Si të kombinoni doktoraturën dhe punën

Si të kombinoni doktoraturën dhe punën

Realizimi i Doktoraturës është një objektiv akademik që realizohet pas studimeve të diplomës Bachelor. Një doktorant që merr një bursë për të bërë kërkime për një periudhë kohore, mund të përqendrohet plotësisht në qëllimin e tij gjatë periudhës në të cilën ai ka një burim të ardhurash. Por numri i ndihmave nuk është i pafund, nuk jeni i vetmi kandidat dhe përmbushja e kërkesave të çdo thirrjeje nuk është e lehtë. Në atë rast, është e zakonshme që të kombinohet përfundimi i tezës me zënien e një vendi pune.

Gjithashtu duhet pasur parasysh se edhe profesionistët mund të vendosin të kthehen në universitet për të ndjekur studimet e doktoraturës në moshën 30, 40 ose 50 vjeç. Në këtë rast, është e zakonshme që projekti kërkimor të integrohet në një karrierë profesionale që paraqet edhe përgjegjësi të tjera. si të renditen Doktoraturë dhe puna? Në Trajnim dhe Studime ne ju japim katër këshilla.

1. Planifikoni një orar realist

Rekomandohet që koha e dedikuar për secilin objektiv të qartësohet në mënyrë të përsosur. Një kalendar është një burim bazë për të vizualizuar orarin e javës. Një person që punon dhe studion në të njëjtën kohë duhet të ndjekë një rutinë që ka prioritet përmbushjen e të dyja përgjegjësive.

2. Krijo një lidhje midis të dy planeve

Puna dhe përfundimi i Doktoraturës janë fusha të ndryshme. Megjithatë, është pozitive që ju të vëzhgoni një marrëdhënie midis të dyve. Për shembull, një punë ofron një burim të qëndrueshëm financimi për dikë që dëshiron të përqendrohet në përfundimin e tezës së doktoraturës. Përveç kësaj, specialiteti i pozicionit të punës mund të lidhet drejtpërdrejt me temën e zgjedhur për tezën. Po kështu titulli Doktor është një meritë që bie në sy në kurrikulën profesionale.

Është një njohje që në të ardhmen mund t'ju ndihmojë të kërkoni mundësi të tjera. Përveç kësaj, ka përbërës të profesionit profesional që janë thelbësorë në rutinën akademike të studentit të doktoraturës: këmbëngulje, durim, mësim, përqendrim, disiplinë, motivim, angazhimi, ndjekja e përsosmërisë dhe vëmendje ndaj detajeve.

3. Zgjidhini dyshimet tuaja me udhëheqësin e tezës

Ndjenja e vetmisë dhe çorientimit mund të lindë gjatë procesit të kërkimit. Aq më tepër kur doktoranti krahason veten me kolegë të tjerë që janë plotësisht të fokusuar në realizimin e projektit të tyre. Megjithatë, çdo studiues ka rrethanat e veta dhe, përgjithësisht, rrethanat e jashtme nuk përcaktojnë shkallën e zbatueshmërisë së idesë.

Gjëja më e rëndësishme është që të gjeni një plan veprimi të përshtatur me realitetin dhe situatën tuaj. Për shembull, është e rëndësishme që të reflektoni se sa orë në javë mund t'i kushtoni tezës (përfshirë fundjavën). Gjithashtu, bisedoni me drejtorin tuaj të tezës për të zgjidhur çdo dyshim që ngre sfida e punës dhe studimit në të njëjtën kohë.

Si të kombinoni doktoraturën dhe punën

4. Mos i shtyni objektivat e vendosura në tezë

Është e rëndësishme që të angazhoheni për kërkimin po aq sa i përkushtoheni punës. Detyra profesionale kalon në fushën akademike. Ndonjëherë, gabimi i zakonshëm i mospërmbushjes së afateve kohore të përcaktuara në hetim ndodh sepse konsiderohet se kalendari i tezës është më fleksibël se dita e punës. Megjithatë, Mosrespektimi i shpeshtë i synimeve të vendosura bën që horizonti përfundimtar i mbrojtjes së projektit të duket më i largët.. Dhe, për rrjedhojë, demotivimi rritet deri në atë pikë sa disa studentë e braktisin tezën para se ta mbarojnë atë.

Si të kombinoni doktoraturën dhe punën? Mos harroni se cili është motivimi juaj kryesor në planin afatgjatë. Pse dëshironi të bëni kërkimin?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.