një pjese të informacionit mund të perceptohet si një objektiv i thjeshtë në shikim të parë. Megjithatë, këndvështrimi është i ndryshëm kur axhenda është e gjerë dhe kur grumbullohen detaje që kanë rëndësi të madhe.

Në këtë rast, nxënësi mund të përdorë dhe zbatojë teknika dhe burime të ndryshme për të thelluar përmbajtjen. mnemonikë ofron zgjidhje që thjeshtojnë rutinën e studimit. Kjo është, ato janë mjete mbështetëse në procesin e memorizimit. Ata veprojnë si spirancë në këtë zonë. Në këtë mënyrë, është e mundur të krijohet një shoqatë konceptesh për të ushqyer kujtesën dhe kujtesën. Nxënësi integron konceptet që dëshiron të mësojë në një kuadër që është afër tij.

Mjete për të mësuar përmendësh faktet dhe konceptet kryesore

Ushtrimi i kujtesës në jetën e përditshme është një zakon pozitiv. Aktualisht, një përdorues ka mundësinë të marrë informacion të drejtpërdrejtë për çdo temë përmes një klikimi. Me fjalë të tjera, teknologjia lehtëson kërkimin e dokumentacionit për një çështje specifike.

Megjithatë, aftësia për të mësuar përmendësh gjithashtu mund të dobësohet nëse nuk ushtrohet. Sot, shumë njerëz nuk e dinë numrin e telefonit të miqve të ngushtë, pasi ata tashmë e kanë atë informacion të integruar në librin e telefonit celular. Epo, mnemonics ju fton të ushtroni aftësinë për të mësuar përmendësh teknika që ushqejnë vëmendjen, përqendrimin dhe të mësuarit. Është e rëndësishme që një student të rishikojë përmbajtjen e provimit nga shënimet që ai vetë ka përgatitur. Në mënyrë të ngjashme, teknikat mnemonike duhet të përshtaten me karakteristikat personale.

Çfarë është mnemonika dhe si zbatohet në studim?

Si të aplikoni mnemonikën në studim

Një formulë mund të ndihmojë një student ndërsa një student tjetër ka një përvojë të ndryshme. Kjo do të thotë, ju duhet të promovoni vetë-njohjen, kreativitetin dhe këmbënguljen në praktikën e atyre rregullave mnemonike që kanë kontaktin tuaj personal. Për shembull, mund të lidhni një datë studimi me një ngjarje personale që ka ndodhur në të njëjtën ditë (megjithëse në një vit tjetër).

Ju gjithashtu mundeni krijoni një frazë origjinale të përbërë nga koncepte të ndryshme që dëshironi të mësoni përmendësh. Në raste të tjera, teknika e studimit merr formën e këngës. Rimimi është një burim tjetër që mund ta bëjë më të lehtë memorizimin e një fjale, veçanërisht kur ajo është tërheqëse. Mund të krijoni edhe terma të sajuar me rrokje që rreshtohen në fillim të dy ose tre fjalëve. Frymëzimi jo vetëm që mund të përmirësojë kujtesën dëgjimore. Në fakt, fuqia e imazhit është e pranishme edhe në fushën e mnemonikës. Kjo do të thotë, ju mund të krijoni një lidhje me detaje të vëzhgueshme.

Është e rëndësishme të personalizohen burimet e përdorura sepse ka të dhëna që kanë kuptim për një student, ndërsa ato marrin një këndvështrim të ndryshëm për një student tjetër. Mbani në mend se përvojat, përvojat personale dhe detajet e biografisë përshkruajnë aspekte unike të ekzistencës. Kjo do të thotë, mnemonika përfshin krijimin e shoqatave dhe lidhjeve. Prandaj, ju mund të përdorni referencat tuaja për të identifikuar një lidhje me të dhënat Çfarë doni të mësoni përmendësh?

Për shembull, ndoshta mund të krijoni një lidhje midis një emri dhe mënyrës se si quhet dikush në mjedisin tuaj. Ndoshta ju mund të mbani mend një vend për shkak të lidhjes që një i dashur ka me atë komunë. Prandaj, është e rëndësishme të stërvitni kujtesën (dhe jo vetëm në fushën akademike).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.